X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Chcieli zaatakować siły NATO. Sześć osób skazanych w Kosowie za planowanie zamachu

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 10:24
Na kary od roku do 10 lat więzienia skazał sąd w Kosowie sześcioro sympatyków dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) za przygotowywanie zamachów terrorystycznych w tym kraju, m.in. na stacjonujące tam siły NATO, a także we Francji i Belgii.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Piotrwoz

"Szóstka (skazanych) przygotowywała ataki terrorystyczne w Kosowie i poza jego granicami, ataki terrorystyczne na dyskoteki w Graczanicy, ataki na cerkiew w Kosovskiej Mitrovicy, ataki na żołnierzy NATO w Kosowie i inne ataki terrorystyczne we Francji i Belgii" - przekazał sąd w Prisztinie w wydanym w środę wieczorem komunikacie.

Czytaj więcej
państwo islamskie terroryzm dżihadyści 1200 free
Niemiecki rząd sprowadzi do kraju dzieci bojowników IS. Heiko Maas: nie będzie to jednorazowe przedsięwzięcie

Sympatyzowali z IS

Zarówno Graczanica, jak i Kosovska Mitrovica to miasta zamieszkane głównie przez serbską mniejszość w Kosowie.

W Kosowie stacjonuje niespełna 4 tys. żołnierzy NATO w ramach misji pokojowej.

Jak poinformowała prokuratura, podejrzani - pięciu mężczyzna i kobieta - zostali aresztowani w 2018 roku i cała szóstka sympatyzowała z IS. Jedna z tych osób miała belgijski paszport, a część utrzymywała kontakty z kosowskimi bojownikami zaangażowanymi w walki w Syrii i Iraku.

Winni planowania na atak

Ponad 300 obywateli Kosowa wyjechało do Syrii od 2012 roku; 70 mężczyzn, którzy walczyli w szeregach organizacji zbrojnych w tym regionie, zginęło.

Czytaj więcej
państwo islamskie flaga free 1200.jpg
Pentagon ostrzega przed ISIS. Terroryści rosną w siłę na Bliskim Wschodzie

W samym Kosowie nie było dotąd zamachów terrorystycznych, jednak ponad 100 mężczyzn skazano na kary więzienia lub oskarżono w związku z zarzutami o udział w walkach w Syrii i Iraku. Część ze skazanych uznano za winnych planowania ataków w Kosowie.

W kwietniu władze Kosowa sprowadziły z Syrii do kraju 110 swoich obywateli, w tym czterech bojowników, 32 kobiety i 74 dzieci. Mężczyźni i kobiety zostali oskarżeni o udział w zagranicznym konflikcie zbrojnym, za co grozi do 15 lat pozbawienia wolności. Prokuratura przekazała, że prowadzi śledztwa w sprawie ponad 200 innych podejrzanych.

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kosowo: zagrożeniem powracający z Syrii i Iraku dżihadyści

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 09:04
Władze Kosowa opracowały specjalny raport, z którego wynika, że jednym z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa kraju są ewentualne ataki ze strony obywateli, którzy wrócili z Iraku i Syrii, gdzie walczyli w szeregach tzw. Państwa Islamskiego (IS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szwecja chce utworzenia w UE trybunału ds. zbrodni Państwa Islamskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 21:25
Szwecja proponuje utworzenie w Unii Europejskiej międzynarodowego trybunału ds. zbrodni Państwa Islamskiego (IS), którego zadaniem byłoby sądzenie powracających do państw europejskich bojowników kalifatu.
rozwiń zwiń