X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Australia: aborcja zalegalizowana w całym kraju. Zmieniono przepisy sprzed 119 lat

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 12:42
Po wielu debatach i dwóch tygodniach protestów w najludniejszym stanie Australii zalegalizowano aborcję. Nowa Południowa Walia była ostatnim stanem, w którym nielegalna aborcja była związana z odpowiedzialnością karną.
Głosowanie w sprawie aborcji, przemawia poseł Alex Greenwich, inicjator nowelizacji.
Głosowanie w sprawie aborcji, przemawia poseł Alex Greenwich, inicjator nowelizacji.Foto: PAP/EPA/DEAN LEWINS

Parlament Nowej Południowej Walii przegłosował zmianę stanowych przepisów, które regulowały kwestie przerwania ciąży od 1900 r. W głosowaniu, za zniesieniem przepisów opowiedziało się 26 parlamentarzystów, 14 było przeciw. Do nowych zapisów wprowadzono ponad 100 poprawek.

"Procedury medyczne"

unplanned-F-1200.jpg
Miał być bojkot, jest wielki sukces. Antyaborcyjny film podbił Amerykę

Dotychczas karana była nielegalna aborcja, za którą matce i lekarzowi groziło 10 lat więzienia. Aby aborcja mogła być uznana za legalną, lekarz musiał stwierdzić poważne zagrożenie dla życia matki. Nowe zapisy zdjęły karalność czynu i umożliwiły bezwarunkowe aborcje do 22 tygodnia ciąży, określając je "procedurami medycznymi". Zgoda lekarza ze stwierdzeniem zagrożenia życia matki wymagana będzie po tym terminie.

"Ustawa o reformie opieki zdrowotnej w zakresie reprodukcji" została zaproponowana przez bezpartyjnego posła Alexa Greenwicha i poparta przez 15 posłów ze wszystkich ugrupowań. Przepisy zostały już zatwierdzone przez izbę wyższą parlamentu Nowej Południowej Walii.

- Za podjęcie decyzji o aborcji groziło 10 lat więzienia i to nie było w porządku - mówiła Penny Sharpe, posłanka Partii Pracy, jedna z autorek nowelizacji. - Kobiety w Nowej Południowej Walii nie będą się już bać ścigania ani więzienia, kiedy podejmą decyzje dotyczące swojego życia i ciała - mówiła przed głosowaniem Jo Haylen z Partii Pracy. Premier stanu Gladys Berejiklian powiedziała, że decyzja była "bardzo ważnym kamieniem milowym".

 donald trump free 1200.jpg
"Każde dziecko jest świętym darem Boga". Donald Trump w ONZ o aborcji

"Porażka człowieczeństwa"

Zmiana w prawie była przedmiotem wielu debat i protestów, zarówno przeciw niej, jak i za. Podzieliła też konserwatywnych parlamentarzystów. Przeciwko zmianom demonstrowali mieszkańcy i organizacje pro-life, swój sprzeciw wyraził także były premier Australii, Tony Abbott, członek Liberalnej Partii Australii. Nowe prawo aborcyjne "porażką człowieczeństwa" nazwał arcybiskup Sydney Anthony Fisher.

Jak podkreślali przeciwnicy nowych zapisów, mogą przyczynić się one do wzrostu późnych aborcji, a nawet aborcji w celu wyboru płci dziecka.

pg,bbc,cnn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Antyaborcyjny "Unplanned" wejdzie do Polski. Konsultor KEP liczy na "błogosławione efekty"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 16:04
1 listopada do polskich kin trafi "Unplanned". To świadectwo byłej szefowej kliniik aborcyjnej, która - zobaczywszy na USG dziecka walczącego o przeżycie aborcji - zmieniła światopogląd - informuje RadioMaryja.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Każde dziecko jest świętym darem Boga". Donald Trump w ONZ o aborcji

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 13:25
Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział walkę ze zjawiskiem aborcji na życzenie oraz z prześladowaniem mniejszości religijnych i seksualnych. W przemówieniu, wygłoszonym na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku Donald Trump mówił, że jego administracja występuje w obronie ludzkiej godności na całym świecie.
rozwiń zwiń