X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Antynoble rozdane. Nagrodzono m.in. wykrycie "najbardziej brudnych pieniędzy"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 09:36
Nauczanie chirurgów z wykorzystaniem metody, przy pomocy której szkoli się psy, wykrycie najbardziej "brudnych" pieniędzy czy jedzenie pizzy dla zdrowia to tylko niektóre z odkryć uhonorowanych w tym roku nagrodami Ig Nobel. Przyznano je na Uniwersytecie Harvarda. Wśród laureatów są również Polacy.
Antynoble, czyli tzw. Ig Nobel, to nagrody z przymrużeniem oka
Antynoble, czyli tzw. Ig Nobel, to nagrody z przymrużeniem okaFoto: PAP/CJ GUNTHER

graham-bell_wiki_663.jpg
Aleksander Bell - jego wynalazek opanował cały świat

W szacownej uczelni wyróżnienia z przymrużeniem oka wręczają laureaci poważnych nagród Nobla. Honorują oni dość często dziwne, zaskakujące i wywołujące rozbawienie odkrycia naukowe. Tym razem laureaci nie mieli zbyt wiele czasu na triumfalne przemowy. Nie dopuściła to tego zaangażowana specjalnie do tego ośmiolatka. – Przestań. Znudziłam się – przerywała im bezceremonialnie w pół słowa dokładnie po upływie minuty.

Antynoble, czyli tzw. Ig Nobel, przyniosły ich zdobywcom astronomiczne sumy po 10 trylionów dolarów Zimbabwe. Tyle tylko, że waluta wyszła z użycia i jest praktycznie bezwartościowa.

Pomoc dla chirurgów

Podczas 29. edycji imprezy trofeum za szkolenie chirurgów podzielili między sobą naukowcy Karen Pryor, Theresa McKeon i dr I. Martin. Doszli oni do wniosku, że specjalistów można wyuczyć techniką tzw. operanta, za pomocą klikera, w podobny sposób jak psy lub delfiny.

Krótko mówiąc, do wzmocnienia pozytywnego zachowania stosuje się urządzenie mechaniczne, które wydaje słyszalne kliknięcie. Dźwięk wydawany przez kliker dla psa w połączeniu z nagrodą utrwala się w pamięci zwierzęcia, co powoduje wzrost chęci do wykonywania poleceń. Dzięki tej metodzie młodzi chirurdzy łatwiej i sprawniej podejmują decyzje, co ciąć i kiedy.

Wykrycie "najbardziej brudnych pieniędzy"

naukowcy free 1200.jpg
Młodzi naukowcy pracują nad rewolucją w mapowaniu terenu

Turecki uczony Habip Gedik i jego koledzy z Holandii, Timothy A. Voss oraz Andreas Voss, zostali nagrodzeni za wykrycie najbardziej "brudnych" pieniędzy. Uznali za nie rumuńskie leje. W porównaniu z kilkoma innymi walutami jak m.in. euro, dolary i rupie odkryli, że leje najdłużej zachowują trzy rodzaje bakterii odpornych na leki. – Mogę udzielić jednej rady: złóż taki banknot jak papierowy samolocik i wyrzuć – powiedział Timothy A. Voss.

Powodem zanieczyszczenia banknotów jest używanie włókna polimerowego utrudniającego podrabianie i przedłużającego trwałość banknotu. Efekt uboczny stanowi jednak wzrost i przenoszenie patogenów odpornych na leki.

Polscy naukowcy docenieni

Ling-Jun Kong, Herbert Crepaz, Rainer Dumke oraz polscy naukowcy, Agnieszka Górecka, Aleksandra Urbanek i Tomasz Paterek zostali wyróżnienie za badania nad żywymi i martwymi karaluchami, które zostały namagnesowane. Odkryli oni, że żywe karaluchy, a także inne owady wydają się być zdolne do wykrywania pól magnetycznych i mogą same się magnesować. Stosując nieinwazyjną technikę magnetoreaksometryczną (MRX), ustalili, że żywe karaluchy rozmagnesowują się znacznie szybciej niż martwe.

Zdaniem autorów pozwoli to "lepiej zrozumieć różne sposoby postrzegania świata oraz znaleźć zastosowanie w ulepszonych stworzonych przez ludzi czujnikach inspirowanych ich biologicznymi odpowiednikami".

Specjalny hołd

Uroczystość stała się okazją dla złożenia hołdu nobliście, fizykowi Royowi Glauberowi zmarłemu w grudniu zeszłego roku w wieku 93 lat. Znany był on ze skromności i poczucia humoru. Wielokrotnie brał udział we wręczaniu antynobli i zawsze pomagał później w zamiataniu.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nastolatka z Warszawy wynalazła skarpetki korygujące płaskostopie

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 13:04
W trakcie zaledwie trzech lat wynalazek nastolatki z Polski stał się produktem, który pomaga ludziom na całym świecie. Na czym polega jego innowacyjność?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Osiągnięcie polskich wynalazców na skalę światową

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 08:45
Zespól pod kierownictwem dr. Michała Wszoły wydrukował w technice 3D pierwszą na świecie bioniczną trzustkę wraz z naczyniami krwionośnymi.
rozwiń zwiń