X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Łotwa: marszałek Senatu odsłonił pomnik kpt. Raginisa. Dzieciom z polskich rodzin wręczył wyprawki

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 17:39
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski rozpoczął wizytę na Łotwie. Wręczył wyprawki szkolne ufundowane pierwszoklasistom z polskiej szkoły przez państwo polskie. W Dyneburgu odsłonił także pomnik kapitana Władysława Raginisa.
Audio
  • Marszałek Senatu z wizytą na Łotwie - relacja Kamila Zalewskiego (IAR)
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski na Łotwie.
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski na Łotwie.Foto: Kancelaria Senatu/Twitter

Na początku swojej wizyty w Dyneburgu marszałek złożył kwiaty pod Krzyżem na Słobódce. Prawie 100 lat temu w tym miejscu zostali pochowani polscy żołnierze, którzy zginęli w starciach z bolszewikami. Po II wojnie światowej cmentarz na Słobódce został przez komunistów zrównany z ziemią. W latach 90., z inicjatywy miejscowych Polaków, ustawiono tam żelbetonowy krzyż.

Pomoc dla szkół

Wizyta marszałka Senatu w Dyneburgu jest związana przede wszystkim z początkiem roku szkolnego. Marszalek w rozmowie z dziennikarzami zaznaczył, że to jego pierwsza wizyta na Łotwie, ale jest pod wrażeniem zainteresowania Polską i polskością. - Tutaj Polska żyje dzięki temu, że mniejszość polska żyjąca na Łotwie chce mieć kontakt z Polską. Tą polską tradycją dzieli się z Łotyszami - powiedział.

Stanisław Karczewski w Domu Polskim w Dyneburgu wziął udział w przekazaniu pierwszoklasistom i ich rodzicom wyprawek szkolnych w ramach akcji Bon Pierwszaka. Jest ona prowadzona przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie". Halina Smulko, dyrektorka gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Dyneburgu powiedziała Polskiemu Radiu, że gest państwa polskiego jest o tyle ważny, że w tej części Łotwy rodziny są na tyle przemieszane, że polskość trzeba promować. - To świadczy o tym, że są Polakami lub o tym, że mają korzenie polskie. W jednej rodzinie mogą być Polacy, Rosjanie, Ukraińcy czy Łotysze, ale chodzą do polskiej szkoły - mówi.

Pomnik kapitana Władysława Raginisa

Marszałek wziął też udział w odsłonięciu pomnika kapitana Władysława Raginisa, który pochodził z Dyneburga. Jak powiedział, dzięki temu, można pokazać jak dużo ważnych i znanych osób tu żyło i jest zasłużonych dla Polski oraz Łotwy.

Wieczorem marszałek spotka się z Polakami mieszkającymi na Łotwie. Krystyna Kunicka ze Związku Polaków na Łotwie w rozmowie z Polskim Radiem podkreśliła znaczenie tego gestu. - Wsparcie dla polskich szkół poza granicami Polski i wsparcie dla polskich dzieci jest naszym zdaniem jednym z warunków zachowania polskości - stwierdziła.

Bon Pierwszaka, w ramach którego zostały ufundowane wyprawki szkolne, to program realizowany przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie". W tym roku obejmuje on Łotwę, Litwę, Ukrainę, Białoruś i Czechy.

Podczas wizyty na Łotwie marszałek Senatu Stanisław Karczewski zwiedzi remontowany budynek Państwowego Gimnazjum Polskiego imienia Józefa Piłsudskiego oraz złoży wieniec w Kwaterze Wojskowej w Ławkiesach. Jutro marszałek Stanisław Karczewski odwiedzi Rygę. Spotka się tam z przewodniczącą parlamentu i odwiedzi polskich żołnierzy stacjonujących w Adażi. W sobotę na Uniwersytecie w Dyneburgu weźmie udział w Narodowym Czytaniu.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szefowie MSZ pięciu państw w rocznicę paktu Ribbentrop-Mołotow: ból nigdy nie zostanie zapomniany

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 07:58
Szefowie MSZ Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Rumunii podpisali się pod wspólną deklaracją w 80. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Wezwali w niej do wsparcia badań nad reżimami totalitarnymi. "Ból i niesprawiedliwość nigdy nie zostaną zapomniane" - czytamy w deklaracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marszałek Senatu o byłych ambasadorach: "zupełnie oderwani od rzeczywistości"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 15:23
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski wyraził zdumienie treścią listu byłych ambasadorów RP do prezydenta USA Donalda Trumpa. Wczoraj grupa 23 byłych ambasadorów Polski zrzeszonych w Koalicji Ambasadorów RP wystosowała list do prezydenta Stanów Zjednoczonych, w którym przestrzegała Donalda Trumpa, że "przybywa do kraju, który nie jest praworządny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marszałek Senatu o Forum w Krynicy: trzeba dbać o dobre imię Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 07:11
Stanisław Karczewski powiedział o haśle, które będzie promowane podczas Forum Ekonomicznego. – "Dobrze być Polakiem" to znaczy dbać o interesy Polski, dbać o dobre imię Polski. O to, aby o Polsce mówiono coraz lepiej i żeby Polska miała coraz lepszy wizerunek – podkreślił marszałek Senatu.
rozwiń zwiń