X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Uroczystości w Ponarach. Tu zginęło 100 tys. obywateli II RP

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 10:26
- Bez pamięci o Ponarach nie można kształtować narodu i państwa polskiego – powiedział szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk podczas Uroczystości Ponarskich w podwileńskich Ponarach, w miejscu masowych mordów z czasów wojny.
Jan Józef Kasprzyk w Ponarach
Jan Józef Kasprzyk w PonarachFoto: Twitter/Jan Kasprzyk

Główne obchody z udziałem przedstawicieli władz Polski, polskich społeczności na Litwie, kombatantów, młodzieży szkolnej, harcerzy, a także litewskiego posła Emanuelisa Zingerisa i przedstawicieli litewskich organizacji odbyły się 25 września w kwaterze polskiej, stanowiącej część zespołu pomnikowego w Ponarach. To tu w latach 1941-1944 zostało zamordowanych około 100 tys. osób różnych narodowości, obywateli II Rzeczpospolitej.

Pamięć jest fundamentem

- Jesteśmy tutaj, bo pamiętamy, bo pamięć jest fundamentem budowania zarówno dobrych relacji wewnętrznych, jak i międzynarodowych - wskazał Kasprzyk. Przytoczył słowa papieża Jana Pawła II o tym, że "pamięć jest nieodzowna, aby kształtować tożsamość narodu". - Bez pamięci o Ponarach nie można kształtować tożsamości narodu i państwa polskiego – zaznaczył szef Urzędu.


mateusz morawiecki free 1200.jpg
Mateusz Morawiecki: ofiarami działań III Rzeszy i ZSRR były wszystkie narody w II RP

- Nasza obecność tutaj to świadectwo tego, że pamiętamy o pochowanych tutaj; świadectwo tego, że Rzeczpospolita Polska pamięta o swoich synach i córkach, którzy tu zostali niewinnie zamordowani. Rzeczpospolita pamięta o Polakach, pamięta także o swoich obywatelach pochodzenia żydowskiego, którzy również spoczywają tutaj, w Ponarach - powiedziała ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska.

"Świat nie może zapomnieć"

List do zebranych wystosował sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin. Wskazał, że obecnie "brakuje świadków tamtych dni, to my, współcześni, mamy obowiązek pamiętać o naszych rodakach zamordowanych w Ponarach".

Jak dodał, musimy pamiętać też o bestialstwie sprawców, ponieważ "świat nie może zapomnieć, kto i dlaczego dopuścił się ludobójstwa".

pap pomnik rzezi wołyńskiej 1200.jpg
Uroczystości ku czci ofiar rzezi wołyńskiej

Sellin podziękował tym, którzy pielęgnują pamięć o pomordowanych w Ponarach, przede wszystkim Stowarzyszeniu "Rodzina Ponarska", z którego inicjatywy od sześciu lat na Wileńszczyźnie odbywają się kilkudniowe Uroczystości Ponarskie.

- To dzięki wam możemy godnie uhonorować i przywracać godność tym, którym przez wiele lat jej odmawiano. To dzięki waszym wysiłkom wiedza o zbrodni ponarskiej jest coraz bardziej obecna w pamięci zbiorowej Polaków – dziękował Sellin.

Nieznana zbrodnia

Prezes Stowarzyszenia "Rodzina Ponarska" Maria Wieloch przypomniała, że w tym roku mija 75 lat od ostatnich mordów w Ponarach i 25 lat od założenia jej organizacji. Poinformowała, że w ciągu ćwierćwiecza w Polsce ustawiono 29 tablic i sześć pomników ponarskich. - To dzięki nim Polacy dowiadywali się o strasznej, prawie nieznanej zbrodni na Polakach w czasie II wojny światowej - wskazała.

Na Litwie są już cztery miejsca upamiętnień. Najnowsze to Krzyż Ponarski, który został we wtorek odsłonięty i poświęcony na Górze Krzyży pod Szawlami, na północy Litwy. Znajdują się tam dziesiątki tysięcy krzyży ustawianych w różnych intencjach.

unrug 1200 pap.jpg
Szef UdsKiOR: Józef Unrug wybrał Polskę za swoją ojczyznę. Uroczystości poświęcone polskiemu dowódcy

- Nasz dębowy krzyż mierzy pięć metrów. Na jednym ramieniu ma napis Ponary, na drugim wypisana jest data 1941-1944. Krzyż ustawiony został w intencji ofiar ponarskich, a także tych, którzy o tych ofiarach pamiętają – powiedziała Wieloch.

Masowe mordy

Podczas drugiej wojny światowej las w Ponarach pod Wilnem był miejscem masowych mordów dokonywanych przez oddziały SS, policji niemieckiej i kolaborującej z Niemcami policji litewskiej. Niemcy, wspomagani przez ochotnicze oddziały litewskie, wymordowali tu ok. 100 tys. ludzi, w tym ok. 60-70 tys. Żydów. Mordowali też Polaków, Litwinów, Romów, Rosjan. Oficjalnie uważa się, że w Ponarach zginęło kilka tysięcy Polaków; Stowarzyszenie "Rodzina Ponarska" przekonuje, że ok. 20 tys.

Od sześciu lat "Rodzina Ponarska" pod koniec września organizuje obchody, by uczcić pamięć bliskich, a także, by swoją wizytą przyczynić się do upowszechnienia wiedzy o zbrodni w lesie ponarskim. Pięciodniowe obchody zakończą się w czwartek złożeniem kwiatów przy bramie wileńskiego więzienia na Łukiszkach, wizytą w Muzeum Okupacji i Walk o Wolność oraz wizytą w Zułowie, w miejscu narodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Kasprzyk: Stanisław Likiernik bez reszty poświęcał się sprawie niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 13:47
Stanisław Likiernik bez reszty poświęcał się sprawie niepodległości w czasie największej próby, II wojny światowej - mówił w poniedziałek szef UdsKiOR Jan Józef Kasprzyk podczas uroczystości pogrzebowych żołnierza Kedywu Armii Krajowej i powstańca warszawskiego.
rozwiń zwiń