X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Mateusz Morawiecki w Pradze: V4 odegra kluczową rolę w kierownictwie KE

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 15:38
- Widać wyraźnie, jak kluczową rolę będzie odgrywała Grupa Wyszehradzka przy podziale tek w nowej Komisji Europejskiej. Polsce przypadła teka, którą od samego początku chcieliśmy objąć - mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu szefów rządów państw V4 w Pradze.
Audio
  • Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Pradze mówił, że nie sprawdziły się prognozy co do marginalizacji Grupy Wyszehradzkiej (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Rozszerzenie Unii Europejskiej i współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa oraz energetyki - to główne tematy omawiane w Pradze podczas szczytu Grupy V4 i pięciu państw Bałkanów Zachodnich. Na Hradczanach zakończyło się spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej, Serbii, Macedonii Północnej, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny oraz Albanii.

Wyraźna rola V4

Mateusz Morawiecki, nawiązując do ogłoszenia przez nową szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen proponowanego składu KE, ocenił, że w podziale tek widać wyraźnie rolę Grupy Wyszehradzkiej.

Zbigniew Kuźmiuk 1200.jpg
Zbigniew Kuźmiuk: Grupa Wyszehradzka dołączyła do tych, którzy nadają ton UE

- Widać wyraźnie, jak kluczową rolę w tym podziale tek będzie odgrywać Grupa Wyszehradzka i zamilkły te głosy, które wskazywały, że V4 nie ma żadnego wiceprzewodniczącego KE - powiedział szef polskiego rządu. - Mamy nie jednego wiceprzewodniczącego, a dwóch (Czeszkę Vierę Jourovą i Słowaka Marosza Szefczovicza) wiceprzewodniczących i to jest ogromny sukces - dodał.

Premier zaznaczył, że Polsce przypadła teka ds. rolnictwa, którą "od samego początku chcieliśmy objąć".

Mateusz Morawiecki podkreślał również, że V4 "mówi jednym głosem" w sprawie przyszłych Wieloletnich Ram Finansowych UE, finansowania polityki strukturalnej, polityki rolnej.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Spotkanie grupy V4 z udziałem premiera. Rozmowy o UE, współpracy i Bałkanach Zachodnich

- Nie chcemy zmniejszać bezpieczeństwa żywnościowego Europy tylko je zwiększać, dlatego polityka rolna musi mieć odpowiednie finansowanie i zapewnimy wspólnie, pracując ramię w ramię, że takie finansowanie będzie - podkreślił. Premier akcentował też kwestię funduszy strukturalnych. Jak mówił, budowa dróg, połączeń energetycznych, kolejowych czy internetowych jest "niezwykle ważna dla rozwoju całego kontynentu".

- Ten proces budżetowy negocjowania wieloletnich ram finansowych, który dopiero się rozpoczyna, na pewno będzie bardzo mocno zależny od tego, w jaki sposób V4, i szerzej, przyjaciele polityki spójności, będą prezentowali nasze stanowiska - stwierdził Mateusz Morawiecki

Jednym z głównych tematów spotkania było ewentualne poszerzenie Unii Europejskiej. W październiku Rada UE może zdecydować o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną. Wkrótce nowa Komisja Europejska może też przyspieszyć trwające negocjacje z Serbią i Czarnogórą.

Dziś premierzy państw Grupy V4 przyjęli wspólną deklarację mówiącą o zacieśnianiu współpracy z regionem Bałkanów Zachodnich. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że dalsza integracja wspólnoty z państwami Bałkanów Zachodnich jest konieczna.

Szef polskiego rządu powiedział podczas konferencji prasowej w Pradze, że państwa Grupy Wyszehradzkiej (V4) zgadzają się, iż potrzebne jest wskazanie nowych źródeł finansowania unijnego budżetu, w tym podatek cyfrowy, które zapewnią fundusze na "sprawy związane z innowacjami czy polityką obronną".

Nawiązując do sprawy brexitu, Mateusz Morawiecki zapewnił, że "staramy się jako Grupa Wyszehradzka doprowadzić do kompromisu, szanując jednocześnie mandat (głównego unijnego negocjatora ds. brexitu) Michela Barniera i Komisji Europejskiej, ale troszczymy się jednocześnie, by nie doszło do gwałtownego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, bo ono może doprowadzić do zawirowań w handlu między Wielką Brytanią a krajami UE".

Polityka klimatyczna

Ponadto - jak poinformował premier - na spotkaniu poruszono temat polityki klimatycznej. - I tutaj oczywiście opieramy się na konkluzjach, które do tej pory Rada Europejska uzgodniła, i to jest nasza podstawa, nasz fundament jakichkolwiek rozmów w tej sprawie. Wskazujemy jednocześnie, że punkt wyjścia, startu musi być odpowiednio uwzględniany. Polska nie miała po II wojnie światowej możliwości zbudowania swojego systemu energetycznego inaczej niż w oparciu o węgiel i dziś musimy zapewnić bezpieczeństwo energetyczne wszystkim Polakom - stwierdził.

W tym kontekście premier Czech apelował o uznanie energii atomowej za "czystą", a premier Słowacji podkreślał, że należy akceptować specyfikę poszczególnych krajów.

mr/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrej Babisz: z Polską mamy stosunki ponadstandardowe

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 12:43
Przed odlotem do Warszawy na wspólne posiedzenie rządów Polski i Czech, premier Andrej Babisz powiedział, że stosunki z Polską mają charakter ponadstandardowy. Zapowiedział, że z premierem Mateuszem Morawieckim będzie rozmawiać głównie o sprawach europejskich. 
rozwiń zwiń