X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rocznica wybuchu II wojny. Apel Konsula RP i Rabina z Nowego Jorku

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 09:29
Konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski i nowojorski Rabin Shmuley Boteach zaapelowali, by Polacy i Żydzi razem upamiętnili rocznicę wybuchu II wojny światowej. W komentarzu opublikowanym przez dziennik "New York Post" argumentują, że oba narody mają do opowiedzenia wspólną historię okrucieństwa doznawanego ze strony nazistowskich Niemiec.
Audio
  • Konsul RP i Rabin z Nowego Jorku o rocznicy wybuchu II wojny światowej. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Wikimedia Commons/Rudi

Maciej Golubiewski i Shmuley Boteach przypominają, że podczas II wojny światowej Polska straciła największy odsetek swoich obywateli. Były wśród nich trzy miliony Żydów, którzy stali się obiektem zagłady tylko dlatego, że byli Żydami.

plac piłsudskiego 1200 shutt.jpg
Warszawa: 40 krajów na obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej

"Lekcje z wojny zostaną najlepiej zapamiętane i nauczane, jeśli Polacy i Żydzi będą działać wspólnie, mimo, że tragicznym skutkiem Niemieckiej agresji było rozdzielnie naszych narodów, które przez 800 lat były połączone geograficznie" - piszą autorzy artykułu.

Zwracają też uwagę też, że początek II wojny światowej był aktem wspólnej agresji Niemiec i Związku Radzieckiego. Golubiewski i Schmuley przypominają postacie kapitana Witolda Pileckiego i Jana Karskiego oraz fakt, że Zachód nie chciał otworzyć swoich granic dla żydowskich uchodźców mimo raportów o masowej zagładzie.

- Ostatnio przyzwyczailiśmy się do napięć pomiędzy Polakami i Żydami oraz Polską i Izraelem. Jednak 1 września, Polacy i Żydzi powinni zjednoczyć się i dać wspólne świadectwo okrucieństw wojennych gdy Hitler zgotował trudny do opisania horror narodowi polskiemu a w szczególności polskim Żydom - podkreślają.

Polscy żołnierze na frontach II wojny światowej - zobacz serwis historyczny

Apel o pamięć o ofiarach

Maciej Golubiewski i Shmuley Boteach zaapelowali o pamięć o ofiarach, przeciwstawienie się dyktatorskim prześladowaniom, potępienie ludobójstwa gdziekolwiek ma miejsce oraz walkę z antysemityzmem na świecie.

- Polacy i Żydzi powinni się zobowiązać do wspólnego wcielania w życie hasła "Nigdy Więcej" - zakończyli swój artykuł konsul generalny Maciej Golubiewski oraz rabin Schmuley Boteach.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niemieccy i polscy biskupi: Polska pierwszą ofiarą II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 06:43
Polska stała się pierwszą ofiarą II wojny światowej - przypominają polscy i niemieccy biskupi w 80 rocznicę jej wybuchu. W dokumencie zatytułowanym "Ze wspólnej pamięci rodzi się inspiracja dla wspólnej teraźniejszości i przyszłości" hierarchowie podkreślają, że nasz kraj cierpiał prawie sześć lat pod okupacją, czemu towarzyszyły niezliczone okrucieństwa i niszczycielska polityka eksterminacji narodu polskiego, zwłaszcza ludności żydowskiej.
rozwiń zwiń