X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Młodzieżówka CDU chce prawyborów na urząd kanclerza. To cios w szefową partii, protegowaną Angeli Merkel

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 13:16
Młodzieżówka niemieckich chadeków Junge Union (JU) domaga się prawyborów, które wyłonią kandydata CDU/CSU na kanclerza. Jest to uznawane za uderzenie w szefową partii Annegret Kramp-Karrenbauer, która liczyła, że nominację dostanie automatycznie.
Annegret Kramp-Karrenbauer
Annegret Kramp-Karrenbauer Foto: photocosmos1 / Shutterstock.com

Przewodniczący JU Tilman Kuban poinformował w piątek wieczorem na Twitterze, że podczas kongresu organizacji w Saarbruecken 61 proc. delegatów głosowało za zorganizowaniem prawyborów kandydata na kanclerza.

berlin1200.jpg
"Niemcy są dziś podzielone wewnętrznie". Gorzko-słodka rocznica zjednoczenia

Jest to powszechnie uznawane za wypowiedzenie wojny Kramp-Karrenbauer, która w grudniu ub.r. z namaszczenia Angeli Merkel została jej następczynią na stanowisku szefowej partii. Kramp-Karrenbauer liczyła, że przyznanie jej nominacji przez ugrupowanie będzie jedynie formalnością. Wniosek przyjęty przez JU może oznaczać, że temat ten będzie przedmiotem debaty podczas kongresu CDU w listopadzie. Oznaczałoby to kolejny policzek dla Kramp-Karrenbauer.

Sondaż przeciwko AKK

Z opublikowanego tydzień temu przez dziennik "Bild" sondażu wynika, że zdecydowana większość Niemców nie chce, by szefowa CDU i minister obrony Kramp-Karrenbauer została następnym kanclerzem. Protegowana Merkel ma też silnych przeciwników we własnej partii. Aż 63 proc. Niemców nie widzi Kramp-Karrenbauer w roli kanclerza. Tylko 11 proc. jest zdania, że jest ona odpowiednią kandydatką na ten urząd.

Nawet wyborcy chadeckich partii CDU i CSU nie dostrzegają w większości u pochodzącej z kraju Saary polityk odpowiednich cech. 56 proc. z nich jest przeciwna, by została szefową rządu RFN. Za jest zaledwie 20 proc respondentów.

Wśród jej najważniejszych konkurentów wymienia się ministra zdrowia Jensa Spahna, premiera Nadrenii Północnej-Westfalii Armina Lascheta, premiera Bawarii Markusa Soedera i byłego szefa frakcji CDU/CSU w Bundestagu Friedricha Merza.

Wybory mogą się odbyć wcześniej niż w 2021 roku

Kolejne wybory do Bundestagu są zaplanowane na rok 2021. Istnieje jednak ewentualność, że obecny rząd Merkel nie przetrwa do końca kadencji. Współrządzący w RFN socjaldemokraci zaplanowali na koniec br., a więc na półmetek rządów, audyt realizacji umowy koalicyjnej. Jeśli uznają jego wynik za niezadowalający, mogą wyjść z koalicji, co w ostateczności może doprowadzić do przedterminowych wyborów.

Z sondażu opublikowanego w czwartek przez instytut badania opinii Infratest dimap wynika, że najwyższym poparciem cieszy się obecnie chadecki blok CDU/CSU - 28 proc. Na drugim miejscu są Zieloni - 24 proc. Prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) może liczyć na 14 proc. poparcia, a SPD na 13 proc. Do parlamentu weszłaby jeszcze postkomunistyczna, skrajnie lewicowa Lewica i liberalna FDP, które mają odpowiednio 8 proc. i 7 proc.

Z Berlina Artur Ciechanowicz (PAP) / agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Będzie kanclerz ”zielonej fali” ? Koalicja CDU/CSU-SPD w Niemczech jest zagrożona? Czy będą wcześniejsze wybory w Niemczech?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 22:00
- Możliwe, że obecna koalicja w Niemczech nie przetrwa do końca kadencji. W SPD toczy się walka o przywództwo w partii, popularne jest tam hasło przejścia do opozycji – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Piotr Kubiak (Instytut Zachodni).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemiecki generał krytykuje A. Merkel: wojsko jest w dramatycznym stanie

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 12:55
Niemiecki generał w stanie spoczynku Jochen Both w ostrych słowach skrytykował kanclerz Angelę Merkel za zbyt niski budżet Bundeswehry i "dramatyczny" stan wojska. Oficer brał udział w wojnie w Kosowie i dowodził lotnictwem ISAF w Afganistanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Angela Merkel: ciężar podziału został zastąpiony przez brzemię zjednoczenia

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 16:28
Podczas obchodów Dnia Jedności Niemiec w Kilonii kanclerz Angela Merkel oświadczyła w czwartek, że kraj nie jest jeszcze zjednoczony. Przypomniała też, że dla wielu mieszkańców byłej NRD zjednoczenie wcale nie kojarzy się pozytywnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy nie chcą protegowanej Angeli Merkel na stanowisku kanclerza

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 13:16
Według sondażu opublikowanego w sobotę przez dziennik "Bild" wyraźna większość Niemców nie chce, by szefowa CDU i minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer została następnym kanclerzem. Protegowana Angeli Merkel ma też silnych przeciwników we własnej partii.
rozwiń zwiń