X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Manewry Korei Południowej na Morzu Japońskim. Protesty Japonii

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2019 11:01
Korea Południowa rozpoczęła ćwiczenia wojskowe na Morzu Japońskim, przeciwko czemu protestuje Tokio. W ostatnim czasie między krajami narasta spór o odszkodowania za czasy II wojny światowej.
Wojskowe manewry morskie
Wojskowe manewry morskieFoto: BNK Maritime Photographer/ Shutterstock

Ćwiczenia Koreańczyków potrwają dwa dni. Odbywają się one przy niewielkim archipelagu Dokdo (jap. Takeshima), do którego prawa rości sobie również Japonia.

korea usa manewry 1200 shutterstock.jpg
Korea Południowa zapowiada wspólne manewry wojskowe z USA. Północ reaguje

Manewry wielu rodzajów wojsk

Jak podało południowokoreańskie ministerstwo obrony, w ćwiczeniach biorą udział siły powietrzne, morskie oraz lądowe. Ich celem - według marynarki wojennej Korei Płd. - jest zwiększenie determinacji armii do obrony wysp Dokdo i w strefie Morza Wschodniego (jak nazywa Korea Płd. Morze Japońskie).

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Ekspert: spór Korei z Japonią ma swoje źródła w historii

Z kolei MSZ Japonii uznało, że manewry te są "nie do zaakceptowania" oraz poinformowało, że wystosowało wobec Korei Południowej oficjalny protest, wzywając do zakończenia ćwiczeń.

Agencja AFP przypomina, że podobne manewry Seul organizuje dwa razy w roku od ponad 30 lat.

Manewry w cieniu sporu o odszkodowania wojenne

Do zdarzenia dochodzi w czasie rosnących napięć między dwoma krajami. Stosunki zaczęły się pogarszać w końcu ub. roku po orzeczeniu Sądu Najwyższego Korei Południowej wzywającego japońskie firmy do wypłaty odszkodowań Koreańczykom, którzy byli przymusowymi pracownikami Japończyków w czasie II wojny światowej. Japonia odrzuciła to orzeczenie, oświadczając, że sprawa odszkodowań została unormowana w układzie o normalizacji stosunków z 1965 r.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Amerykańskie bomby czy sowieckie bagnety? Co zmusiło Japonię do kapitulacji

W toku narastającego konfliktu oba kraje zdecydowały również o wykreśleniu się wzajemnie z list zaufanych partnerów handlowych, a w tym tygodniu Seul ogłosił, że odstępuje od umowy z Japonią w sprawie wymiany informacji wywiadowczych.


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak