Rusza renowacja "Nocnej straży" Rembrandta. Proces będzie można oglądać na żywo

2019-07-08, 19:42

Rusza renowacja "Nocnej straży" Rembrandta. Proces będzie można oglądać na żywo
Renowacja arcydzieła "Nocnej straży" Rembrandta. Foto: PAP/EPA/FREEK VAN DEN BERGH

W poniedziałek w amsterdamskim muzeum Rijksmuseum rozpoczęła się renowacja dzieła "Nocna straż" Rembrandta. Prace konserwatorskie będzie można oglądać zza szyby - informuje Reuters. 

- Cała operacja ma kosztować 3 mln euro i potrwać około roku - powiedział dyrektor muzeum Taco Dibbits. To dlatego, że bezcenne dzieło jest nie tylko bardzo stare (powstało w 1642 roku), ale także bardzo duże - mierzy 3,63 na 4,37 metra i waży 337 kg.

Powiązany Artykuł

Rembrandt Autoportret z łokciem 1200.jpg
Rembrandt - mistrz malarstwa niderlandzkiego

Renowacja do podziwiania zza szyby

W czasie operacji odnawiania, dzieło pozostanie na swoim miejscu - w Galerii Honorowej Rijksmuseum i będzie otoczone specjalną szybą, tak, by zwiedzający galerię mogli przyglądać się pracy konserwatorów.

Muzeum zamieściło dzisiaj wpis na swoim koncie na Twitterze, w którym informuje o oficjalnym starcie Operacji Nocna Straż, jak nazwano proces renowacji dzieła. "To będzie największy i zakrojony na najszerszą skalę projekt badawczy dzieła Rembrandta" - napisano. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Obraz Rembrandta, którego tytuł jest całkowicie przypadkowy

Do renowacji obrazu użyte zostaną najnowocześniejsze technologie - podało muzeum. 

Prace nad "Nocną strażą" zajęły Rembrandtowi kilka lat. Obraz to grupowy portret amsterdamskiej milicji miejskiej. Dzieło jest uznawane za przełomowe, bo pokazuje portretowane postaci w ruchu, a nie statyczną scenę.

Eksperci zastanawiają się czy dzieło zostało pomyślane jako scena nocna, czy jest jedynie tak postrzegane z uwagi na użycie światłocienia przez Rembrandta.

Tysiąc zdjęć wysokiej rozdzielczości i skanowanie laserowe

Renowacja rozpocznie się od zrobienia tysięcy zdjęć arcydzieła w wysokiej rozdzielczości i pod różnymi kątami, oraz przeskanowania obrazu laserami. - Skany laserowe i fotografie zostaną następnie połączone, by zobaczyć, jakie zmiany artysta wprowadzał w procesie tworzenia - powiedział agencji Reuters Taco Dibbits.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Malarstwo holenderskie w portalu PolskieRadio.pl

Konserwatorzy chcą też dowiedzieć się, jakie pigmenty zostały użyte w tworzeniu obrazu, by dobrać najlepszą metodę renowacji arcydzieła.

mbl

Polecane

Wróć do strony głównej