X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wzmocnienie współpracy wojskowej. Prezydenci Polski i USA podpisali deklarację

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 20:38
Polska i USA uzgodniły lokalizacje dla zwiększonej obecności amerykańskich wojsk w Polsce - głosi deklaracja podpisana przez prezydentów obu państw. Wśród lokalizacji są m.in. Wrocław, Łask i Lubliniec. Trwa dialog o miejscu stacjonowania pancernej brygadowej grupy bojowej.
Audio
  • Prezydenci Donald Trump i Andrzej Duda podpisali deklarację ws. pogłębiania współpracy obronnej. Prezydent USA zapowiedział też zniesienie wiz dla Polaków. Z Nowego Jorku Marek Wałkuski (IAR)
Prezydent Andrzej Duda i prezydent Donald Trump podczas podpisania deklaracji
Prezydent Andrzej Duda i prezydent Donald Trump podczas podpisania deklaracjiFoto: PAP/Radek Pietruszka
  • Prezydenci Polski i USA podpisali w Nowym Jorku deklarację o współpracy obronnej
  • Dokument wskazuje m.in. lokalizacje dla obecności wojsk USA w Polsce
  • Podkreślono w nim także wzmacnianie strategicznych i obronnych relacji
  • Donald Trump przekazał, że Polska poniesie część kosztów obecności amerykańskich żołnierzy, zbuduje też infrastrukturę

Podpisana w poniedziałek w Nowym Jorku przez Donalda Trumpa i Andrzeja Dudę deklaracja na temat pogłębiania współpracy obronnej jest uszczegółowieniem deklaracji o współpracy obronnej z 12 czerwca br., która potwierdzała pobyt w Polsce ok. 4,5 tys. osób personelu wojskowego stanów Zjednoczonych i zapowiadała rozlokowanie ok. tysiąca kolejnych.

duda trump free 1200.jpg
A. Talaga: wojska USA przynoszą nam możliwości, których nie mamy

Stany Zjednoczone i Polska uzgodniły lokalizacje dla planowanej zwiększonej obecności wojskowej USA.

Drawsko Pomorskie Centrum Szkolenia Bojowego

Na główną siedzibę Centrum Szkolenia Bojowego do wspólnego wykorzystania przez siły zbrojne obu państw wyznaczono Drawsko Pomorskie. Wrocław-Strachowice wskazano jako siedzibę bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej. Łask wyznaczono na siedzibę eskadry zdalnie sterowanych statków powietrznych Sił Powietrznych USA.

Na siedzibę lotniczej brygady bojowej batalionu bojowego wsparcia logistycznego oraz obiektu sił specjalnych wyznaczono Powidz. Miejscem ulokowania kolejnego obiektu sił specjalnych ma być Lubliniec, a siedzibą wysuniętego dowództwa dywizyjnego oraz grupy wsparcia na teatrze Sił Lądowych USA ma być - zgodnie z zapowiedziami - Poznań.

baza1200.jpg
Politycy o znaczeniu amerykańskiej bazy wojskowej dla bezpieczeństwa Polski

Pogłębianie współpracy

Ponadto - jak wskazano w deklaracji - Stany Zjednoczone i Polska "prowadzą obszerny dialog na temat najbardziej odpowiedniej lokalizacji w Polsce dla pancernej brygadowej grupy bojowej". "Stany Zjednoczone i Polska podzielają optymizm co do uzgodnienia lokalizacji pancernej brygadowej grupy bojowej" - głosi deklaracja.

Podkreślono w niej również, że oba kraje kontynuują wzmacnianie strategicznych i obronnych relacji, "które poprawiają nasze wzajemne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego". W Deklaracji potwierdzono też "wolę dążenia do zawarcia międzynarodowych umów i porozumień niezbędnych do realizacji zwiększonej współpracy w zakresie infrastruktury oraz współpracy obronnej, w tym usprawnienia funkcjonowania Sił Zbrojnych USA w Polsce".

"Dowód wzajemnego uszanowania i przyjaźni"

- Współpracujemy na wielu obszarach, głównie w obszarze wojskowym - powiedział Donald Trump, po tym jak podpisał deklarację.

- Przeniesiemy tam część żołnierzy i to oni (Polacy) poniosą część kosztów; jesteśmy za to bardzo wdzięczni, ta umowa też to omawia - podkreślił prezydent USA.

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo dodał, że Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Departament Obrony USA "wykonali ciężką i bardzo znaczącą pracę". - Jest to naprawdę dowód wzajemnego uszanowania i przyjaźni. Najprawdopodobniej jednostki będziemy przenosić do Polski z innych rejonów Europy, nie ze Stanów Zjednoczonych - zapowiedział.

Donald Trump na pytanie dziennikarza, czy w przyszłości będzie w Polsce więcej amerykańskich żołnierzy, odpowiedział: "o tym porozmawiamy jeszcze".

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef BBN: na 99 procent Donald Trump odwiedzi Polskę we wrześniu

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 10:44
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch ocenił jako "wielce prawdopodobną" wizytę prezydenta USA Donalda Trumpa we wrześniu w Warszawie. - Na 99 procent, ale nie chciałbym przestrzelić - podkreślił szef BBN. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współpraca obronna z USA. Szef BBN: prezydenci budują stabilne fundamenty

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 09:35
- Polska staje się dziś centrum bezpieczeństwa na wschodniej flance i państwem centralnym dla amerykańskiej obecności w regionie - powiedział szef BBN Paweł Soloch przed spodziewanym podpisaniem polsko-amerykańskiej deklaracji o współpracy obronnej.
rozwiń zwiń