X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Papież: jeśli człowiek będzie dalej wyzyskiwał przyrodę, udzieli ona straszliwej lekcji

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 21:47
Papież Franciszek podczas spotkania z europejskimi skautami w Watykanie przestrzegał, że jeśli człowiek będzie dalej wyzyskiwał przyrodę, to udzieli mu ona "straszliwej lekcji". - Już to widzimy - dodał.
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

- Rośliny, lasy, zwierzęta rosną bez granic, bez ceł. Stworzenie to otwarta księga, która przekazuje nam cenną naukę: jesteśmy na świecie po to, by spotykać innych, by tworzyć komunie, bo jesteśmy wszyscy połączeni - mówił Franciszek podczas audiencji dla 5 tysięcy uczestników międzynarodowego zlotu skautów z 20 krajów Europy, Euromoot.

papież franciszek 1200 pap.jpg
Święto Piotra i Pawła. Papież: dążenie do świętości to nie wspinaczka w rankingach

Dodał: "Stworzenie powstało, by łączyć nas z Bogiem i nas między sobą. To sieć społecznościowa Boga".

W czasie spotkania z młodzieżą w watykańskiej Auli Pawła VI papież, nawiązując do pielgrzymowania, zauważył, że "wolność zdobywa się w drodze". - Nie kupuje się jej w supermarkecie" - stwierdził. 

"Nie posiadanie, ale dawanie"

Podkreślił: "Dzisiaj myśli się o tym by mieć wszystko od razu. Wielu żyje, mając tylko jeden cel, by posiadać to, co im się podoba. Ale nigdy nie są zadowoleni, bo kiedy masz jedną rzecz, chcesz następną i jeszcze jedną, i tak bez końca, nie znajdując tego, co dobrze robi sercu".

A serce - dodał - "ćwiczy się nie przez posiadanie, ale przez dar". - Dlatego Jezus wskazuje jako punkt wyjścia nie posiadanie, ale dawanie. Dawajcie - wezwał. Papież wyjaśnił, że dawać, oznacza "wstać z fotela", porzucić wygodę i wyruszyć w drogę, by "dać światu trochę dobra".

Franciszek apelował do młodzieży, aby nie zadowalała się oglądaniem życia w telewizji. - Nie wierzcie w to, że szczęśliwymi uczyni was następna aplikacja, którą trzeba ściągnąć - dodał.

"Jezus czyni szczęśliwym w środku"

Papież wyraził ubolewanie, że wielu młodych ludzi traci swą oryginalność i staje się "fotokopią" innych. Ostrzegał przed postawą: "a co mnie to obchodzi" i przed "fałszywymi obietnicami konsumpcji".

- Jezus czyni szczęśliwym w środku, nie na zewnątrz. Jezus nie robi makijażu - powiedział. Papież zauważył: "najnowszy smartfon, szybszy samochód czy modne ubranie nie dadzą nigdy radości uczucia, że jest się kochanym ani radości kochania".

kad