X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jacek Czaputowicz z wizytą w Mołdawii. Złożył wieniec przy tablicy upamiętniającej Lecha Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 22:44
Od spotkania z Polonią w Kiszyniowie szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz rozpoczął wizytę w Mołdawii. Polska delegacja złożyła też wieniec przy tablicy upamiętniającej prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą Lecha Kaczyńskiego
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą Lecha KaczyńskiegoFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

W piątek, 12 lipca, Jacek Czaputowicz spotka się z prezydentem kraju Igorem Dodonem, premier Maią Sandu, szefem dyplomacji Nicolae Popescu oraz przewodniczącą parlamentu Zinaidą Greceanii. Minister będzie też rozmawiał z przedstawicielami mołdawskich organizacji pozarządowych.

Sześć państw w dwóch grupach

czaputowicz 1200 pap.jpg
Jacek Czaputowicz o sytuacji w Gruzji: apelujemy o zachowanie spokoju do obu stron

Wizyta Jacka Czaputowicza w Kiszyniowie wpisuje się w 10. rocznicę ustanowienia Partnerstwa Wschodniego. To program współpracy Unii Europejskiej z sześcioma wschodnimi państwami, w tym z Mołdawią. W czwartek szef polskiej dyplomacji był w innym kraju Partnerstwa - Gruzji, gdzie wziął udział w międzynarodowej konferencji poświęconej perspektywom współpracy w ramach tej inicjatywy.

W Batumi szef MSZ podkreślił, że Polska dostrzega zasadność włączania wszystkich sześciu państw w prace Partnerstwa. - Tych sześć państw dzieli się na dwie grupy. Te bardziej zaawansowane kraje to Gruzja, Ukraina, Mołdawia, a te z trochę innymi ambicjami to Białoruś, Armenia i Azerbejdżan - przyznał Jacek Czaputowicz. 

Mołdawia, Gruzja i Ukraina podpisały umowy stowarzyszeniowe z Unią Europejską oraz o pogłębionej i kompleksowej strefie wolnego handlu, dzięki czemu obecnie korzystają z systemów bezwizowych.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] "Trzeba podnieść Partnerstwo Wschodnie na wyższy poziom"

W trakcie rozmów szefa MSZ z przedstawicielami mołdawskich władz i organizacji pozarządowych ma również pojawić się temat sytuacji wewnętrznej w tym kraju. 

Rządowe zawirowania w Mołdawii

Na początku czerwca proeuropejski blok Teraz (ACUM) i prorosyjska, związana z prezydentem Partia Socjalistów Republiki Mołdawii (PSRM) zdecydowały się na powołanie koalicyjnego rządu. W ten sposób odsunięto od władzy miliardera Vlada Plathoniuca, kierującego nominalnie proeuropejską Partią Demokratyczną (PDM).

kiszyniow1200.jpg
"Świat w powiększeniu". Koniec kryzysu politycznego w Mołdawii?

Jednak przez pewien czas w kraju utrzymywała się dwuwładza, gdyż kontrolowany przez Plathoniuca Sąd Konstytucyjny najpierw nakazał prezydentowi rozwiązanie parlamentu, a gdy ten tego nie zrobił, zawiesił go w prawach. Kompetencje głowy państwa przekazano dotychczasowemu premierowi z PDM, który rozwiązał parlament i zarządził nowe wybory.

Ostatecznie jednak w połowie czerwca PDM poinformowała o przejściu do opozycji, a Vlad Plathoniuc opuścił kraj. Sąd Konstytucyjny odwołał swoje wcześniejsze decyzje i pod koniec miesiąca w pełnym składzie podał się do dymisji. 

Nowy rząd socjalistów z PSRM i proeuropejskiego ACUM uznała Unia Europejska, która rok temu zawiesiła wsparcie finansowe dla Mołdawii, tłumacząc to niespełnieniem "warunków poszanowania mechanizmów demokratycznych i praworządności".

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Czaputowicz: wspieramy Białoruś w utrzymaniu niezależności

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 15:00
Szef MSZ Jacek Czaputowicz zapewnia, że Polska wspiera Białoruś w utrzymaniu niezależności. W ocenie ministra spraw zagranicznych, dla władz w Mińsku członkostwo w Partnerstwie Wschodnim jest ważne. 
rozwiń zwiń