X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Włochy otwierają się na wspomagane samobójstwo. Kontrowersyjny wyrok TK

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 07:50
- Włoski Trybunał Konstytucyjny po raz pierwszy w historii otworzył się na wspomagane samobójstwo - tak media podsumowują jego środowe orzeczenie, w którym stwierdzono, że dopuszczalne jest udzielenie pomocy w samobójstwie w ściśle określonych przypadkach.
Włoski działacz Marco Cappato, który od lat walczy o zalegalizowanie eutanazji
Włoski działacz Marco Cappato, który od lat walczy o zalegalizowanie eutanazjiFoto: PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

1200_Marsz_Życia_Słowacja_YT.jpg
50 tys. uczestników na Marszu Życia na Słowacji. "Życie każdego człowieka jest bezcenne"

Trybunał Konstytucyjny zajął stanowisko w sprawie śmierci w 2017 roku w klinice w Szwajcarii znanego włoskiego didżeja Fabo, czyli Fabiano Antonianiego, który był całkowicie sparaliżowany i niewidomy w rezultacie wypadku samochodowego. Mężczyzna przykuty do łóżka przez lata walczył o prawo do śmierci i wystosował specjalny apel do prezydenta Sergio Mattarelli o legalizację eutanazji.

[PRZECZYTAJ TAKŻE] >>> Francja: dla jednej czwartej muzułmanów szariat ważniejszy niż prawo państwowe

Na życzenie DJ Fabo i za zgodą jego najbliższych do szwajcarskiej kliniki zawiózł go włoski działacz parti Radykałowie Marco Cappato, który od lat walczy o zalegalizowanie eutanazji. Gdy pomógł 40-letniemu muzykowi umrzeć, we Włoszech postawiono mu prokuratorskie zarzuty na podstawie paragrafu, na mocy którego za pomoc i nakłanianie do samobójstwa grozi do 12 lat więzienia.


eutanazja 1200 f.jpg
Eutanazja pacjentki z demencją. Sąd w Hadze uniewinnił lekarza

Konferencja Episkopatu Włoch zdumiona i zaniepokojona

Sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że w przypadkach takich jak Antonianiego pomoc w samobójstwie jest dozwolona, i stwierdził, że czynu takiego nie należy uważać za karalny w określonych warunkach. Za takie uznano przypadek osoby nieodwracalnie chorej, ale "w pełni zdolnej do podjęcia wolnej i świadomej decyzji", podtrzymywanej przy życiu i stan, który jest "źródłem cierpienia fizycznego i psychicznego".

Jednocześnie Trybunał orzekł, że niezbędna jest inicjatywa ustawodawcza, by rozwiązać tę kwestię. Stwierdzono zarazem, że należy "uniknąć ryzyka nadużyć wobec osób szczególnie bezbronnych".


facebook vincent lambert 1200.jpg
Śmierć Vincenta Lamberta furtką do wprowadzenia eutanazji we Francji?Konferencja Episkopatu Włoch wyraziła zdumienie i zaniepokojenie decyzją Trybunału. Biskupi w wydanej nocie oświadczyli, że dystansują się od orzeczenia TK.

Stowarzyszenie włoskich lekarzy katolickich ogłosiło, że co najmniej 4 tys. jego członków gotowych jest podjąć działania na rzecz sprzeciwu sumienia.

Cappato zaś, komentując orzeczenie, oświadczył: "Od dzisiaj we Włoszech jesteśmy wszyscy bardziej wolni, także ci, którzy są innego zdania".

"Pomogłem Fabiano, bo uznałem to za mój obowiązek. Trybunał wyjaśnił, że on także miał swoje konstytucyjne prawo do tego, by nie doświadczać okrutnych cierpień" - dodał.

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eutanazja pacjentki z demencją. Sąd w Hadze uniewinnił lekarza

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 09:51
 Zdaniem prokuratury lekarz naruszył niejednoznacznie sformułowany obowiązek skonsultowania swej decyzji z 74-letnią chorą bez względu na jej stan umysłowy. Sąd w Hadze był jednak innego zdania i ostatecznie lekarza uniewinnił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

50 tys. uczestników na Marszu Życia na Słowacji. "Życie każdego człowieka jest bezcenne"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 09:59
50 tys. osób uczestniczyło w niedzielę w Bratysławie w Narodowym Marszu Życia i Rodziny organizowanym przez Konferencję Biskupów Słowacji i organizację pozarządową Kanet. Marsz zorganizowano po raz trzeci. Poprzednie odbyły się w 2013 i 2015 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja: dla jednej czwartej muzułmanów szariat ważniejszy niż prawo państwowe

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 08:37
We Francji rośnie odsetek praktykujących muzułmanów. Według ostatnich danych blisko połowa młodych muzułmanów mieszkających w tym kraju uważa, że to świeckość państwa powinna dostosować się do religii.
rozwiń zwiń