X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rocznica operacji Ostra Brama. Uhonorowano żołnierzy poległych w walkach o Wilno

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 15:28
W Skorbucianach na Litwie rozpoczęły się obchody 75-lecia operacji Ostra Brama. Hołd poległym w walce o Wilno żołnierzom AK, wspólnie z weteranami II wojny światowej, złożyli m.in. przedstawiciele polskich władz, Wojska Polskiego, a także harcerze i Polacy z Wileńszczyzny. 
Audio
  • Halina Wysocka ps. Halszka: należy przyjeżdżać na Wileńszczyznę, by uczcić obrońców miasta (IAR)
  • Kapitan Stanisław Poźniak: jestem wzruszony, że rząd Polski pamięta o poległych (IAR)
  • Podpułkownik Stanisława Kociełowicz: dowódcy nie wierzyli w zdradę Sowietów (IAR)
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk (C) podczas ceremonii składania wieńców i wiązanek kwiatów przy kwaterze poległych żołnierzy AK, 6 bm. przy Kościele w podwileńskich Skorbucianach
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk (C) podczas ceremonii składania wieńców i wiązanek kwiatów przy kwaterze poległych żołnierzy AK, 6 bm. przy Kościele w podwileńskich SkorbucianachFoto: PAP/Andrzej Lange
  • Na Litwie rozpoczęły się obchody 75-lecia operacji Ostra Brama
  • Uroczystość rozpoczęła się od mszy polowej i złożenia kwiatów przy grobach żołnierzy AK
  • Obchody odbędą się także w Wilnie
  • W obchodach udział weźmie m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński
  • W operacji Ostra Brama żołnierze AK walczyli z Niemcami o Wilno
ostra-brama_wiki_663.jpg
"Ostra Brama" - Polacy zdobywają Wilno

W nocy z soboty na niedzielę minie 75 lat od rozpoczęcia operacji Ostra Brama, czyli podjętej przez Armię Krajową próby wyzwolenia Wilna spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do miasta Armii Czerwonej. Z tej okazji Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych zorganizował dla weteranów kilkudniową podróż patriotyczną na Wileńszczyznę, by mogli oddać hołd poległym w lipcu 1944 r. kolegom.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Akcja Wyborcza Polaków na Litwie będzie współrządzić Litwą

- Przysięgali Polsce wierność. Żołnierze Armii Krajowej byli tym pokoleniem, które w większości urodziło się w niepodległej Rzeczypospolitej. Oni dobrze wiedzieli, bo wychowani byli przez swoich ojców i dziadów, jak cenna jest niepodległość i jak łatwo ja utracić, ale gdy się ją utraci, trzeba poświęcić wszystko, aby znów była wolna, że niepodległość jest najpiękniejszym darem, jaki daje opatrzność ludziom, narodom i państwom - powiedział szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który podczas uroczystości w Skorbucianach uhonorował weteranów medalami Pro Patria.

"Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo"

Szef Urzędu ds. Kombatantów przypomniał też słowa marszałka Józefa Piłsudskiego - jak zaznaczył, "syna ziemi wileńskiej" - o tym, że nawet jeśli jest się zwyciężonym, to nie można ulec. - Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo - cytował Piłsudskiego minister, którego słowa uczestnicy uroczystości, w tym liczni Polacy mieszkający na Wileńszczyźnie, przyjęli oklaskami.

- I oni wiedzieli, że choć zwyciężona została militarnie Polska w 1939 r. przez agresora niemieckiego i sowieckiego, to nie można ulec. Trzeba być wiernym, nigdy nie upaść i dać ojczyźnie znów wolność - dodał Kasprzyk, przypominając też słowa z przysięgi żołnierzy AK.

O potrzebie kultywowania pamięci o Polakach żyjących na Litwie, w tym o żołnierzach polskiego podziemia, mówiła także mer rejonu wileńskiego Maria Rekść. - Właśnie dzięki Armii Krajowej, dzięki tym żołnierzom, którzy tu walczyli, my żyjemy w wolności - stwierdziła, podkreślając przy tym, że Polacy, którzy dziś żyją na Wileńszczyźnie czują się jak u siebie w domu. - Trzeba nam tu żyć u siebie i pamiętać, kim my jesteśmy i zachować pomniki, oświatę, kulturę, język, tożsamość. I tę misję my musimy spełnić, bo to nasz obowiązek - dodała Rekść.

Uroczystości rozpoczęła msza polowa

W Skorbucianach odbyła się msza polowa w intencji żołnierzy Armii Krajowej z okręgów wileńskiego i nowogródzkiego, którzy w lipcu 1944 r. polegli w walce o Wilno. W miejscowości tej, oddalonej od stolicy Litwy o ok. 20 km, znajduje się kwatera 16 grobów (w tym symbolicznych) żołnierzy AK, którzy w różnym okresie polegli w walce o wolną Polskę, nie tylko w operacji Ostra Brama. Uroczystości następnie przeniosły się do podwileńskiej miejscowości Bogusze, gdzie zaplanowano złożenie kwiatów przy pomniku upamiętniającym aresztowanie przez NKWD sztabu wileńskiego AK, do którego doszło zaledwie kilka dni po zwycięstwie nad Niemcami - 17 lipca 1944 r.

W rozmowie z PAP weterani zwracali uwagę, że nikt nie wierzył Sowietom, niemniej jednak walka - ich zdaniem - była konieczna, by pokazać całemu światu, że Polacy mają prawo do własnej ojczyzny i państwa. - Walka była konieczna. To musiała być demonstracja, bo dzięki temu właśnie podbudowaliśmy morale Polaków. Był entuzjazm, bo mieliśmy tych parę dni wolności - podkreślił mjr Ireneusz Hurynowicz ps. Góra - uczestnik operacji Ostra Brama, który w marcu 1943 r. wstąpił do AK w Wilnie i był słuchaczem konspiracyjnej podchorążówki.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Kpt. Jerzy Dembicki: pozostaliśmy wierni przysiędze

Rok później, "Góra", w stopniu kaprala podchorążego, został przydzielony do kompanii specjalnej 6. Wileńskiej Brygady AK mjr. Franciszka Koprowskiego ps. Konar. Brał udział w walce z oddziałami litewskimi pod Koniawą i zdobyciu posterunku granicznego w Kaszetach.

- Wilno było nareszcie bez Niemców - nasze, polskie i kochane. Mieliśmy nadzieję, że tak będzie zawsze - dodała Halina Wysocka-Cieszko ps. Halszka, która - jak wynika z akt kombatanckich - po zaprzysiężeniu do ZWZ przez por. Anatola Rymaszewskiego ps. Andrzej od sierpnia 1941 r. do lipca 1944 r. była łączniczką i sanitariuszką w plutonie sanitarno-łącznościowym Zgrupowania Wilno-Śródmieście Okręgu Wileńskiego ZWZ-AK.

"Halszka" jako sanitariuszka brała bezpośredni udział w walkach o Wilno podczas operacji Ostra Brama. - Mieliśmy wrażenie, że Niemcy są zdezorientowani atakiem polskich żołnierzy i potem Armii Czerwonej - wspominała.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Mord na lwowskich profesorach

Weteranka przypomniała też, że 13 lipca, w dniu oswobodzenia od Niemców Wilna, żołnierze AK zawiesili na Górze Zamkowej biało-czerwoną flagę. - Sowieci ją jednak szybko zdjęli - przypomniała "Halszka", dodając, że młodsze pokolenia powinny zawsze pamiętać o przelanej krwi Polaków.

Uroczystości w Kalwarii Wileńskiej i w Wilnie

Uroczystości upamiętniające operację Ostra Brama odbędą się w sobotę również w Kalwarii Wileńskiej. Hołd żołnierzom AK przed ich pomnikiem złoży marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Wydarzenie to - jak podała Kancelaria Sejmu - będzie miało bezprecedensowy charakter, ponieważ po raz pierwszy ma wziąć w nim udział delegacja parlamentu Litwy - marszałkowi Kuchcińskiemu będzie towarzyszył poseł Emanuelis Zingeris.

W niedzielę obchody przeniosą się do Wilna. planowane są msza w kościele św. Teresy i nawiedzenie obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej oraz apel pamięci na jednej z najważniejszych polskich nekropolii - Rossie.

75 lat temu, w nocy z 6 na 7 lipca 1944 r., rozpoczęła się operacja Ostra Brama, którą były walki żołnierzy Armii Krajowej z Niemcami o Wilno. oddziały dowodzone przez ppłk. Aleksandra Krzyżanowskiego ps. Wilk zamierzały przejąć miasto przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Ostatecznie polscy żołnierze walczyli wspólnie z Sowietami, by po kilku dniach wyzwolić Wilno spod niemieckiej okupacji. Krótko jednak po tym wydarzeniu NKWD dokonała aresztowań polskich żołnierzy, dowództwo i żołnierze AK zostali rozbrojeni, większość z nich trafiła do więzień lub została zesłana w głąb Związku Sowieckiego.

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marszałek Senatu w litewskim Sejmie. Mówił m.in. o problemach polskiej mniejszości

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 10:44
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zwrócił uwagę na problemy, z jakimi od lat boryka się polska mniejszość na Litwie. Marszałek wypowiadał się na ten temat w Wilnie podczas uroczystego posiedzenia Sejmu Litwy. Poświęcone ono było 25. rocznicy podpisania Traktatu o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

M. Kuchciński: przewodniczący Sejmu Litwy promotorem ożywienia relacji polsko-litewskich

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 14:45
W poniedziałek w polskim Sejmie gościł przewodniczący Seimasu - Sejmu Litwy, Viktoras Pranckietis, został on odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. - Viktoras Pranckietis stał się promotorem ożywienia współpracy między naszymi parlamentami i państwami - mówił marszałek Sejmu Marek Kuchciński. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

450 lat temu zawarto Unię Lubelską

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 20:00
W odradzającej się wielonarodowej Rzeczypospolitej po I wojnie światowej, ważne było przypominanie historii czasów Jagiellonów, ukazywanie tradycji wielonarodowościowego państwa i pokazywanie dorobku Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W "Eurece" porozmawialiśmy o Unii Lubelskiej i związkach polsko-litewskich w II RP.
rozwiń zwiń