X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Antywęglowe protesty. Wiceminister energii: to fałszowanie rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 13:56
Postrzeganie węgla jedynie jako źródła zanieczyszczeń i przekonywanie o możliwości bardzo szybkiego odejścia od tego surowca w energetyce to fałszowanie rzeczywistości - ocenił wiceminister energii Adam Gawęda, odnosząc się do protestów ekologów przeciwko stosowaniu węgla. 
Aktywiści Greenpeace namalowali na burcie statku napis Węgiel stop.
Aktywiści Greenpeace namalowali na burcie statku napis „Węgiel stop".Foto: Flikr/Greenpeace Polska/Max Zieliński

W poniedziałek wieczorem grupa aktywistów Greenpeace blokowała w gdańskim porcie statek z transportem węgla z Mozambiku, chcąc zwrócić uwagę na "pilną potrzebę działań na rzecz ochrony klimatu i konieczność odejścia od węgla do 2030 r.".

Czytaj więcej
shutterstock kopalnia węgiel 1200.jpg
Większe wydobycie węgla niż jego sprzedaż. Rosną zapasy

Natomiast na wtorkowe popołudnie Młodzieżowy Strajk Klimatyczny zapowiedział w Katowicach "Wielkie Wymieranie przy Targach Górnictwa" - młodzi ludzie zamierzają położyć się na katowickim rondzie i udawać umarłych, by wyrazić sprzeciw wobec polskiej polityki energetycznej i wydobywczej. 

"To jest fałszowanie rzeczywistości"

- Od pewnego czasu wydarzeniom takim jak targi górnicze (rozpoczęte we wtorek w Katowicach - przyp. red.) towarzyszą takie "eventy". Do wszystkich, którzy z takimi inicjatywami wychodzą, skierowałbym tylko jedną uwagę: wyłączmy elektrownie systemowe - może nie na tydzień, wystarczy na jeden-dwa dni - i zobaczymy, jak będziemy funkcjonować w szpitalach, w instytucjach publicznych, zakładach pracy (...). Tak się w tej chwili nie da - skomentował wiceminister, uczestniczący w otwarciu jednych z największych na świecie branżowych targów górnictwa, energetyki i hutnictwa. 

- To jest fałszowanie rzeczywistości, bo jeżeli popatrzymy na fakty związane z tym, w jaki sposób jest dzisiaj spalany węgiel w nowych elektrowniach - tych oddanych niedawno i tych, które w tej chwili oddajemy do użytku - to widzimy, że tam praktycznie nie ma żadnej emisji zanieczyszczeń, nie ma pyłu, emisje tlenków azotu i siarki spadają do minimalnego poziomu (...), a sprawność sięga 46 proc., co oznacza także mniejszą emisję dwutlenku węgla - mówił wiceszef resortu energii, podkreślając, że nie można nie dostrzegać postępu w tym zakresie. 

Węgiel i nowe technologie

Jako przykład nowoczesnej, wysokosprawnej i ekologicznej energetyki węglowej podał nowe bloki energetyczne w Elektrowni Opole, która - jak mówił Gawęda - staje się trzecią pod względem wielkości elektrownią w Polsce, posiadając 8 proc. krajowej mocy energetycznej i wytwarzając 12,5 terawatogodzin energii elektrycznej rocznie. 

- Czarny węgiel pozostanie czarnym węglem, ale wykorzystywanym w czystych technologiach - również tych, które pozwalają w przyszłości na zgazowanie, na poligenerację, czyli na produkcję gazu syntezowego i wszystkich tych materiałów, które są nie tylko nośnikiem energii i ciepła, ale również są materiałami chemicznymi lub służą do produkcji paliwa przyszłości - wodoru - powiedział wiceminister. 

Spadek importu

Odnosząc się do wielkości importu węgla do Polski (w ub. roku osiągnął on rekordowy poziom 19,7 mln ton - przyp. red.), na który również zwracali uwagę ekolodzy z Greenpeace, Gawęda ocenił, że w tym roku zauważamy tendencję spadkową importu węgla, a pozycja polskiego górnictwa się umacnia. 

- Oczywiście jeszcze dla mnie jest to niezadowalający poziom spadku importu. Chciałbym, żeby głównie polskie spółki surowcowe dostarczały paliwo do energetyki zawodowej, ciepłownictwa i do szeroko rozumianego rynku - tak niestety jeszcze nie jest, dlatego że prywatni importerzy, prawdopodobnie poprzez przeszacowanie swoich możliwości, sprowadzili tego węgla trochę za dużo (...). Żeby temu przeciwdziałać trzeba umocnić pozycję naszego górnictwa - to się teraz dzieje na naszych oczach; umacniamy pozycję spółek górniczych, realizujemy odważne inwestycje, ale żeby dostosować nasz wolumen produkcyjny do potrzeb energetyki, to jeszcze wymaga kilku lat bardzo ciężkiej pracy - wyjaśnił wiceminister. 

- Mówimy o odpowiedzialnej transformacji energetycznej i szukamy dobrych rozwiązań. Kopalnie przechodzą bardzo poważny proces restrukturyzacji i zmian systemowych (...), następuje podnoszenie bezpieczeństwa i efektywności pracy, przy jednoczesnym rozwoju technologii ekologicznego spalania węgla. To wszystko wpisuje się w nasz kierunek, z pewnością czasami bardzo mocno zafałszowany takimi właśnie "eventami" (jak akcje ekologów - przyp.red.). Te zakłócenia nam nie przeszkodzą. Są pewnego rodzaju utrudnieniem, ale tak naprawdę fałszują rzeczywistość - uważa wiceminister energii. 

Działalność człowieka a zmiany klimatu

Komentując antywęglowe protesty ekologów prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Olszowski przytoczył dane, według których działalność człowieka odpowiada jedynie za kilka procent emisji gazów cieplarnianych w skali globalnej.

- W tych kilku procentach ok. 15 proc. to są emisje z Unii Europejskiej w wyniku działalności człowieka. To oznacza, że histeria klimatyczna i te wszystkie działania, na które trafiają już biliony euro, są skierowane na ograniczenie emisji poniżej 1 proc. w skali globalnej - mówił prezes Izby, oceniając, iż "mając na uwadze skalę, jaką dla efektu cieplarnianego powoduje działalność człowieka, te działania są w ogóle bez sensu".

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jakub Wiech: odejście Polski od węgla do 2030 roku nie jest realne z uwagi na koszty i technologię

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 11:50
- Kluczowym problemem nie jest redukcja emisji w krajach, które są pomijalnie małymi emitentami jak Polska, ale systemowe rozwiązania, skierowane w stronę państw najbardziej przyczyniających się do wzrostu emisji CO2 - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jakub Wiech, zastępca redaktora naczelnego Energetyka24.com. Działacze Greenpeace chcą, by Polska zrezygnowała z węgla do 2030 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Gawęda: zapowiedź PO o likwidacji kopalń jest nieodpowiedzialna

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 16:44
- Zapaść inwestycyjna, czyli przyczyna niedoboru węgla na polskim rynku, jest spowodowana brakiem działań PO i PSL w latach 2012-2015 - powiedział na antenie PR24 nowy wiceminister energii. - Likwidując kopalnie w terminie zaproponowanym przez PO, musielibyśmy wyłączyć 30-40 procent energetyki zawodowej - dodał.
rozwiń zwiń