X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sondaż zbiorczy w trzech wschodnich landach: na przedzie wyścigu AfD

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 21:45
Na podstawie badania przeprowadzonego zbiorczo w trzech wschodnich landach, w których jesienią będą wybory, pracownia Emnid ustaliła, że na pierwszym miejscu wśród respondentów tych krajów związkowych jest prawicowo-populistyczne ugrupowanie Alternatywa dla Niemiec (AfD). Wyprzedza o 1 punkt procentowy CDU.
Lider AfD w Turyngii Bjoern Hoecke
Lider AfD w Turyngii Bjoern Hoecke Foto: PAP/EPA/ALEXANDER BECHER

Prawicowo-populistyczne ugrupowanie Alternatywa dla Niemiec (AfD) jest na pierwszym miejscu popularności w trzech landach, w których jesienią będą wybory. Według badania Emnid AfD o jeden punkt procentowy wyprzedza CDU.

Jesienią w Brandenburgii, Saksonii i Turyngii odbędą się wybory do tamtejszych parlamentów krajowych.

Według niedzielnego sondażu instytutu badania opinii publicznej Emnid w trzech wspomnianych landach na wschodzie Niemiec  - jeśli traktować je zbiorczo - AfD może liczyć obecnie na 23 proc. głosów. Tuż za nią znalazła się CDU z 22-procentowym poparciem i postkomunistyczna Lewica z 14 proc. Na Zielonych w byłej NRD chce głosować 13 proc. ankietowanych, na SPD - 11, a na liberalną FDP - 7 proc. 

1 września odbędą się wybory do landtagów Brandenburgii i Saksonii, zaś 27 października - do landtagu Turyngii.

AfD a lokalne koalicje

We wszystkich tych landach Alternatywa dla Niemiec ma szansę na zdobycie pierwszego miejsca, ale prawie na pewno nie utworzy jednak lokalnych rządów: wszystkie pozostałe ugrupowania wykluczają koalicję z prawicowym ugrupowaniem - zauważają komentatorzy,

Duża liczba mandatów zdobytych przez AfD prawie uniemożliwia budowanie dwupartyjnych koalicji i wymaga trzeciego partnera. 

"O koalicjach będziemy rozmawiać po wyborach. Jedno mogę powiedzieć na pewno: socjaldemokraci nie będą współpracować z AfD" - zapewniał PAP premier Brandenburgii Dietmar Woidke (SPD). 

AfD w skali kraju ma około 13-14 procent poparcia

Alternatywa dla Niemiec powstała w 2013 roku, jako partia występująca przeciwko polityce kanclerz Niemiec Angeli Merkel w czasie kryzysu finansowego strefy euro. Sprzeciwiała się ona ratowaniu Grecji i postulowała - w razie konieczności - wyjście RFN ze strefy euro. W wyniku wewnętrznych sporów i walk o władzę zmieniła później profil na antyimigrancki i antyislamski, dokładając jednocześnie starań, by nie być kojarzoną z neonazistowską NPD (byli członkowie NPD i innych partii neonazistowskich nie mogą być członkami AfD). W ugrupowaniu istnieje jednak stronnictwo wyraziście ksenofobiczne i rewizjonistyczne. Jest ono skupione wokół Bjoerna Hoecke - szefa frakcji AfD w landtagu Turyngii. To właśnie ten polityk nazwał pomnik ofiar Holokaustu w Berlinie "pomnikiem hańby". 

Jak pokazują badania dotyczące przepływu wyborców, AfD przede wszystkim mobilizuje elektorat dotychczas niegłosujący oraz odbiera poparcie chadekom, a w byłej NRD - partii Lewica.

Na poziomie całego kraju AfD cieszy się poparciem 14 proc. obywateli 

PAP/PolskieRadio24.pl/Welt.de/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowa kanclerz AKK? Ekspert: tego chce Angela Merkel. Trwają zakulisowe gry

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 19:52
- Angela Merkel szykuje Annegret Kramp-Karrenbauer na swoją następczynię. ”AKK” objęła stanowisko ministra obrony, by zdobyć doświadczenie w rządzie federalnym jako potencjalna przyszła kanclerz. Angela Merkel chciała ją wdrożyć w prace rządu – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Piotr Kubiak (Instytut Zachodni).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie kanclerz ”zielonej fali” ? Koalicja CDU/CSU-SPD w Niemczech jest zagrożona? Czy będą wcześniejsze wybory w Niemczech?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 22:00
- Możliwe, że obecna koalicja w Niemczech nie przetrwa do końca kadencji. W SPD toczy się walka o przywództwo w partii, popularne jest tam hasło przejścia do opozycji – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Piotr Kubiak (Instytut Zachodni).
rozwiń zwiń