X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Stany Zjednoczone oficjalnie wycofują się z traktatu INF. Poparcie polskiego MSZ

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 12:45
Stany Zjednoczone wycofały się z traktatu INF (Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces) o likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu. Decyzję USA poparło polskie MSZ.
Audio
  • USA formalnie wycofały się z traktatu INF. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Donald Trump i Władimir Putin
Donald Trump i Władimir Putin Foto: Shutterstock

Dziś minął termin ultimatum, które Stany Zjednoczone wraz z sojusznikami w NATO dały Rosji na powrót do przestrzegania umowy.

Mike Pompeo powiedział, że Moskwa celowo łamała pakt dotyczący zbrojeń w czasie zimnej wojny, a także podkreślił, że Rosja ponosi wyłączną odpowiedzialność za to, że traktat INF "uległ rozwiązaniu".

"Polska, razem z sojusznikami, w pełni popiera decyzję Stanów Zjednoczonych o wyjściu z traktatu INF. Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za upadek INF; brak gotowości Rosji do powrotu do przestrzegania INF nie pozostawił Stanom Zjednoczonym żadnego wyboru" - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. 

pap_20190123_141 1200.jpg
Juliusz Sabak: śmierć traktatu INF z powodu starości

Traktat INF został podpisany 32 lata temu przez Stany Zjednoczone i ZSRR i miał doprowadzić do rozbrojenia między mocarstwami. - Traktat jest kluczowy dla euroatlantyckiego bezpieczeństwa, ale musimy zacząć przygotowywać się do świata bez tego układu, który będzie mniej stabilny dla nas wszystkich - mówił kilka tygodni temu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

"Polska w pełni popiera działania NATO i Stanów Zjednoczonych, mające zapewnić wiarygodną i skuteczną politykę odstraszania i obrony w odpowiedzi na zagrożenia stwarzane przez Rosję" - poinformowało polskie MSZ.

Reakcja NATO

Odpowiedzialnością obarczył Rosję, która ponownie zaczęła rozmieszczać rakiety średniego zasięgu, w tym pociski SSC-8 niedaleko granicy z Polską. Są one zdolne do przenoszenia głowic nuklearnych i mogą dotrzeć do europejskich miast niemal bez ostrzeżenia.

Jeśli Rosja nie zniszczy pocisków i nie zadeklaruje powrotu do traktatu INF, NATO - jak mówił szef Sojuszu - będzie zmuszone zareagować. - Odpowiemy w sposób skoordynowany i obronny. Nie planujemy rozmieszczenia pocisków nuklearnych w Europie, działania Sojuszu nie będą odbiciem tego co robi Rosja - podkreślał szef NATO.

Mówi się między innymi o większej liczbie lotów nad Europą amerykańskich samolotów zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych, o ćwiczeniach wojskowych i obserwacji wywiadowczej.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Juliusz Sabak: śmierć traktatu INF z powodu starości

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 17:43
- Bardzo dużo będzie zależało od tego, co zrobi nie NATO, a Unia Europejska. Jeśli stosunki z Rosją zostaną odmrożone, a sankcje zdjęte lub ograniczone, Rosja będzie miała więcej pieniędzy na dalsze dozbrajanie - mówi Juliusz Sabak z Defence24. Dlaczego traktat INF umiera śmiercią naturalną?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec traktatu INF? Ekspert: NATO ma kilka wariantów odpowiedzi, jedną z opcji jest unowocześnienie tarczy antyrakietowej

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 13:45
- Możliwe odpowiedzi NATO na wygaśnięcie traktatu INF, który został złamany przez Rosję to balansowanie jej potencjału, ale też dostosowanie obrony przeciwrakietowej w tym regionie, mowa tu o tarczy w Rumunii i w Polsce, w Redzikowie – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Michał Baranowski z German Marshall Fund.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mija termin ultimatum dla Rosji ws. rakiet średniego zasięgu

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 09:48
2 sierpnia mija ultimatum jakie Stany Zjednoczone wraz z sojusznikami w NATO dały Rosji na powrót do przestrzegania traktatu INF o likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu. Jeśli Rosja nie zastosuje się zapisów umowy, wtedy USA zerwą ostatecznie nieobowiązujący w praktyce układ. 
rozwiń zwiń