Sieć bezpieczna dla najmłodszych. Ważny apel Rzeczników Praw Dziecka

2019-09-27, 13:44

Sieć bezpieczna dla najmłodszych. Ważny apel Rzeczników Praw Dziecka
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/sakkmesterke

"Musimy zrobić wszystko, by zadbać o prawa dzieci w internecie, by stał się dla nich bezpieczny" - to zobowiązanie uczestników 23. Zjazdu Generalnego Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dzieci (ENOC) w Belfaście. W spotkaniu bierze udział Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak oraz przedstawicielka grupy młodzieżowych doradców RPD Zuzanna Malinowska.

Zebrani w Belfaście zaznaczają, że dzieci i młodzież to 1/3 użytkowników sieci. Podkreślają, że internet jest dla młodych ludzi źródłem wiedzy, nowych znajomości i zabawy, ale jednocześnie może powodować strach, agresję i przemoc.

- To dla mnie szczególnie ważne, że już w pierwszym roku mojej kadencji miałem okazję brać udział w spotkaniach i warsztatach polskiego zespołu ENYA, grupy młodzieżowych doradców Rzecznika Praw Dziecka i mogłem dowiedzieć się od nich, czego od nas - dorosłych - oczekują. Jakie działania powinniśmy podjąć, by uczynić wirtualny świat miejscem bezpiecznym. Podziwiam ich zaangażowanie i doceniam siłę głosu młodego pokolenia - podkreślał podczas zjazdu Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

W oświadczeniu przygotowanym na zjazd rzeczników czytamy, że ENOC "wzywa władze państw, regionalne i międzynarodowe władze i organizacje, decydentów, biznes i przemysł do dalszych wysiłków na rzecz realizacji praw dzieci w erze cyfrowej”. Organizacja oczekuje, że władze Unii Europejskiej i państw członkowskich Wspólnoty będą przestrzegać praw dzieci zawartych w Konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych o prawach dziecka oraz wytycznych Rady Europy dotyczących poszanowania, ochrony i realizacji praw dziecka w środowisku cyfrowym. Oznacza to m.in. ochronę dzieci przed cyberprzemocą, nieodpowiednimi do wieku treściami czy fałszywymi informacjami, zapewnienie im dostępu do internetu, dbanie o to, by mogły bezpiecznie i w pełni korzystać z zawartej w sieci wiedzy i rozrywki.

Powiązany Artykuł

rodzina dzieci 1200.jpg
Sondaż: Polacy chcą lepszej ochrony dzieci przed zagrożeniami

Dyrektywy w sprawie cyberedukacji

Wspólny raport opracowany na podstawie zaleceń poszczególnych rzeczników i ich młodych doradców trafi do Rady Europy, Komisarza Praw Człowieka Rady Europy i unijnych instytucji. Na podstawie tych rekomendacji m.in. mają być opracowane unijne dyrektywy w sprawie cyberedukacji. Nad stworzeniem listy polskich postulatów pracowała grupa czternaściorga młodych ludzi z Polski działających w ramach sieci ENYA. Ich spotkania i warsztaty były organizowane w warszawskim Biurze Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka.

ENYA to projekt uczestnictwa dzieci i młodzieży w działaniach na rzecz m.in. zapewnienia bezpieczeństwa i odpowiednich warunków rozwoju młodym ludziom w Europie. Jest on wspierany przez Europejską Sieć Rzeczników Praw Dziecka. ENYA działa w duchu Konwencji o Prawach Dziecka i ma na celu umożliwienie dzieciom i młodzieży udziału w publicznej debacie. Tematem przewodnim tegorocznej edycji były prawa dziecka w środowisku cyfrowym.

ENOC to organizacja założona na spotkaniu w Trondheim w Norwegii w 1997 roku. Jej zadaniem jest promocja i ochrona praw dzieci, sformułowanych w Konwencji ONZ o Prawach Dziecka. Zrzesza niezależne instytucje narodowe, regionalne lub lokalne czuwające nad przestrzeganiem praw dziecka w państwach europejskich. Ich przedstawiciele spotykają się co roku w innym mieście. Polska jest członkiem ENOC od 2001 r.

pg

Polecane

Wróć do strony głównej