X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ukraina: przedstawiciele władz Polski uczcili pamięć Polaków zabitych na Wołyniu

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2019 11:05
W katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku na Ukrainie odbyła się msza święta w intencji ofiar zbrodni wołyńskiej. We mszy wzięli udział przedstawiciele władz Polski.
Audio
  • Obchody rocznicy rzezi wołyńskiej na Ukrainie - relacja Pawła Buszki (IAR)
Prezydent Andrzej Duda składa wieniec poświęcony Polakom zamordowanym w Ołyce na Ukrainie w 75. rocznicę rzezi wołyńskiej
Prezydent Andrzej Duda składa wieniec poświęcony Polakom zamordowanym w Ołyce na Ukrainie w 75. rocznicę rzezi wołyńskiejFoto: PAP/Jacek Turczyk
  • Na Ukrainie odbywają się obchody rocznicy rzezi wołyńskiej
  • W programie m.in. msza święta z udziałem przedstawicieli mniejszości polskiej i władz Polski
  • W nabożeństwie uczestniczyli m.in. wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, oraz reprezentanci Kancelarii Prezydenta
  • Uroczystości odbywają się w 76 lat po rzezi
  • Z rąk ukraińskich nacjonalistów mogło zginąć nawet 100 tysięcy Polaków
ukraina duda pap arch 1200x660.jpg
Prezydent: warunkiem upamiętnienia rzezi wołyńskiej jest zgoda na ekshumacje

W tym roku mija 76. rocznica mordów, dokonanych na ludności polskiej Wołynia przez ukraińskich nacjonalistów. 

Przedstawiciele władz na mszy w intencji zamordowanych

Nabożeństwo odprawił biskup ordynariusz diecezji łuckiej Witalij Skomarowski. Uczestniczyli w nim m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, prezydencki minister Andrzej Dera, wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk oraz ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki. 

- W żalu i modlitwie polecajmy Bogu ofiary tamtych zbrodni. Zwłaszcza módlmy się za ofiary zbrodni popełnionych przez rodaków. Ukraińcy niech modlą się za pomordowanych wtedy na Wołyniu Polaków, Polacy za pomordowanych przez siebie Ukraińców - mówił w kazaniu urodzony na Wołyniu ksiądz profesor Jacek Salij. 

>>> [ZOBACZ TAKŻE] "Trupie pole" - reportaż Marty Rebzdy

ksiądz profesor Jacek Salij Niech Polacy starają się lubić Ukraińców mniej więcej tak, jak samych siebie i podobnie Ukraińcy Polaków. A przynajmniej starajmy się bez niechęci myśleć jedni o drugich. 

- Starajmy się patrzeć na siebie nawzajem wzrokiem pojednania. Mówiąc po prostu, niech Polacy starają się lubić Ukraińców mniej więcej tak, jak samych siebie i podobnie Ukraińcy Polaków. A przynajmniej starajmy się bez niechęci myśleć jedni o drugich. Od tego, czy potrafimy uznać błędy przeszłości i przebaczać sobie wzajemnie, istotnie zależy to, czy naprawdę chcemy uczestniczyć w budowaniu świata, w którym respektuje się życie, sprawiedliwość, zgodę i pokój - podkreślił duchowny. 

Obchody nie tylko w Łucku

Na mszy w katedrze łuckiej obecni byli także przedstawiciele lokalnych władz ukraińskich, reprezentanci organizacji polskich na Ukrainie oraz uczestnicy motocyklowego Rajdu Wołyńskiego, którzy podróżują po polskich miejscach pamięci narodowej w tym kraju i porządkują zapomniane polskie cmentarze. 

Następnie delegacja uda się do Janowej Doliny, gdzie w kwietniu 1943 roku UPA wymordowała około 600 Polaków. 

>>> [ZOBACZ TEŻ] Rzeź wołyńska 1943. "Krwawa niedziela" - pamiętny dzień 11 lipca

Obchody 76. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej w Łucku są częścią obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP, który w Polsce jest obchodzony 11 lipca. 

Skoordynowane ataki na Polaków

11 i 12 lipca 1943 r. Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców w około stu miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim i łuckim. Wykorzystała gromadzenie się w niedzielę, 11 lipca, ludzi w kościołach. Badacze obliczają, że tylko tego jednego dnia mogło zginąć około 8 tys. Polaków – głównie kobiet, dzieci i starców. 

Akcja UPA była kulminacją trwającej już od początku 1943 r. fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domów, w wyniku której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło około 100 tys. Polaków. Sprawcami zbrodni wołyńskiej były Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) – frakcja Stepana Bandery i podporządkowana jej UPA dowodzona przez Romana Szuchewycza.  

Szacuje się, że w czasie rzezi wołyńskiej mogło zginąć około 100 tysięcy Polaków. Wiele pochówków z czasu rzezi wołyńskiej wciąż czeka na godne upamiętnienie. Tymczasem Ukraina od 2017 roku zakazuje ekshumacji i upamiętnień polskich ofiar na swoim terytorium.

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

S. Karczewski: prawda historyczna to podstawa dialogu z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 07:57
- Jesteśmy ambasadorami Ukrainy w dążeniach do członkostwa w Unii Europejskiej i strukturach NATO, ale nigdy nie pozwolimy na to, żeby weszła do UE ze sztandarem z Banderą. Jesteśmy tutaj pryncypialni, stanowczy - mówił w "Sygnałach dnia" na antenie radiowej Jedynki Stanisław Karczewski, marszałek Senatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uroczystości uczczenia ofiar rzezi wołyńskiej zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 19:02
Do ujawniania prawdy i zachowania pamięci o zamordowanych 76 lat temu Polakach wzywali wszyscy przemawiający podczas centralnych uroczystości rocznicy ludobójstwa na Wołyniu. W Warszawie przed pomnikiem Rzezi Wołyńskiej i pomnikiem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK na skwerze Wołyńskim, oddano hołd pomordowanym. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy debatowali o Rzezi Wołyńskiej. "Temat nie jest zamknięty"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 21:06
Możliwość pochówku ofiar oraz zaprzestanie szerzenia kultu UPA i OUN - to zdaniem historyków i badaczy zbrodni wołyńskiej konieczne warunki, które musi spełnić strona ukraińska by w pełni pojednać się z Polakami. Naukowcy mówili o tym w czwartek podczas debaty "Relacje polsko-ukraińskie a pamięć o Rzezi Wołyńskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica zbrodni wołyńskiej. Relacje polsko-ukraińskie

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 21:27
- Zawsze trzeba szukać porozumienia. Pewną okazją jest zmiana władzy na Ukrainie. W praktyce jednak nie widzę tej woli po polskiej stronie. W tej chwili coraz bardziej patrzymy w inne strony - powiedział prof. Andrzej Szeptycki z UW.
rozwiń zwiń