X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Przemówienie Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. Zobacz archiwalne nagranie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 08:16
12 sierpnia 2008 roku, w piątym dniu rosyjsko-gruzińskiej wojny, ówczesny prezydent Polski przyleciał do zaatakowanej przez Rosjan Gruzji, aby pokazać Gruzinom, że nie są sami. Tego dnia, na wiecu w Tbilisi, wygłosił przemówienie, które przeszło do historii.
Audio
  • 2 sierpnia późnym wieczorem prezydent Rzeczypospolitej Lech Kaczyński przemówił do ponad 200 tysięcy Gruzinów zgromadzonych w Tbilisi (IAR)
Lech Kaczyński w Tbilisi
Lech Kaczyński w TbilisiFoto: PAP/Radek Pietruszka

Wojna rosyjsko-gruzińska wybuchła w nocy z 7 na 8 sierpnia. 12 sierpnia rosyjskie oddziały zajęły miejscowości Karaleti i Gori i posuwały się w kierunku Tbilisi.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Ekspert: Gruzinom Polska kojarzy się z Lechem Kaczyńskim. Do dziś wznoszą za niego toasty

Prezydent Lech Kaczyński, który od początku konfliktu zabiegał o zdecydowaną reakcję Unii Europejskiej i NATO postanowił osobiście polecieć do Gruzji. Zaprosił do swojego samolotu przywódców: Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii.

12 sierpnia późnym wieczorem prezydent Rzeczypospolitej przemówił do ponad 200 tysięcy Gruzinów zgromadzonych w Tbilisi.

Ważne przemówienie

Przemawiając przed budynkiem parlamentu, Lech Kaczyński podkreślił, że obowiązkiem społeczności międzynarodowej jest solidarne przeciwstawienie się rosyjskim dążeniom imperialnym.

- Świetnie wiemy, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze Państwa Bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę! - ostrzegał. Zapewnił gruzińskich obywateli, że nie zostali sami w walce z Rosją.

W ocenie gruzińskich polityków i komentatorów, wizyta Lecha Kaczyńskiego była ważnym elementem powstrzymania rosyjskiej agresji. Wdzięczni Gruzini nazwali imieniem polskiego prezydenta ulice i place, a w Tbilisi wznieśli popiersie polskiego przywódcy.

Gruzini wdzięczni Lechowi Kaczyńskiemu

Gruzini są wdzięczni Lechowi Kaczyńskiemu za powstrzymanie w sierpniu 2008 roku rosyjskiej agresji i pomoc humanitarną. Podkreślają to przy każdej okazji. 

ZOBACZ: Lech Kaczyński - sylwetka prezydenta

- Gruzini nigdy nie zapomną o Lechu Kaczyńskim - mówił w rozmowie z Polskim Radiem ówczesny III sekretarz ambasady RP w Tbilisi, a dziś Instytutu Polskiego w Gruzji, Lech Kończak.

Wdzięczni za powstrzymanie rosyjskiej agresji i późniejszą pomoc humanitarną Gruzini nazwali imieniem Lecha Kaczyńskiego place i ulice, a także wznieśli popiersie polskiego prezydenta.

kad

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Gruzja Tbilisi Europa

Czytaj także

Gruzja: kolejny dzień antyrządowych manifestacji. Gruzini chcą dymisji szefa MSW

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2019 22:41
Tysiące Gruzinów zgromadziło się w niedzielę wieczorem w centrum Tbilisi przed gmachem parlamentu. Demonstranci żądają dymisji szefa MSW Gieorgija Gaharii.
rozwiń zwiń