X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Nobel z chemii za prace nad nowoczesnymi akumulatorami. Wyróżniono trzech naukowców

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 11:58
Tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za "rozwój akumulatorów litowo-jonowych" otrzymali John Goodenough, M. Stanley Whittingham i Akira Yoshino.
Nagrodzeni Noblem John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham i Akira Yoshino
Nagrodzeni Noblem John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham i Akira YoshinoFoto: PAP/EPA/Naina Helen Jama/TT

Naukowcy zostali uhonorowani za "rozwój akumulatorów litowo-jonowych". Laureatów Nagrody Nobla wybiera Królewska Szwedzka Akademia Nauk spośród kandydatów, którzy dokonali odkrycia naukowego lub wynalazku w dziedzinie chemii.

nobel pap 1200.jpg
Ich odkrycia zmieniły koncepcję wszechświata. Nagrody Nobla z fizyki przyznane

W uzasadnieniu decyzji członkowie Akademii podkreślili, że lekkie i wydajne baterie litowo-jonowe, które można wielokrotnie ładować, są wykorzystywane od urządzeń mobilnych po laptopy i pojazdy elektryczne. Mogą też magazynować energię z ogniw fotowoltaicznych i elektrowni wiatrowych, tworząc możliwym społeczeństwa obywające się bez paliw kopalnych.

830 tysięcy euro do podziału

Oprócz medali i dyplomów, laureaci podzielą się po równo kwotą 9 milionów koron, czyli ok. 830 tysięcy euro. Nazwiska zwycięzców tradycyjnie są ogłaszane w październiku, wręczenie wyróżnień odbywa się 10 grudnia, w rocznicę śmierci fundatora.

W latach 1901–2018 w gronie laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii znalazło się 180 osób, ale wśród nich tylko 63 otrzymały wyróżnienie za pracę indywidualną. W 1911 roku otrzymała ją Maria Skłodowska-Curie, za wydzielenie czystego radu i uzyskanie radu w postaci krystalicznej.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

William G. Kaelin Jr, Sir Peter J. Ratcliffe i Gregg L. Semenza - laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 10:15
William G. Kaelin Jr, Sir Peter J. Ratcliffe i Gregg L. Semenza - to nazwiska laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Ich badania dotyczyły gospodarki tlenowej w komórkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ich odkrycia zmieniły koncepcję wszechświata. Nagrody Nobla z fizyki przyznane

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 12:30
Tegoroczny laureat Nobla z fizyki James Peebles rozwijał modele Wielkiego Wybuchu, co pozwoliło zrozumieć historię rozwoju Wszechświata. Micheal Mayor i Didier Queloz dokonali odkrycia pierwszej planety spoza Układu Słonecznego, okrążającej gwiazdę podobną do Słońca.
rozwiń zwiń