X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Ołeh Sencow na konferencji prasowej: będę walczył o uwolnienie więźniów w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 17:32
Ukraiński reżyser Ołeh Sencow, który w ramach wymiany więźniów w sobotę powrócił z Rosji na Ukrainę, oświadczył na konferencji prasowej w Kijowie, że będzie walczył o uwolnienie ukraińskich więźniów w Rosji i Donbasie.
Ołeh Sencow (w środku) na konferencji prasowej
Ołeh Sencow (w środku) na konferencji prasowejFoto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

- Będę robić wszystko, co w mojej mocy, by ich stamtąd wyciągnąć - podkreślił reżyser na pierwszej po uwolnieniu konferencji prasowej. - Oprócz naszych jeńców, są też Rosjanie, którzy walczą o siebie, za wolną Rosję, za Ukrainę, to nasi prawdziwi bracia. (...) Chciałbym, żebyśmy nie robili podziałów, to też więźniowie Kremla - dodał.

Zobacz także
sencow free 1200.jpg
Rosja i Ukraina dokonują wymiany więźniów. Ołeh Sencow wraca do kraju

Ołeh Sencow nie wierzy w poprawę stosunków Rosja-Ukraina

Pochodzący z anektowanego przez Rosję Krymu reżyser, skazany przez rosyjski sąd w sierpniu 2015 roku na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na tym półwyspie, w ubiegłym roku prowadził trwającą 145 dni głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej Dalekiej Północy, domagając się uwolnienia wszystkich Ukraińców, przetrzymywanych w Rosji.

We wtorek Oleh Sencow poinformował, że w maju planował ogłoszenie drugiej głodówki, jednak nie zrobił tego, by nie przeszkadzać w negocjacjach w sprawie możliwej wymiany. Twórca podkreślił, że przygotowując się do głodówki, nabierał wagi.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Rosja: Ołeh Sencow przeniesiony do więzienia w Moskwie

- Nieważne, jak bardzo wilk będzie ubierał się w owczą skórę, będzie miał takie same kły. Nie wierzcie w to - odpowiedział pytany o to, czy po wymianie więźniów można mówić o tym, że Rosja jest gotowa na poprawę stosunków z Ukrainą. Dodał, że wymiana więźniów nie świadczy o tym, że Rosja jest gotowa do oddania Krymu i Donbasu.

Reżyser był torturowany? Odmówił odpowiedzi

Ołeh Sencow odmówił przedstawiania dziennikarzom szczegółów w sprawie tortur w kolonii karnej. - Inni mieli o wiele cięższe doświadczenia - ocenił.

Jak podkreślił, na pokładzie samolotu na Ukrainę rozmawiał z innym uwolnionym - Mykołą Karpiukiem, skazanym w Rosji na 22 i pół roku kolonii karnej. W poniedziałek Karpiuk opowiedział mediom o torturach, jakim był poddawany w Rosji.

Mówił, że był torturowany wielokrotnie, m.in. przy użyciu prądu. - Przez cztery noce mnie wywozili. Podłączali pod prąd elektryczny... Ale kiedy sam przez to przechodzisz - to jedno. A kiedy słyszysz, jak znęcają się nad innymi - to dużo trudniejsze - przyznał.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Wymiana więźniów między Rosją i Ukrainą. Przekazano po 35 osób

Dodał, że więźniowie podczas przesłuchań musieli klęczeć i nie pozwalano im spać. - I ten krzyk gliniarza: "Na kolana! Nie spać!". A ten biedak jęczy, prosi: "Dajcie mi papier, napiszę wszystko, co chcecie. Po prostu dajcie mi się przespać". To było najstraszniejsze, nigdy tego nie zapomnę - opowiadał Karpiuk, cytowany przez ukraińskie media.

Na tej samej konferencji prasowej inny z uwolnionych przez Rosję więźniów - krymski aktywista Ołeksandr Kolczenko - podkreślił, że czuje radość i ulgę z powodu powrotu na Ukrainę.

Ołeh Sencow: na Krym wrócę dopiero czołgiem

Reżyser powiedział, że planuje "zajmować się dwoma najwspanialszymi rzeczami na tej ziemi: nagrywaniem filmów i życiem". - W sprawie Krymu, to wrócę tam dopiero czołgiem... Nie należy odbierać moich słów dosłownie - zastrzegł. Podziękował za wyrazy wsparcia, które płynęły do niego z różnych krajów i podkreślił, że kwestia działalności politycznej pozostaje dla niego otwarta.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Ukraina chce stworzyć rosyjskojęzyczną telewizję na Krymie. Będzie "walczyła o umysły"

Proces Ołeha Sencowa był krytykowany przez międzynarodowe organizacje obrony praw człowieka. Z apelami o uwolnienie artysty wielokrotnie zwracali się do Rosji zachodni politycy oraz przedstawiciele środowisk artystycznych i intelektualnych.

Reżyser poinformował, że będzie mieszkał w Kijowie. Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa zapowiedziała wcześniej, że czterem krymskim więźniom, którzy wrócili na Ukrainę w ramach wymiany, w tym dla Ołehowi Sencowowi i Ołeksandrowi Kolczence, państwo kupi mieszkania w stolicy Ukrainy.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Musimy porozmawiać?". Prezydent Ukrainy do Putina: to porozmawiajmy o anektowanym Krymie i Donbasie

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 12:21
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował wystąpienie do narodu, ostrzegając przed telemostem Rossiji 24 pod hasłem "Musimy porozmawiać". Do Putina zwrócił się: "Musimy porozmawiać? Musimy. Porozmawiamy o tym, czyj jest Krym i kto jest, a kogo nie ma w Donbasie". Takie rozmowy, jak mówił, miałyby się odbyć z udziałem przywódców USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja ”telemost”: Rosja sięga po ukraińskie media przed wyborami

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 17:52
- Przy okazji starań Rossiji 24 o telemost z ukraińską telewizją ważny jest  szerszy kontekst. Oligarcha Wiktor Medwedczuk skupuje ukraińskie media i próbuje forsować w przestrzeni medialnej rosyjski interes polityczny – zauważa w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Łukasz Jasina (PISM).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władze Ukrainy zaprzeczyły doniesieniom o dokonanej wymianie więźniów

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 11:05
Władze Ukrainy zaprzeczyły doniesieniom o dokonanej z Rosją wymianie więźniów; biuro prezydenta Wołodymyra Zełenskiego oświadczyło, że informacje o zakończeniu tego procesu, które pojawiły się w nocy w mediach, są nieprawdziwe. O zakończeniu procesu wymiany powiadomił w mediach społecznościowych nowy prokurator generalny Ukrainy Rusłan Riaboszapka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Putin: rozmowy z Ukrainą o wymianie więźniów są bliskie sfinalizowania

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 11:50
Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w środę, że rozmowy z Ukrainą na temat wymiany osób przetrzymywanych przez oba kraje "są bliskie sfinalizowania". Putin nie podał jednak konkretnych terminów.
rozwiń zwiń