Ich odkrycia zmieniły koncepcję wszechświata. Nagrody Nobla z fizyki przyznane

2019-10-08, 12:30

Ich odkrycia zmieniły koncepcję wszechświata. Nagrody Nobla z fizyki przyznane
Szwajcarscy astronomowie, laureaci Nagrody Nobla - Michel Mayor i Didier Queloz. Foto: PAP/EPA/LAURENT GILLIERON

Tegoroczny laureat Nobla z fizyki James Peebles rozwijał modele Wielkiego Wybuchu, co pozwoliło zrozumieć historię rozwoju Wszechświata. Micheal Mayor i Didier Queloz dokonali odkrycia pierwszej planety spoza Układu Słonecznego, okrążającej gwiazdę podobną do Słońca.

Jak ołgosił we wtorek w Sztokholmie Komitet Noblowski, odkrycia tegorocznych laureatów Nobla z fizyki "na zawsze zmieniły naszą koncepcję na temat wszechświata".

James Peebles (Princeton University) zajmował się głównie kosmologią teoretyczną. Modele, które tworzył przed dwie dekady, stanowią podwaliny naszej współczesnej wiedzy na temat historii rozwoju wszechświata - od Wielkiego Wybuchu aż do dziś.

Szwajcarzy Micheal Mayor i Didier Queloz zapoczątkowali rewolucję w astronomii - w 1995 r. dokonali odkrycia pierwszej egzoplanety, tj. planety spoza Układu Słonecznego, okrążającej gwiazdę podobną do Słońca w naszej galaktyce. Od tej pory zidentyfikowano już ponad 4 tys. takich planet w naszej galaktyce - Drodze Mlecznej, krążących w układach zbliżonych do Układu Słonecznego.

W środę komitet noblowski ogłosi laureata Nagrody Nobla z chemii. Jak pisze szwedzka agencja TT, na jej otrzymanie szansę mają Duńczyk Morten Meldal oraz Niemiec Rolf Huisgen "za badania nad syntetyczną chemią organiczną". Ich prace przyczyniły się do powstania nowych, użytecznych związków chemicznych.

Nagrody Szwedzkiej Akademii Nauk

Laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki wybiera Królewska Szwedzka Akademia Nauk spośród kandydatów rekomendowanych przez działający przy akademii Komitet Noblowski w dziedzinie fizyki.

Powiązany Artykuł

pap_maria skłodowska curie 1200.jpg
Saga Noblistów

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Maria Skłodowska-Curie - pierwsza kobieta z Noblem

Od 1901 roku laureatami Nobla z fizyki zostało 210 osób (w tym jedynie trzy kobiety). W tej dziedzinie w jednym roku można wyróżnić do trzech osób, między które dzielona jest nagroda finansowa.

Nagrody Nobla przyznawane są od 1901 roku, a pierwszą z nich - Pokojową Nagrodę Nobla - otrzymał w murach Królewskiej Akademii medycznej Jean Henri Dunant, założyciel Czerwonego Krzyża i Frédéric Passy, francuski ekonomista i polityk.

jp/rmf24.pl/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej