X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. Ryszard Legutko: skończyły się czasy, gdy decydowali najwięksi z zachodniej Europy

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 11:49
– Główne grupy polityczne w Parlamencie Europejskim czują się obolałe po tym, jak pakiet z Osaki z Timmermansem został rozbity i odrzucony, m.in. dzięki aktywnej działalności polskiego rządu – powiedział prof. Ryszard Legutko, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. – Ze strony socjalistów jest ogromna wściekłość i chęć odwetu – dodał.
Audio
  • 10.07.19 Prof. Ryszard Legutko: stary układ sił UE został mocno osłabiony.
Prof. Ryszard Legutko
Prof. Ryszard LegutkoFoto: PAP/Grzegorz Momot

W przyszłym tygodniu zdecydują się losy Ursuli von der Leyen jako kandydatki na przewodniczącą Komisji Europejskiej. W Parlamencie Europejskim dojdzie bowiem do głosowania, podczas którego duże znaczenie może mieć postawa przedstawicieli europejskich konserwatystów. Ich współprzewodniczącym jest prof. Ryszard Legutko.

Ursula von der Leyen 1200 PAP.jpg
Ursula von der Leyen walczy o poparcie konserwatystów w PE

Poparcie, ale pod pewnymi warunkami

Ursula von der Leyen na razie może liczyć na poparcie chadeków i być może liberałów-centrystów, ale socjalistów i zielonych do tej pory nie przekonała do swojej kandydatury, dlatego głosy konserwatystów mogą być istotne.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Beata Szydło z szansą na szefowanie komisji zatrudnienia w PE

– Na chwilę obecną jeszcze nie wiemy, czy poprzemy panią von der Leyen. Odbyliśmy rozmowę, w której powiedziałem jej wprost, że co prawda może liczyć na ok. 50 głosów w naszej grupie, ale pod warunkiem że skończy się akcja przeciwko Europejskim Konserwatystom i Reformatorom oraz polskiej delegacji Prawa i Sprawiedliwości. Nie może być tak, że popieramy osobę z Europejskiej Partii Ludowej, a jednocześnie EPL działa przeciwko nam i utrąca naszych kandydatów, jak to było w przypadku prof. Krasnodębskiego – zaznaczył prof. Legutko.

Wściekłość i chęć odwetu

Jak podkreślił europoseł, główne grupy polityczne w Parlamencie Europejskim czują się obolałe po tym, jak na szczycie w Brukseli zostały odrzucone ustalenia z Osaki, podczas których uzgodniono, że kandydatem na szefa Komisji Europejskiej ma zostać Frans Timmermans.

timmermans-1200-pap.jpg
Dr Ryszard Żółtaniecki: wybór Fransa Timmermansa byłby katastrofalny dla całej Unii Europejskiej

– Stało się to m.in. dzięki działalności polskiego rządu. Teraz różne grupy, np. socjaliści, odgrażają się, że będą starały się utrącić naszych kandydatów. Nie mogą nam darować Timmermansa i pakietu z Osaki. Ze strony socjalistów jest ogromna wściekłość i chęć odwetu. Dążą do tego, by obalić również kandydaturę Ursuli von der Leyen – wskazał prof. Ryszard Legutko.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Ursula von der Leyen zabiega o poparcie swojej kandydatury. Komentarze europosłów

Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że na podstawie przebiegu i rezultatów szczytu w Brukseli ws. obsady unijnych urzędów można powiedzieć, że skończyły się już czasy, gdy najwięksi z zachodniej Europy, w gronie kilku osób, spotykali się i decydowali o europejskich sprawach. – Jest nowa jakość. Stary układ sił, który funkcjonował w Europie, został niezwykle osłabiony. Rodzi się nowy, ale jak to bywa często na początku, rodzi się w bólach – zauważył prof. Legutko.

Z prof. Ryszardem Legutko rozmawiał Michał Rachoń.

Polskie Radio 24/db

--------------------------------------

Data emisji: 10.07.2019

Godzina emisji: 9.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Zdzisław Krasnodębski: Ursula von der Leyen nie jest złym kandydatem

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 21:28
– Jestem zadowolony z tego, że to nie Frans Timmermans zostanie przewodniczącym Komisji Europejskiej. Dla Polski był on zupełnie nie do zaakceptowania – powiedział prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. – Proces wyboru kandydatów nie jest już łatwo sterowalny, nie jest to umowa jedynie między dwoma krajami – dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Wróblewski: najważniejsze decyzje będą zapadały w Europejskim Banku Centralnym

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 20:00
– Niemcy dawali do zrozumienia, że mogą oddać wszystkie urzędy poza Europejskim Bankiem Centralnym. Był dla nich kluczowy. (…) Nominacja Christine Lagarde na szefową tej instytucji to wielka wygrana Emmanuela Macrona – powiedział Tomasz Wróblewski, prezes Warsaw Enterprise Institute.
rozwiń zwiń