X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kolejny incydent w Zatoce Perskiej. Dokąd dąży Iran?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 22:16
– Trudno wskazać czy było to działanie sankcjonowane przez rząd irański, czy też własna inicjatywa Gwardii, która jest od niego niezależna. Nie ulega wątpliwości, że była to reakcja na wydarzenie u wybrzeży Gibraltaru. (…) Iran udowadnia, że odpowie na każdy ruch ze strony Zachodu – powiedział Witold Repetowicz, analityk portalu Defence24.pl
Audio
  • 11.07.19 Witold Repetowicz: Iran udowadnia, że odpowie na każdy ruch ze strony Zachodu.
Brytyjski tankowiec oraz irański kuter patrolowy w Cieśninie Ormuz
Brytyjski tankowiec oraz irański kuter patrolowy w Cieśninie OrmuzFoto: PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Wzrasta napięcie między Iranem a Zachodem. USA razem z Wielką Brytanią oskarżają Irańską Gwardię Rewolucyjną o usiłowanie zatrzymania brytyjskiego tankowca w Cieśninie Ormuz.

– Trzeba pamiętać, że Brytyjczycy zatrzymali irański tankowiec w pobliżu Gibraltaru, co Iran uznał za piractwo. Są głębokie wątpliwości na jakich wodach do tego doszło. Wszystko wskazuje na to, że jednak na wodach międzynarodowych. Dlatego bardziej można mówić o retorsji niż eskalacji ze strony Teheranu. Trudno też wskazać czy było to działanie sankcjonowane przez rząd irański, czy też własna inicjatywa Gwardii, która jest od niego niezależna. Nie ulega wątpliwości, że była to odpowiedź na wydarzenie u wybrzeży Gibraltaru – ocenił Witold Repetowicz.

"Iran odpowie na każdy ruch"

shutterstock_donald trump 1200.jpg
Dr Agnieszka Bryc: ani Iranowi, ani USA nie może zależeć na konfrontacji militarnej

Ministerstwo obrony USA podało, że pięć kutrów, które próbowały zawrócić przepływający przez Ormuz brytyjski tankowiec pod pretekstem, że kontynuacja kursu zakończy się wpłynięciem na wody terytorialne Iranu, to jednostki należące do Gwardii Rewolucyjnej Iranu. Kutry te wycofały się natychmiast, gdy znajdujący się w pobliżu brytyjski okręt wojenny wydał przez radio ostrzeżenie, że podejmie interwencję.

– Nie wierzę też w to, że Donald Trump szuka pretekstu do wojny z Iranem, bo jeżeli zależałoby mu na tym, to by go dawno znalazł. Gdyby konflikt jednak wybuchł, administracja amerykańskiego prezydenta mogłaby sporo stracić w roku przedwyborczym. Iran udowadnia, że odpowie na każdy ruch ze strony Zachodu – dodał ekspert.

Kolejne spięcie w Zatoce Perskiej

Nie jest to pierwszy incydent tego rodzaju na wodach Zatoki Perskiej w ostatnim okresie. W połowie czerwca w Zatoce Omańskiej w pobliżu cieśniny Ormuz doszło do ataku na dwa tankowce – japoński i norweski – wskutek czego zostały one uszkodzone, a ich załogi ewakuowano. 

Z kolei na początku maja u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich doszło do „ataków sabotażowych” na cztery statki handlowe, w tym saudyjskie tankowce. Do ataków nikt się nie przyznał. W obu przypadkach władze USA winę przypisały Iranowi, a ten odpierał zarzuty. 

"Świat w powiększeniu" prowadził Antoni Opaliński.

PAP/Polskie Radio 24/db

---------------------------------------

Data emisji: 11.07.2019

Godzina emisji: 19.36

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Iran ostrzega po zestrzeleniu drona USA: miażdżąca odpowiedź może zostać powtórzona i wróg o tym wie

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 12:27
Irański kontradmirał Hosejn Chanzadi określił zestrzelenie przez Iran amerykańskiego drona jako "miażdżącą odpowiedź" na działania USA i ostrzega, że może ona zostać powtórzona. Jednocześnie rzecznik MSZ zapewnia, że Iran nie chce narastania napięć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Iran: amerykańskie sankcje wobec Iranu oznaczają koniec ścieżki dyplomatycznej

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 10:33
Oświadczenie takie wydał rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Iranu. Abbas Mousavi stwierdził, że nałożenie restrykcji na najwyższego przywódcę i szefa dyplomacji stanowi trwałe zamknięcie możliwości dyplomatycznego porozumienia z administracją Donalda Trumpa. 
rozwiń zwiń