X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Iran: zatrzymany tankowiec pływał pod banderą Iraku

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 21:17
Według władz w Teheranie jednostka wiozła irańską ropę do jednego z arabskich portów w regionie i dlatego została przechwycona. 
Screen z irańskiej telewizji angielskojęzycznej press TV
Screen z irańskiej telewizji angielskojęzycznej press TV Foto: PAP/EPA/PRESS TV HANDOUT
  • To już trzeci tankowiec zatrzymany w ciągu miesiąca przez irańską Gwardię Rewolucyjną
  • Zatrzymany w Zatoce Perskiej tankowiec pływał pod banderą Iraku - poinformowała państwowa irańska agencja informacyjna IRNA
  • Na pokładzie miało być siedem osób załogi różnych narodowości

Do zatrzymania statku miało dojść w środę, ale dopiero dzisiaj podano informację na ten temat. Według irańskiej telewizji państwowej, statek przewoził 700 tysięcy litrów paliwa.

Zatrzymana została także siedmioosobowa załoga. Do przejęcia doszło w pobliżu wyspy Farsi, a statek został odeskortowany do irańskiego portu w Buszerze. 

Powołując się na dowódcę Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej generała Ramezana Zirahiego, irańska telewizja podała też, że na pokładzie zatrzymano siedmiu marynarzy różnych narodowości.

CZYTAJ TAKŻE: POROZUMIENIE NUKLEARNE Z IRANEM NIE BYŁO KORZYSTNE DLA WASZYNGTONU >>>

Operacja specjalnej jednostki sił irańskich miała miejsce w środę w pobliżu wyspy Farsi w północnej części Zatoki Perskiej. Na wyspie tej mieści się baza marynarki wojennej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, którego członkowie nazywani są też Gwardią Rewolucyjną lub Strażnikami Rewolucji.

Trzecie zatrzymany tankowiec w ciągu miesiąca

19 lipca Gwardia Rewolucyjna przechwyciła tankowiec pod flagą Panamy - również pod zarzutem przemytu paliwa.

19 lipca irańska gwardia przejęła pływający pod brytyjską banderą tankowiec Stena Impero w rejonie cieśniny Ormuz. Strona irańska twierdzi, że tankowiec zderzył się z łodzią rybacką i nie reagował na jej wezwania o pomoc. Na polecenie władz Iranu wszczęto dochodzenie w sprawie zajścia.

Najpierw jednak, na początku lipca, u wybrzeży Gibraltaru Brytyjczycy zatrzymali irański tankowiec Grace 1 w związku z podejrzeniami, że statek próbuje naruszać sankcje unijne nałożone na Syrię, czemu Iran zaprzecza.

W reakcji na incydent ze Steną Impero Wielka Brytania zaproponowała utworzenie europejskiej misji morskiej w cieśninie Ormuz, mającej zapewnić bezpieczeństwo i ochronę statków handlowych w tym regionie.

Utworzona po rewolucji islamskiej w 1979 roku Gwardia Rewolucyjna składa się z formacji lądowych, morskich i powietrznych; jest to najlepiej wyszkolona i wyposażona część sił zbrojnych Iranu.

Napięcie w Zatoce Perskiej znacząco wzrosło od momentu, gdy Waszyngton w ubiegłym roku wycofał się z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem. 

PAP/IAR/agkm

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Iran
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojna ekonomiczna USA-Iran. Ekspert: Iran chce przeczekać Trumpa, a Trump chce nowego porozumienia nuklearnego. Bo USA podpisały porozumienie, a wołano ”śmierć Ameryce”

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 23:59
- Porozumienie nuklearne z Iranem było korzystne dla Europy, ale nie dla USA– Teheran nadal prowadził antyamerykańską politykę - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl iranista Jakub Gajda z Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Podpisano umowę nuklearną, a jednak w Iranie wielu polityków nadal skandowało ”Śmierć Ameryce” – zaznacza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Misja patrolowa w cieśninie Ormuz. Temat na RB ONZ pod przewodnictwem Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 07:12
- Polska skłania się do poparcia amerykańskiej propozycji patrolowania cieśniny Ormuz wobec zagrożenia ze strony Iranu - powiedział przebywający w Nowym Jorku minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. 
rozwiń zwiń