X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Państwa V4: sprawiedliwa transformacja podstawą polityki klimatycznej

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 20:10
Prezydenci krajów Grupy Wyszehradzkiej zgadzają się, by na forum unijnym promować politykę klimatyczną opartą na sprawiedliwej transformacji. W Lanach pod czeską Pragą zakończył się pierwszy dzień obrad prezydentów państw V4. Na spotkaniu przywódców Polski, Czech, Węgier i Słowacji nasz kraj reprezentuje prezydent Andrzej Duda.
Audio
  • Spotkanie państw Grupy Wyszehradzkiej. Relacja Karola Darmorosa (IAR)
Spotkaniem prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej
Spotkaniem prezydentów państw Grupy WyszehradzkiejFoto: PAP/Leszek Szymański

W środę w czeskich Lanach odbywa się spotkanie głów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4). Głównymi tematami obrad są - jak przekazał szef prezydenckiego gabinetu - polityka europejska i zadania V4 na nową kadencję instytucji europejskich. - Spotkanie odbywa się w bardzo dobrej atmosferze, bo - jak mówił prezydent Czech Milosz Zeman - w Grupie Wyszehradzkiej mamy i przyjaciół, i interesy - podkreślił Krzysztof Szczerski.

Czytaj więcej
Grupa Wyszehradzka PAP 1200.jpg
Ekspert: Grupa Wyszehradzka dogaduje się dobrze w podstawowych sprawach

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Jan Dziedziczak o V4: w UE jest widoczne, że oto jest grupa czterech krajów, które są ze sobą na dobre i na złe

Poinformował, że prezydenci V4 zgodzili się, że nowa agenda polityczna Grupy Wyszehradzkiej w UE złożona będzie z trzech elementów: "jedności Europy, spójności budżetowej i sprawiedliwej transformacji, jeśli chodzi o politykę klimatyczną".

Krzysztof Szczerski przekazał, że jedną z głównych osi działalności V4 w Unii w najbliższych latach będzie promowanie koncepcji sprawiedliwej transformacji w polityce klimatycznej. - Czyli takiej, która dążąc do lepszego wykorzystania innych niż tradycyjne źródła energii, zachowa przede wszystkim miejsca pracy, będzie brała pod uwagę także poparcie społeczne i konsekwencje zmian, które mają nastąpić w gospodarce, także dotyczące poziomu życia, cen prądu. To wszystko musi być razem splecione, żeby mówić o sprawiedliwej polityce klimatycznej - mówił.

"UE musi być wspólnotą jedności"

Drugim elementem agendy europejskiej Grupy Wyszehradzkiej będzie promowanie "zachowania unijnego budżetu jako instrumentu spójności europejskiej". - Taki kształt budżetu będzie nas satysfakcjonował, który zachowa główne elementy polityki spójności w UE: politykę regionalną, politykę inwestycji w infrastrukturę transportową i energetyczną, ale także tych tradycyjnych polityk, takich, jak polityka rolna - podkreślił.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Mateusz Morawiecki w Pradze: V4 odegra kluczową rolę w kierownictwie KE

Krzysztof Szczerski poinformował, że prezydenci Polski, Czech, Słowacji i Węgier zgodzili się również co do potrzeby zachowania jedności europejskiej i zapobiegania odtworzeniu podziałów wschód-zachód. - UE, żeby była skuteczna, musi być Unią jedności. Grupa Wyszehradzka będzie rzecznikiem jedności europejskiej - podkreślił szef gabinetu prezydenta.

Zwrócił uwagę, że kraje V4 i szerzej regionu Trójmorza będą miały bardzo silną pozycję, jeśli proponowani dziś kandydaci na unijnych komisarzy zostaną zaakceptowani. - W tych propozycjach, które są dzisiaj złożone, mamy dwóch wiceprzewodniczących Komisji, mamy kluczowe teki jak rolnictwo, transport, energia, wszystko jest w rękach naszego regionu - mówił Krzysztof Szczerski.

Unijne środki łączone z praworządnością?

Prezydencki minister był pytany także o spojrzenie Grupy Wyszehradzkiej na pomysł łączenia wypłaty unijnych środków z kwestią przestrzegania praworządności. - Pilnujmy tego, ale w takiej formule, która jest formułą na tyle praworządną, że każdy kraj wie, że może się w tej formule łatwo odnaleźć, wie, jakie są wobec niego wymogi, wie, czego się od niego oczekuje. Kryteria są na tyle jasne, że nie mają charakteru arbitralnego, bo to jest z kolei niezgodne z samą ideą praworządności - podkreślił Krzysztof Szczerski.

Czytaj więcej
Mariusz Błaszczak V4 twitter-1200.jpg
Szef MON: współpraca V4 korzystna dla państw i bezpieczeństwa obywateli

W związku z tym, że drugiego dnia szczytu V4 do rozmów prezydentów Polski, Czech, Słowacji i Węgier dołączy m.in. przywódca Serbii, Krzysztofa Szczerskiego pytano, w jakim stopniu realna jest perspektywa poszerzenia Unii o kraje Bałkanów Zachodnich i co Grupa Wyszehradzka chce zaoferować tym krajom.

"Chcemy dać konkretne daty wejścia do UE"

Szef gabinetu prezydenta przypominał, że Polska przewodniczy teraz procesowi berlińskiemu, który wspiera dążenia państw Bałkanów Zachodnich do członkostwa w UE. Podkreślił ponadto, że Polska stoi na stanowisku, iż w sytuacji, w której jeden kraj opuszcza UE, Unia powinna dać dowód żywotności projektu, jakim jest zjednoczona Europa i przyjąć nowe kraje członkowskie.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Zbigniew Kuźmiuk: Grupa Wyszehradzka dołączyła do tych, którzy nadają ton UE

- Nie można oferować wyścigu, w którym nie ma mety. My to znamy z własnego doświadczenia. Polska tylko dlatego tak szybko się zreformowała i mogła do UE wejść, bo mieliśmy doping w postaci bardzo jasnej daty, kiedy te negocjacje mogą się zakończyć. Tego dzisiaj nie ma. Nie chodzi o szybkie daty, ale chodzi o konkretne daty – mówił Krzysztof Szczerski oceniając, że jeśli w nowym unijnym budżecie nie zostaną zabezpieczone środki na rozszerzenie UE, będzie to jasny sygnał dla Bałkanów Zachodnich, że "ten wyścig nie ma mety". - Polska będzie namawiała kraje Unii, żeby krajom akcesyjnym dać perspektywę jasną, konkretną, ale też wymagającą - dodał.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"V4 odegra kluczową rolę w kierownictwie KE"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 11:00
Premier Mateusz Morawiecki podkreśla, że Grupa Wyszehradzka będzie odgrywała kluczową rolę w Komisji Europejskiej. Nie sprawdziły się prognozy co do marginalizacji V4.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MSZ: Polska podchodzi poważnie do kwestii zmian klimatu

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 15:56
- Polska swoim zaangażowaniem w COP24 pokazała, że podchodzi poważnie do problematyki klimatycznej - powiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański. - Zanim podejmiemy europejskie decyzje w sprawie neutralności klimatycznej, Polska oczekuje jasnych zasad podziału obciążeń - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klimatolodzy ostrzegają: topnienie lodowców grozi efektem domina

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 15:58
Politycy na świecie muszą przyspieszyć i wzmocnić działania na rzecz klimatu i oceanów - takie wnioski płyną z raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, inaczej grozi nam efekt domina. Opracowanie w tej sprawie podsumowuje wiedzę ponad 100 ekspertów.
rozwiń zwiń