X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Brexit albo śmierć – tak mówił Borys Johnson. Ekspert: mocne słowa, ale nic nie jest pewne

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 20:00
Zrobić to albo umrzeć – tak o brexicie powiedział nowy lider partii torysów, który następnie obejmie urząd premiera Wielkiej Brytanii, Boris Johnson. Pewności co do tego scenariusza nie podziela jednak wielu ekspertów. – Obecnie nic nie jest pewne, także w kwestii brexitu, może dojść do przedterminowych wyborów – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Łukasz Polinceusz z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Borys Johnson
Borys JohnsonFoto: PAP/EPA/ANDY RAIN

Ogłoszono wyniki głosowania w Partii Konserwatywnej – liderem partii został Boris Johnson. Otrzymał 66,4 proc. głosów torysów. Głosowanie przeprowadzono wśród niemal 160 tysięcy członków ugrupowania, frekwencja wyniosła ponad 87 procent.

Boris Johnson obejmie urząd premiera, po tym jak w środę obecna premier Wielkiej Brytanii Theresa May złoży rezygnację na ręce królowej Elżbiety II.

CZYTAJ TAKŻE
boris johnson 1200 pap.jpg
KIM JEST BORIS JOHNSON? SYLWETKA

Rywalem Borisa Johnsona był dotychczasowy minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt. Johnson zapowiadał wcześniej, że tak czy inaczej doprowadzi do brexitu, czy z umową, czy bez. Termin wskazany w ostatnich uzgodnieniach o umowie brexitowej między UE a Londynem to 31 października.


Jak wybór Borisa Johnsona wpłynie na politykę Wielkiej Brytanii? O tym w komentarzu Łukasza Polinceusza z Centrum Stosunków Międzynarodowych.

***

PolskieRadio24.pl: Jak objęcie przez Borysa Johnsona urzędu premiera zmieni polityczną scenę Wielkiej Brytanii?

Łukasz Polinceusz: z Centrum Stosunków Międzynarodowych: Problemy polityczne nie odstępują Wielkiej Brytanii. Cały czas mamy do czynienia z kryzysem politycznym w różnych jego odsłonach. Sam Boris Johnson jest postacią kontrowersyjną. Ważniejsze jest jednak to, że ocena brexitu przez społeczeństwo brytyjskie jest dość płynna – wielu Brytyjczyków zadaje sobie pytanie, czy jest on potrzebny.

Z tym wyzwaniem będzie musiał poradzić sobie Boris Johnson. Nie jest bowiem do końca przesądzone, że z chwilą gdy wygra wybory i zostanie premierem, zostanie poproszony przez królową brytyjską o utworzenie gabinetu -  uzyska wotum zaufania w Izbie Gmin.

Będzie to mogło oznaczać przyspieszone wybory i być może zupełną zmianę sceny politycznej, w konsekwencji może zmienić się też decyzja w sprawie brexitu.

Wahania polityczne w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie się nie skończą się zatem wraz z wyborem Johnsona.

Jeden z posłów Partii Konserwatywnej kładł nacisk w wywiadzie dla BBC także na ten element niepewności – mówił, że przed Johnsonem jest wiele wyzwań, w tym zachowanie jedności partii, a pewne jest tylko tyle, że słynny ”rządowy” kot Larry pozostanie na Downing Street 10. Wielu wiąże jednak zwycięstwo i hasła Borisa Johnsona z wynikami wyborów do Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii.

Nastroje w Wielkiej Brytanii są sinusoidą. Jeśli dojdzie do nowych wyborów, Brytyjczycy mogą zmienić zdanie, możliwe jest kolejne referendum.

Johnson mówi, że dojdzie do opuszczenia UE przez Wielką Brytanię. Jednak Partia Konserwatywna jest podzielona w kwestii brexitu i tego, jak powinno do niego dojść.

Mówi się teraz wiele w brytyjskich mediach o możliwym nowym sojuszu Londynu z Waszyngtonem, a konkretnie Donalda Trumpa z Johnsonem. Podkreśla się, że Johnson może bardzo potrzebować tego sojuszu – skoro chce opuszczać Unię Europejską. Prezydent Donald Trump poparł nawet kandydaturę Borisa Johnsona – stwierdził też, że May źle prowadziła sprawę brexitu, a teraz Johnson to naprawi.

Borisowi Johnsonowi łatwiej będzie nawiązać relację z Donaldem Trumpem niż Theresie May. Jednak w przypadku Donalda Trumpa będą się liczyły przede wszystkim interesy jego kraju. Być może okaże się, że te oczekiwania Londynu są płonne – Trump może zmienić stanowisko w trakcie kampanii, nie opowiadać się po żadnej ze stron, jeśli chodzi o brexit.

POLITYCZNA KARIERA BORISA JOHNSONA >>>

Boris Johnson jest kontrowersyjną postacią. Niedawno znów musiał ratować swój wizerunek w związku ze skandalem obyczajowym.

Jednak w polityce jest od lat. Wszyscy znają już jego typ osobowości. Nic już chyba nie może mu zaszkodzić.

***

Opr. Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Boris Johnson i Jeremy Hunt rozpoczęli kampanię w starciu o fotel szefa torysów

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 23:57
Politycy brytyjskiej partii konserwatywnej, którzy chcą zastąpić Theresę May na stanowisku premiera, Boris Johnson i Jeremy Hunt, zadeklarowali, że zamierzają doprowadzić do brexitu. Ostrzegli też przez "katastrofalnymi" dla ugrupowania skutkami niezrealizowania decyzji z 2016 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii. Zobacz, kim jest Boris Johnson

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 13:46
55-letni były minister spraw zagranicznych i były burmistrz Londynu Boris Johnson został we wtorek nowym liderem rządzącej Partii Konserwatywnej i w środę zastąpi na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii ustępującą po trzech latach Theresę May.
rozwiń zwiń