X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Obrzezanie rytualne. W Niemczech rośnie liczba okaleczanych kobiet

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 09:52
W latach 2017-2018 liczba kobiet z okaleczonymi narządami płciowymi wzrosła w Niemczech o ponad 10 procent - informuje organizacja praw kobiet "Terre des Femmes".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Obecnie żyje w Niemczech 65 tys. kobiet i dziewcząt, które zostały obrzezane, a 15 tys. jest zagrożonych tym procederem. Religijny rytuał praktykowany w islamie dokonywany jest najczęściej podczas wyjazdów do ojczyzny.

Okaleczanie żeńskich narządów płciowych, klitoridektomia (ang. female genital mutilation, FGM) uznawana jest w wielu krajach za niedopuszczalną i zakazaną, jednak dokonuje się jej nadal w wielu państwach Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji. Zagrożone są też dziewczynki żyjące w Europie, poddawane tej procedurze np. w czasie wakacji w krajach pochodzenia rodziców czy dziadków.

państwo islamskie terroryzm dżihadyści 1200 free
Niemiecki rząd sprowadzi do kraju dzieci bojowników IS. Heiko Maas: nie będzie to jednorazowe przedsięwzięcie

Okaleczanie najmłodszych

Charlotte Weil, referentka przy niemieckim oddziale Terre des Femmes w Berlinie twierdzi, że migracja do Europy wcale nie kładzie kresu tym praktykom. Dodaje, że obrzezaniu poddawane są "coraz młodsze dziewczynki, żeby nie mogły szukać pomocy i mniej pamiętały o zabiegu". Jak twierdzi Weil, obecnie ofiarami tej tradycji padają nawet dwuletnie i młodsze dziewczynki. W Niemczech klitoridektomia jest karalna, a od 2015 roku karana także wtedy, jeśli przeprowadzono ją zagranicą. Jednak brak dokładnych danych na ten temat. – Nikt nie chce mówić o tym dobrowolnie, wiedząc że groziłoby to więzieniem – zaznacza Charlotte Weil.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Większość szkół publicznych w Hiszpanii prowadzi zajęcia z islamu

Wiele kobiet dowiaduje się dopiero w Niemczech, że obrzezanie jest nie tylko okaleczeniem ciała, lecz także naruszeniem godności. Dlatego poradnia "Yasmin" działająca przy Towarzystwie Ewangelickie "Eva" planuje specjalny program edukacyjny. W jego ramach odbędą się wykłady poświęcone zawieraniu przymusowych małżeństw i stosowaniu przemocy w imię honoru.

Ujawnianie problemu

islam muzułmanie modlitwa 663.jpg
Francja: dla jednej czwartej muzułmanów szariat ważniejszy niż prawo państwowe

Pięć Kenijek, które opracowały aplikację pomagającą dziewczynkom narażonym na obrzezanie lub nim dotkniętym zostało nominowanych do nagrody Sacharowa przyznawanej przez Parlament Europejski. Nominację zgłosiła grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), do której należy PiS. Za pomysłem nominacji stoi europosłanka, która sama została w ten sposób okaleczona.

Assita Kanko, to urodzona w Burkinie Faso 39-letnia belgijska aktywistka, która w tym roku została europosłanką frakcji EKR. Jako pięcioletnia dziewczynka została poddana klitoridektomii, o czym publicznie opowiedziała już jako dorosła kobieta w Europie.

Na świecie żyje co najmniej 200 mln kobiet i dziewcząt, które doświadczyły tej praktyki.

pg,dpa,pap

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Francja: dla jednej czwartej muzułmanów szariat ważniejszy niż prawo państwowe

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 08:37
We Francji rośnie odsetek praktykujących muzułmanów. Według ostatnich danych blisko połowa młodych muzułmanów mieszkających w tym kraju uważa, że to świeckość państwa powinna dostosować się do religii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apel o "walkę z islamskim terroryzmem". Emmanuel Macron uczcił pamięć zamordowanych policjantów

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 15:23
Prezydent Francji Emmanuel Macron we wtorek w Paryżu złożył hołd czworgu pracowników paryskiej prefektury policji, zabitym w czwartkowym ataku przez ich zradykalizowanego kolegę, oraz wezwał do zjednoczenia w walce z islamskim terroryzmem.
rozwiń zwiń