X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Szczyt Kanada–UE w Montrealu. Trudeau i Tusk krytykują Trumpa za tweety

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 12:03
Premier Kanady Justin Trudeau i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk skrytykowali rasistowskie ataki prezydenta USA Donalda Trumpa wobec demokratycznych kongresmenek. Szczyt Kanada–UE w Montrealu w dużej części poświęcono wartościom demokracji.
Donald Tusk i Justin Trudeau
Donald Tusk i Justin TrudeauFoto: TWITTER.COM/DONALD TUSK

Trudeau na konferencji prasowej w czwartek ocenił, że wypowiedzi prezydenta USA "są raniące" i, że nie chce, "by ktokolwiek w Kanadzie myślał, że takie wypowiedzi są do zaakceptowania, ponieważ nie są".  

Czytać więcej
dtrump-pap-1200.jpg
Jacek Sasin: na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej będzie Donald Trump 

W niedzielę Trump napisał na Twitterze: "Jakie to interesujące widzieć Progresywne demokratyczne kongresmenki pochodzące z krajów, których rządy są kompletną i totalną katastrofą, najgorsze, najbardziej skorumpowane i niewydolne na całym świecie (o ile w ogóle mają funkcjonujące rządy), jak teraz głośno i złośliwie mówią ludziom w Stanach Zjednoczonych, największym i najpotężniejszym państwie na świecie, jak powinien działać ich rząd".

"Wartości pozostają ważniejsze"

Tusk podkreślił na konferencji prasowej, że bardzo lubi Montreal szczególnie dlatego, że jeszcze nie usłyszał "nikogo krzyczącego odesłać ich z powrotem" - relacjonował dziennik "La Presse". Takie właśnie okrzyki pod adresem krytykujących Trumpa demokratycznych kongresmenek wznosili obecni na środowym spotkaniu w Greenville w Karolinie Północnej.  

Tusk dodał, że przez wiele lat był jednym z najbardziej proamerykańskich polityków w Europie - przekazały kanadyjskie media. - Trudno zrozumieć niektóre z wypowiedzianych słów. Czasem, jeśli czuje się, że coś jest całkowicie nie do przyjęcia, trzeba reagować. Pomimo spraw do załatwienia, interesów handlowych, jeśli o mnie chodzi, wartości pozostają ważniejsze. Możecie powiedzieć, że jestem staroświecki, ale nigdy nie zmienię swoich opinii w tej kwestii - powiedział Tusk.

Po wielu krytycznych ocenach sam Trump twierdził w czwartek, że okrzyki "odesłać z powrotem" pod adresem kongresmenek "nie podobały mu się" i "nie zgadzał się z nimi".  

Potępienie ze strony Kongresu

Izba Reprezentantów USA potępiła we wtorek rasistowskie ataki Trumpa wobec kilku kobiet będących deputowanymi do Kongresu, jakie opublikował on w niedzielę na Twitterze. Za przyjęciem rezolucji głosowało, oprócz Demokratów, także czterech Republikanów. W tekście rezolucji zaznaczono, że na potępienie zasługują przede wszystkim "rasistowskie komentarze prezydenta Trumpa, które legitymizują i pogłębiają lęk oraz nienawiść wobec Amerykanów z wyboru oraz osób o innym kolorze skóry".

Dwudniowy szczyt Kanada–UE, który zakończył się w czwartek, dotyczył zarówno umowy o wolnym handlu między Kanadą a UE, czyli CETA, jak i zacieśnienia współpracy politycznej. Kanada dołączyła do Komisji Weneckiej, ciała doradczego Rady Europy w kwestiach prawnych. Od 1991 r. Kanada miała status obserwatora, obecnie stała się pełnoprawnym członkiem Komisji. 

Reorganizacja WTO

W końcowych uwagach po szczycie Tusk nazwał Trudeau "prawdziwym przyjacielem Europy". "A tym wszystkim, który twierdzą, że Zachód już się przeżył, a liberalna demokracja jest przestarzała, mamy jasną odpowiedź: mylicie się. Nigdy nie zrezygnujemy z naszych wartości" - podkreślił szef RE.

Jak podano w czwartkowym komunikacie po zakończeniu szczytu, Trudeau i Tusk omawiali również możliwość reform Światowej Organizacji Handlu (WTO) i wsparcia dla zasad stosowanych w wymianie międzynarodowej. Reuters podał, że Kanada i UE są coraz bliżej wypracowania tymczasowych rozwiązań w sprawie blokady stosowanej przez USA wobec działania Appellate Body (Organu Apelacyjnego) przy WTO. Trump wstrzymuje nominacje do tego siedmioosobowego organu odwoławczego, twierdząc, że sędziowie przekraczają swój mandat. Z tego powodu po 11 grudnia br. sąd apelacyjny WTO, czyli najwyższy rangą światowy sąd w sprawach handlu, nie będzie mógł rozpatrywać apelacji w sporach handlowych – o ile do tego czasu nie znajdą się przynajmniej tymczasowe rozwiązania problemu.  

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Donald Tusk do Donalda Trumpa: Ameryka nie będzie miała lepszego sojusznika niż Europa

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 13:45
Szef Rady Europejskiej apeluje do amerykańskiego prezydenta, by ten nie osłabiał sojuszu Stanów Zjednoczonych i Europy kosztem relacji z Rosją. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Tusk krytykowany przez chadeków za obsadę unijnych stanowisk

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 17:40
Wiceszef Europejskiej Partii Ludowej, Hiszpan Gonzalez Pons krytykuje Donalda Tuska za efekt unijnego głosowania nad obsadą najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej. - Wykluczył pan Europę Wschodnią z podziału stanowisk. W tym pakiecie nie znalazło się ani jedno nazwisko z tego regionu – powiedział Pons podczas debaty w Parlamencie Europejskim. 
rozwiń zwiń