X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

KE pozywa Polskę ws. dyscyplinowania sędziów. Wnioskuje o przyspieszony tryb

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 12:47
Jak informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, w czwartek oficjalnie ogłoszono informację o pozwie Komisji Europejskiej przeciwko Polsce za system dyscyplinowania sędziów. To ostatnia decyzja tej KE dotycząca naruszenia unijnego prawa.
Audio
  • Jest pozew KE przeciwko Polsce za system dyscyplinowania sędziów. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Siedziba Komisji Europejskiej
Siedziba Komisji EuropejskiejFoto: Shutterstock/olrat

Potwierdziły się tym samym nieoficjalnie informacje Beaty Płomeckiej, która jako pierwsza informowała o pracach nad skargą do unijnego Trybunału Sprawiedliwości i o decyzji komisarzy w tej sprawie.

Komisja do pozwu dołączyła wniosek, by Trybunał rozpatrzył skargę w trybie przyspieszonym, czyli w ciągu kilku miesięcy, a nie zwyczajowo kilkunastu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Komisja Europejska shutterstock-1200.jpg
Francuski publicysta: Polska ws. praworządności na tle innych państw UE wypada nieźle

Zarzuty KE

To ostatnia decyzja tej Komisji Europejskiej dotycząca naruszenia unijnego prawa. Od 1 listopada prace rozpocznie już nowa Komisja, w której za kwestie praworządności nie będzie odpowiadał Frans Timmermans.

W nowej Komisji będzie zajmował się klimatem. To właśnie on prowadził wszystkie postępowania praworządnościowe i naruszeniowe przeciwko Polsce i teraz przygotował pozew za system dyscyplinowania sędziów, uzyskując poparcie pozostałych komisarzy.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Bez dyskusji o praworządności w Polsce na naradzie ministrów UE

Komisja Europejska zarzuca Polsce, że nowy system odpowiedzialności dyscyplinarnej podważa niezawisłość sędziów, bo nie zapewnia gwarancji pozwalających na ich ochronę przed kontrolą polityczną.

Rząd odrzuca zastrzeżenia

Bruksela o mówi o braku gwarancji bezstronności i niezależności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która składa się wyłącznie z sędziów wybranych przez Krajową Radę Sądownictwa.

parlament europejski free shut 1200.jpg
Listy europosła do Polski, KE i Finlandii. Jadwiga Wiśniewska: zawierają insynuacje

Polski rząd kilka tygodni temu odrzucił wszystkie zastrzeżenia Komisji. Zapewnił o gwarancjach niezależności sędziowskiej i o prawidłowo funkcjonującym systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Beata Płomecka: odrzucenie Sylvie Goulard na unijnego komisarza może się skończyć kryzysem

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 21:21
- Największe problemy z wyborem na unijnego komisarza może mieć kandydatka z Francji. W grę wchodzą zarzuty korupcyjne, a w tle są polityczne rozgrywki francuskie i europejskie - powiedziała korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziś drugie wysłuchanie J. Wojciechowskiego. "Jestem dobrej myśli"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 06:31
We wtorek druga i ostatnia szansa polskiego kandydata na członka Komisji Europejskiej, Janusza Wojciechowskiego, aby przekonać do swoich kompetencji eurodeputowanych z komisji rolnictwa.
rozwiń zwiń