X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Iran łamie umowę nuklearną i przyspiesza proces wzbogacania uranu

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 16:50
Teheran, łamiąc postanowienia umowy nuklearnej z 2015 roku, instaluje zaawansowane wirówki, które przyspieszą wzbogacanie uranu - donosi Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.
Rzecznik Irańskiej Organizacji Energii Atomowej
Rzecznik Irańskiej Organizacji Energii Atomowej Foto: PAP/EPA/Iran Atomic Energy Oganisation Office / HANDOUT

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej potwierdziła, że Iran przyspiesza wzbogacanie uranu, instalując zaawansowane wirówki. Zdaniem MAEA działanie to jest niezgodne z postanowieniami umowy nuklearnej z 2015 roku.

ONZ-owska agencja ustaliła w sobotę, że w zakładach wzbogacania uranu w mieście Natanz zainstalowanych zostało lub było w trakcie instalowania ponad 50 wirówek nowej generacji. Poinformował o tym w raporcie wysłanym do państw wchodzących w skład rady zarządzającej MAEA Cornel Feruta, p.o. szefa agencji.

Podano, że chodzi o 22 wirówki IR-4, jedną IR-5, 30 IR-6 i trzy IR-6S.

>>>[WIĘCEJ] Iran informuje o gotowości do wzmożenia prac nad wzbogacaniem uranu

Z porozumienia nuklearnego z 2015 roku wynika, że Iran może wzbogacać uran jedynie za pomocą wirówek pierwszej generacji IR-1, których ma ponad 5 tys. Może również prowadzić badania z wirówkami bardziej zaawansowanymi, jednak bez możliwości gromadzenia uzyskanego w ten sposób wzbogaconego uranu.

MAEA w poniedziałkowym komunikacie poinformowała, że wszystkie instalowane wirówki były przygotowywane do testów z użyciem heksafluorku uranu (UF6), czyli związku wykorzystywanego do rozdzielania izotopów uranu (tzw. wzbogacania uranu). Podano jednak, że do 8 września br. na żadnej z tych wirówek nie rozpoczęto testów.

Rozmowy w stolicy Iranu

W niedzielę Feruta rozmawiał w Teheranie z przedstawicielami irańskich władz. Został on zapewniony, że inspektorzy MAEA nadal będą mieli takie same możliwości nadzorowania irańskiego programu nuklearnego jak do tej pory.

Jak wyjaśnia AFP, uruchomienie nowszych wirówek prawdopodobnie przyspieszy produkcję wzbogaconego uranu przez Iran i zwiększy zapasy tego paliwa ponad limit ustanowiony w umowie nuklearnej.

>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] Pentagon: w kuluarach najbliższej sesji ONZ mogłoby dojść do rozmów z Iranem

Iran wyłamuje się z umów

CZYTAJ WIĘCEJ
Hasan Rouhani 1200.jpg
Iran nie będzie na razie negocjować ze Stanami Zjednoczonymi

Obecnie Teheran wzbogaca uran do poziomu 4,5 proc., przy czym ustalony ustalony w ramach umowy próg wynosi 3,67 proc. Bliskowschodni kraj grozi wzbogacaniem pierwiastka do 20 proc. Co więcej, Iran przekroczył zapisany w umowie limit posiadania tego rozszczepialnego materiału.

Iran stopniowo ogranicza swoje zobowiązania w ramach umowy od 2018 roku, po tym jak prezydent USA Donald Trump, pomimo sprzeciwu pozostałych sygnatariuszy, zadecydował o wycofaniu swojego kraju z porozumienia i przywrócił antyirańskie sankcje. Trump chciał tym posunięciem uniemożliwić Iranowi eksportu ropy naftowej i zmusić Teheran do negocjacji w sprawie szerszego porozumienia. Miałoby ono obejmować również irański program rakietowy oraz działania Teheranu w regionie.

Europejscy sygnatariusze usiłują jednak ratować zawartą wcześniej umowę. Iran deklaruje gotowość do rozmów, ale jednocześnie stopniowo ogranicza wypełnianie swoich obowiązków wynikających z porozumienia.

Umowa nuklearna została zawarta przez Iran ze światowymi mocarstwami – USA, Rosją, Chinami, Wielką Brytanią, Francją i Niemcami. Jej celem było powstrzymanie Iranu przed zbudowaniem broni atomowej, w zamian za stopniowe znoszenie sankcji nałożonych na Teheran.

st

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Iran Bliski Wschód
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Iran oskarża USA o "podpalanie Bliskiego Wschodu"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 23:06
Iran oskarża Stany Zjednoczone, że wraz ze swoimi sojusznikami przekazują broń na Bliski Wschód. Irański minister spraw zagranicznych powiedział w wywiadzie z telewizją Al-Jazeera, że przez działania Amerykanów region jest teraz "pudełkiem od zapałek gotowym do podpalenia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irański tankowiec nagle zmienił kierunek. Teraz płynie do Turcji

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 14:48
Irański tankowiec Adrian Darya, wcześniej noszący nazwę Grace 1, zmienił kurs i płynie teraz do Turcji, a nie, jak wcześniej – do południowej Grecji – wynika ze strony MarineTraffic, która pozwala na śledzenie ruchu statków w czasie rzeczywistym. 
rozwiń zwiń