X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

USA: generał John Kelly odwiedzi Polskę z okazji Kongresu 590 w Rzeszowie

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 07:13
Były bliski współpracownik prezydenta Donalda Trumpa generał John Kelly będzie gościem Kongresu 590, który w pierwszej połowie października odbędzie się w Rzeszowie. W wywiadzie dla Polskiego Radia Kelly wyrażał uznanie dla polskich żołnierzy, z którymi walczył w Iraku. Powiedział też, że prezydent Trump myśli o Polsce jako o kraju, który przezwyciężył spuściznę komunizmu.
Audio
  • John Kelly: Stany Zjednoczone są gotowe bronić Polski przed potencjalną agresją (IAR)
  • Gen John Kelly odwiedzi Polskę (IAR)
John Kelly
John KellyFoto: PR24

John Kelly pełnił funkcję sekretarza bezpieczeństwa krajowego w rządzie Donalda Trumpa, a później szefa personelu Białego Domu. Należał do najbliższego otoczenia amerykańskiego przywódcy. Generał ujawnił, że podczas narad w Białym Domu temat Polski pojawiał się głównie w kontekście działań Rosji i sytuacji w Europie.

- Prezydent Trump myśli o Polsce jako o kraju, który wiele wycierpiał w swojej historii ale też kraju, który ciężko pracował by przezwyciężyć spuściznę komunizmu, żyć w wolności oraz pokoju i przystąpić do NATO - mówił John Kelly korespondentowi Polskiego Radia Markowi Wałkuskiemu.

Generał z podziwem wyrażał się o polskich żołnierzach, których w 2003 r. poznał jako dowódca oddziałów Piechoty Morskiej w Iraku. - Moje doświadczenia z tymi oddziałami były znakomite. Polscy żołnierze od razu byli gotowi do walki. Przybyli w środku upalnego lata, zrzucili plecaki i wzięli się do roboty. Nie wszystkie kraje prezentowały taką postawę - podkreślił generał, który po odejściu ze stanowiska w Białym Domu bardzo rzadko zabiera głos publicznie.

PAP Andrzej Duda Donald Trump 1200.jpg
Wizyta Andrzeja Dudy w USA. "Konkretne wzmocnienie polskich sił obronnych"

"Jeśli w danym kraju mamy wojska, stoimy z nim ramię w ramię"

John Kelly powiedział, że podpisana niedawno przez prezydentów Polski i USA deklaracja mówiącą o zwiększeniu z 4,5 tys. do 5,5 tys. liczby amerykańskich żołnierzy w Polsce pokazuje, że Stany Zjednoczone są gotowe bronić Polski przed potencjalną agresją. - Jeśli mamy amerykańskie wojska w jakimś kraju, to stoimy ramię w ramię z tym krajem przeciwko jakiejkolwiek agresji, a więc terroryzmowi, cyberatakom czy konwencjonalnym zagrożeniom - powiedział generał dodając, że sama liczba żołnierzy na drugoplanowe znaczenie.

John Kelly wyraził przekonanie, że - tak jak inni członkowie Paktu Północnoatlantyckiego - Polska może być pewna gwarancji bezpieczeństwa w ramach NATO. - Nawet jeśli prezydent jest sceptyczny wobec udziału USA w międzynarodowych organizacjach takich jak NATO, to sami Amerykanie nie mają tych wątpliwości, podobnie Kongres - podkreślił.

Generał zwrócił uwagę, że obecność wojsk USA w Polsce zbliży mieszkańców obu krajów. - Jedną z najwspanialszych rzeczy wynikających z amerykańskiej obecności wojskowej jest fakt, że młodzi żołnierze wracają do Stanów Zjednoczonych z pozytywnym wizerunkiem kraju, w którym stacjonowali - powiedział John Kelly dodając, że setki tysięcy amerykańskich żołnierzy przewinęło się przez Europę nawet po długim czasie, dobrze wspominają spędzone tam lata.

"Nie ma rozłamu między USA a Niemcami"

John Kelly wyraził przekonanie, że wzmacnianie sił NATO w Polsce jest naturalnym procesem, ponieważ granica paktu Północnoatlantyckiego przesunęła się na wschód. Generał zwrócił uwagę na krytycyzm prezydenta Trumpa pod adresem Niemiec za to, że wydają zbyt mało na obronność. - Mimo frustracji z powodu zbyt niskich wydatków wojskowych myślę, że nie ma poważnego rozłamu pomiędzy USA a Niemcami, nawet w świadomości prezydenta Trumpa - powiedział generał.

Zapytany, z jakim przesłaniem przybywa na Kongres 590, generał powiedział, że będzie podkreślał, iż Ameryka stoi ramię w ramię z Polską. Apelował, by Polska była aktywnym członkiem społeczności międzynarodowej. Jako przykład takiego zaangażowania wskazał na formowaną przez USA koalicję, która ma wywrzeć większa presję na Iran by na trwałe porzucił ambicje nuklearne.

Kongres 590, którego gościem będzie generał John Kelly, odbędzie się 7-8 października w Jasionce pod Rzeszowem. W konferencji wezmą udział m.in. premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Duda wystąpi na 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. "Skupienie się na trzech wartościach"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 07:31
Ponad 190 światowych przywódców przybyło do Nowego Jorku na 74. debatę generalną Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Głównym punktem tego wydarzenia będzie wystąpienie prezydenta USA Donalda Trumpa. Polskę w debacie reprezentuje prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Stawką jest nasz kraj". Donald Trump wzywa do walki z Demokratami

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 21:14
Prezydent Donald Trump powiedział dziennikarzom, że powinien być sposób na zablokowanie śledztwa w sprawie impeachmentu, "być może przez sądy". - To, co robią Demokraci temu krajowi, jest hańbą i nie powinno być dozwolone - dodał.
rozwiń zwiń