X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Francja: rodzina Vincenta Lamberta poinformowała o jego śmierci

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 11:27
Vincent Lambert, który od blisko 11 lat pozostawał w stanie wegetatywnym, po wstrzymaniu czynności podtrzymujących go przy życiu zmarł w czwartek rano - poinformowali krewni. Śmierć Francuza poprzedziła długa batalia sądowa między członkami jego rodziny. W tej sprawie Biuro prasowe Watykanu wystosowało oświadczenie.
Audio
  • Watykan: oświadczenie o śmierci Vincenta Lamberta. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR)
Vincent Lambert
Vincent LambertFoto: PAP/EPA/PHOTOPQR/L'UNION DE REIMS

"Vincent zmarł dziś rano o godz. 8.24" w szpitalu w Reims na północnym wschodzie Francji - przekazał krewny mężczyzny, Francois, francuskim mediom. 
Od wypadku drogowego w 2008 roku 42-letni obecnie Lambert przebywał na oddziale opieki paliatywnej szpitala w Reims. Lekarze nie dawali mu szans na odzyskanie przytomności. Za zaprzestaniem zabiegów podtrzymujących go przy życiu występowała żona Lamberta, popierana przez sześcioro sióstr i braci mężczyzny. 

lambert 1200 tt.jpg
Vincent Lambert po ponad dziesięciu latach został odłączony od aparatury podtrzymującej go przy życiu

Na odłączenie aparatury nie zgadzali się jednak jego rodzice, którzy we wszystkich możliwych instancjach krajowych i ponadnarodowych, w tym na forum ONZ, walczyli o utrzymanie syna przy życiu; zdaniem rodziców ich syn był niepełnosprawny, ale nie umierał.

Podział we francuskim społeczeństwie

Ostatecznie w opublikowanym w poniedziałek liście otwartym Viviana i Pierre Lambert zaakceptowali wcześniejszą decyzję o przerwaniu czynności podtrzymujących ich syna przy życiu. 

Przerwano te czynności 3 lipca zgodnie z wyrokiem sądu kasacyjnego, który przychylił się do opinii lekarzy twierdzących, że Vincent nie odzyska przytomności. 

O zaprzestaniu zabiegów podtrzymujących mężczyznę przy życiu po raz pierwszy zdecydowano w kwietniu 2013 roku, ale regionalny sąd administracyjny uznał, że ponieważ nie zawiadomiono o tym rodziców, opieka musi być przywrócona, co zrealizowano po zapadnięciu wyroku, miesiąc po jej przerwaniu. 
Przypadek Lamberta podzielił nie tylko jego rodzinę, ale i francuskie społeczeństwo w debacie nad eutanazją, wspomaganym samobójstwem i prawem do zaprzestania czynności wobec podtrzymywanych przy życiu pacjentów. 

Reakcja Watykanu

Biuro prasowe Watykanu opublikowało oświadczenie dotyczące śmierci będącego w stanie wegetatywnym Vincenta Lamberta, któremu decyzją władz francuskich zaprzestano podawania pożywienia i wody. W komunikacie czytamy, że jedynym panem życia jest Bóg.

Oświadczenie w imieniu Stolicy Apostolskiej opublikował dyrektor watykańskiego Biura Prasowego Alessandro Gisotti. Jak napisał: "Z bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Vincenta Lamberta. Modlimy się, by Bóg go przyjął do siebie i zapewniamy o naszym współczuciu jego bliskim, którzy towarzyszyli mu z miłością i oddaniem". 

Deklaracja przypomina słowa papieża: "Bóg jest jedynym panem życia od poczęcia po naturalną śmierć. Naszym obowiązkiem jest bronić go zawsze i nie ulegać kulturze odrzucenia". 

Franciszek wczoraj napisał wczoraj na Twitterze, że nikt nie ma prawa decydować kto jest bardziej, a kto mniej godny, aby żyć, a lekarze mają służyć życiu, a nie je przerywać. 

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Vincent Lambert po ponad dziesięciu latach został odłączony od aparatury podtrzymującej go przy życiu

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 14:34
Vincent Lambert został po dziesięciu latach utrzymywania go w stanie wegetatywnym odłączony od aparatury podtrzymującej go przy życiu. Taką decyzję podjął lekarz po piątkowym wyroku Sądu Kasacyjnego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tym razem to koniec". Oświadczenie rodziny Vincenta Lamberta

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 14:12
"Drodzy przyjaciele, którzy tak bardzo nas wspieraliście przez ostatnie sześć lat! Tym razem to koniec. Nasi prawnicy w ostatnich dniach odwoływali się do ONZ, próbując odwlec wyrok wydany na Vincenta. Na próżno. Śmierć Vincenta jest nieunikniona" - brzmi fragment oświadczenia rodziny Vincenta Lamberta. Francuz w ubiegłym tygodniu został odłączony od aparatury podtrzymującej go przy życiu.
rozwiń zwiń