KE pozywa Polskę ws. dyscyplinowania sędziów. Wnioskuje o przyspieszony tryb

2019-10-10, 12:47

KE pozywa Polskę ws. dyscyplinowania sędziów. Wnioskuje o przyspieszony tryb
Siedziba Komisji Europejskiej. Foto: Shutterstock/olrat

Jak informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, w czwartek oficjalnie ogłoszono informację o pozwie Komisji Europejskiej przeciwko Polsce za system dyscyplinowania sędziów. To ostatnia decyzja tej KE dotycząca naruszenia unijnego prawa.

Posłuchaj

Jest pozew KE przeciwko Polsce za system dyscyplinowania sędziów. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Potwierdziły się tym samym nieoficjalnie informacje Beaty Płomeckiej, która jako pierwsza informowała o pracach nad skargą do unijnego Trybunału Sprawiedliwości i o decyzji komisarzy w tej sprawie.

Komisja do pozwu dołączyła wniosek, by Trybunał rozpatrzył skargę w trybie przyspieszonym, czyli w ciągu kilku miesięcy, a nie zwyczajowo kilkunastu.

Powiązany Artykuł

Komisja Europejska shutterstock-1200.jpg
Francuski publicysta: Polska ws. praworządności na tle innych państw UE wypada nieźle

Zarzuty KE

To ostatnia decyzja tej Komisji Europejskiej dotycząca naruszenia unijnego prawa. Od 1 listopada prace rozpocznie już nowa Komisja, w której za kwestie praworządności nie będzie odpowiadał Frans Timmermans.

W nowej Komisji będzie zajmował się klimatem. To właśnie on prowadził wszystkie postępowania praworządnościowe i naruszeniowe przeciwko Polsce i teraz przygotował pozew za system dyscyplinowania sędziów, uzyskując poparcie pozostałych komisarzy.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Bez dyskusji o praworządności w Polsce na naradzie ministrów UE

Komisja Europejska zarzuca Polsce, że nowy system odpowiedzialności dyscyplinarnej podważa niezawisłość sędziów, bo nie zapewnia gwarancji pozwalających na ich ochronę przed kontrolą polityczną.

Rząd odrzuca zastrzeżenia

Bruksela o mówi o braku gwarancji bezstronności i niezależności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która składa się wyłącznie z sędziów wybranych przez Krajową Radę Sądownictwa.

Powiązany Artykuł

parlament europejski free shut 1200.jpg
Listy europosła do Polski, KE i Finlandii. Jadwiga Wiśniewska: zawierają insynuacje

Polski rząd kilka tygodni temu odrzucił wszystkie zastrzeżenia Komisji. Zapewnił o gwarancjach niezależności sędziowskiej i o prawidłowo funkcjonującym systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej.

msze

Polecane

Wróć do strony głównej