X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Czechy: przywódcy V4 będą rozmawiać o energetyce, klimacie, brexicie i budżecie UE

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 13:31
Budżet UE, brexit, ochrona klimatu i bezpieczeństwo energetyczne, to główne tematy rozpoczętego w środę spotkania głów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4). W czwartek do rozmów prezydentów Polski, Czech, Słowacji i Węgier dołączą przywódcy Słowenii i Serbii.
Audio
  • Na szczycie przywódców Polski, Czech, Węgier i Słowacji nasz kraj reprezentuje prezydent Andrzej Duda. Relacja Karola Darmorosa (IAR)
Prezydenci: Czech Milos Zeman, Węgier Janos Ader, Polski Andrzej Duda i Słowacji Zuzanna Czaputowa w czeskich Lanach
Prezydenci: Czech Milos Zeman, Węgier Janos Ader, Polski Andrzej Duda i Słowacji Zuzanna Czaputowa w czeskich LanachFoto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Podczas szczytu na zamku w czeskich Lanach prezydenci krajów V4 wezmą udział w trzech sesjach plenarnych oraz w uroczystym śniadaniu roboczym.

Czytaj więcej
PAP Morawiecki Grupa Wyszehradzka 1200.jpg
Spotkanie grupy V4 z udziałem premiera. Rozmowy o UE, współpracy i Bałkanach Zachodnich

Wyzwania dla Europy

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że panele dyskusyjne będą poświęcone przede wszystkim sprawom europejskim w związku z rozpoczęciem nowego cyklu instytucjonalnego Unii Europejskiej - wyborem nowego składu Komisji Europejskiej oraz nową obsadą najważniejszych stanowisk w instytucjach UE.

- Prezydenci wymienią poglądy na politykę europejską oraz będą rozmawiać o wyzwaniach, jakie stoją przed Europą. Prezydent Andrzej Duda przekaże także wnioski ze swojej ostatniej rozmowy z przyszłym przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem - poinformował Szczerski.

V4+

Jak wskazał, przywódcy będą rozmawiać też o polityce ochrony klimatu, bezpieczeństwie energetycznym oraz wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. W kontekście ustalania wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027 - przekazał Szczerski - prezydenci przedstawią oczekiwania swoich państw wobec wielkości środków, jakie mają być przeznaczone na poszczególne dziedziny funkcjonowania UE.

W drugim dniu spotkania do prezydentów państw V4 dołączą prezydenci Słowenii i Serbii, Borut Pahor i Aleksandar Vuczić. Szczerski poinformował, że rozmowy w powiększonym gronie będą dotyczyć przede wszystkim unijnej polityki "otwartych drzwi", a w szczególności perspektywy rozszerzenia UE o Bałkany Zachodnie. Szef prezydenckiego gabinetu zwrócił uwagę, że w bieżącym roku zarówno aktywność prezydenta Dudy, jak i całej polskiej dyplomacji koncentruje się właśnie na tym regionie.

Dodatkowe tematy

Kancelaria prezydenta Czech Milosza Zemana przekazała, że debata prezydentów w formacie V4 skupi się na tematyce unijnej, a zwłaszcza na roli V4 w UE, a także ambicji V4 w obliczu nowych zasad działania UE. "Szczyt, który odbywa się na początku października, a więc krótko przed planowanym terminem brexitu, będzie okazją do oceny sytuacji i perspektyw, a także do koordynacji stanowisk państw V4" - podkreślono.

Kancelaria czeskiego prezydenta przekazała, że dyskusja będzie dotyczyć innych aktualnych tematów: nowego wieloletniego finansowania w ramach UE, skutków wojen handlowych i celnych USA dla UE oraz globalnej gospodarki, aktualnego stanu projektów infrastrukturalnych. Ponadto w ramach szczytu przewidziano wspomnienie 30 lat, jakie minęły od upadku komunizmu w krajach V4.

Dzielenie doświadczeń z Bałkanami Zachodnimi

Jak przekazano, celem spotkania prezydentów V4 z przywódcami Serbii i Słowenii będzie wyraźne wyrażenie poparcia dla polityki otwartych drzwi. "Kraje V4 stały się częścią struktur europejskich i transatlantyckich, pomyślnie przeszły proces transformacji społecznej, politycznej i gospodarczej i są gotowe podzielić się swoimi doświadczeniami z partnerami z regionu Bałkanów Zachodnich" - napisano.

"W związku z majowymi informacjami Komisji Europejskiej i w związku z decyzją o otwarciu nowych rozdziałów w negocjacjach (akcesyjnych), Serbia jest pierwszym partnerem z regionu Bałkanów Zachodnich, który spotyka się z krajami V4. Spotkanie ma również pokazać, na jakim etapie są rokowania akcesyjne Serbii z UE, w tym krytyczne uwagi przekazane w ostatnim raporcie przez Komisję Europejską" - zaznaczono.

Czechy od lipca sprawują roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spotkanie grupy V4 z udziałem premiera. Rozmowy o UE, współpracy i Bałkanach Zachodnich

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 07:08
Premier Mateusz Morawiecki w czwartek weźmie udział w Pradze w spotkaniu szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej oraz polityków z państw Bałkanów Zachodnich. Rozmowy mają dotyczyć sytuacji w Unii Europejskiej oraz współpracy.
rozwiń zwiń