X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Odkryto gwiazdę-giganta. Jej cząsteczka waży tyle, ile cała ludzka populacja

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 11:20
Astronomowie z University of Virginia znaleźli najmasywniejszą gwiazdę neutronową, jaką dotąd odkryto. Obiekt nazywa się J0740+6620 i chociaż w porównaniu do naszego Słońca jest bardzo mały, bo ma 20-30 kilometrów średnicy, to jego masa jest ponad dwukrotnie większa niż największej gwiazdy w naszym układzie.
Oto najcięższa z gwiazd neutronowych
Oto najcięższa z gwiazd neutronowychFoto: NANOGrav Physics Frontiers Center

Astronomowie cały czas przeczesują niebo w poszukiwaniu nowych obiektów. Tym razem natrafili na najmasywniejszą gwiazdę neutronową. J0740+6620 to obiekt, który znajduje się o około 4,6 tys. lat świetlnych od Ziemi. Jest to gwiazda neutronowa, czyli zdegenerowana, która powstała w wyniku wybuchu supernowej lub kolapsu białego karła. 


ms-13_1200.jpg
Wystartował MS-13. Wiezie członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Kostka masła o wadze 100 mln ton

Gwiazda ta jest szybko wirującym pulsarem, który posiada masę 2,17 razy większą od Słońca. Pulsar odkryty przez astronomów z University of Virginia jest największą ze znanych dotąd gwiazd neutronowych. Gdyby był tylko nieco cięższy, stałby się czarną dziurą.

Gwiazdy neutronowe są skompresowanymi pozostałościami po masywnych gwiazdach, które eksplodowały jako supernowe. Aby zwizualizować masę odkrytego giganta, tworzący ją materiał, skompresowany do wielkości kostki masła, ważyłby na Ziemi 100 milionów ton, czyli mniej więcej tyle samo, co cała ludzka populacja.


NASA teleskop 1200.jpg
Co to jest sztuczna gwiazda i jak działa?

"Jądra atomowe wielkości miast"

Thankful Cromartie z University of Virginia, współautorka odkrycia opisanego w piśmie "Nature Astronomy", zwraca uwagę na to, że "gwiazdy neutronowe są równie tajemnicze, co fascynujące".

- Te obiekty, o wielkości miast są w zasadzie gigantycznymi jądrami atomowymi. Są tak masywne, że ich wnętrza nabierają wyjątkowych właściwości. Znalezienie maksymalnej masy, na którą pozwala fizyka i przyroda, może nam wiele powiedzieć o tym niedostępnym królestwie astrofizyki - wyjaśnia badaczka.


planeta bd_14_4559b_exomoon_ver4a 1200x660.jpg
Wymyśl polską nazwę dla egzoplanety!

Kosmiczny zegar

Pulsary obracając się, czasami setki razy na sekundę, emitują wyjątkowo regularne impulsy radiowe. Dlatego wykorzystuje się je jako "kosmiczne zegary" w badaniach właściwości czasoprzestrzeni i grawitacji. 

Co ważne, odkrytemu pulsarowi towarzyszy inna gwiazda typu biały karzeł. Analizując odkształcenia sygnałów radiowych pulsara, spowodowane grawitacją białego karła, naukowcy określili masę tej drugiej gwiazdy. Znając ją, mogli z kolei obliczyć masę samego pulsara.

- Ustawienie tego systemu podwójnego stworzyło fantastyczne kosmiczne laboratorium - opowiada inny z badaczy, prof. Scott Ransom.

- Gwiazdy neutronowe mają ten punkt przechyłu, w którym ich wewnętrzna gęstość staje się tak ekstremalna, że siła grawitacji przewyższa nawet zdolność neutronów do opierania się dalszemu ściskaniu. Każda najbardziej masywna czarna dziura przybliży nas do określenia tego punktu i pomoże nam zrozumieć fizykę materii działającą w tych niewyobrażalnych gęstościach - wyjaśnia naukowiec.

Phys.org / TVP.info / kstar

Czytaj także

Tajemnicze zjawiska kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 14:18
Wszechświat od zawsze budził ciekawość związaną z jego nieodkrytymi tajemnicami, a wokół rzekomego istnienia innej cywilizacji padało wiele odmiennych, budzących kontrowersje, teorii. Do dziś trwają badania, które mają na celu poznanie tego, co dzieje się w przestrzeni kosmicznej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile wody potrzeba, by zgasić Słońce?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 07:19
W związku z ogromnymi upałami, pytanie w tym wydaniu audycji brzmi "Ile trzeba wiader wody, żeby zgasić Słońce"? Doktor Tomasz Rożek udziela odpowiedzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 80 eksperymentów. Rosjanie przeprowadzili testy lotu na Księżyc

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 09:09
W Moskwie zakończyły się eksperymenty związane z lotem na Księżyc. Testy trwały cztery miesiące. W projekcie wzięli udział uczeni z USA, Niemiec i Kanady.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystartował MS-13. Wiezie członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 21:42
Astronauci ze Stanów Zjednoczonych, Włoch i Rosji polecieli w kosmos, kierując się w stronę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ich lot przypada w 50. rocznicę lądowania na Księżycu w ramach misji Apollo 11.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wymyśl polską nazwę dla egzoplanety!

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 19:10
Trwa ogłoszony przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU) wraz z Polskim Towarzystwem Astronomicznym (PTA) konkurs na nazwę planety pozasłonecznej i jej gwiazdy. To część globalnej inicjatywy podjętej w ramach obchodów stulecia IAU - każdy kraj otrzymuje prawo nadania nazwy jednej gwieździe oraz krążącej wokół niej planecie. 
rozwiń zwiń