Tomasz Wróblewski: najważniejsze decyzje będą zapadały w Europejskim Banku Centralnym

2019-07-05, 20:00

Tomasz Wróblewski: najważniejsze decyzje będą zapadały w Europejskim Banku Centralnym
Emmanuel Macron. Foto: Shutterstock/Frederic Legrand - COMEO

– Niemcy dawali do zrozumienia, że mogą oddać wszystkie urzędy poza Europejskim Bankiem Centralnym. Był dla nich kluczowy. (…) Nominacja Christine Lagarde na szefową tej instytucji to wielka wygrana Emmanuela Macrona – powiedział Tomasz Wróblewski, prezes Warsaw Enterprise Institute.

Posłuchaj

5.07.19 Tomasz Wróblewski: Emmanuel Macron największym wygranym szczytu w Brukseli.
+
Dodaj do playlisty

Oceniając nominacje dla kandydatów na najważniejszych unijnych stanowiskach Tomasz Wróblewski zauważył, że jest to "wielka wygrana" prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Jest zaskoczony tym, że niemiecka kanclerz Angela Merkel, na ostatniej prostej toczących się w Brukseli negocjacji, utraciła inicjatywę.

– Trudno powiedzieć jaki może być tego powód, być może miało na to wpływ również osłabienie jej pozycji w Niemczech. Sondaże Macrona również mocno dołują, przegrał de facto wybory europejskie z Marine Le Pen. Mimo tego odbudował swoją pozycję w Europie. Owszem, przewodniczącą Komisji Europejskiej została Niemka, ale w mojej opinii jest to nagroda pocieszenia dla Angeli Merkel – wskazał Tomasz Wróblewski.

Powiązany Artykuł

 Christine Lagarde MFW 1200.jpg
Christine Lagarde nową szefową Europejskiego Banku Centralnego. Kim jest?

Europejski Bank Centralny najważniejszy

Tomasz Wróblewski podkreślił, że to nie w Komisji Europejskiej, a w Europejskim Banku Centralnym, będą zapadały najważniejsze decyzje. Przypomniał, że na samym początku negocjacji ws. obsady unijnych stanowisk Niemcy dawali do zrozumienia, że mogą oddać wszystkie urzędy poza EBC.

– Był on dla naszych zachodnich sąsiadów kluczowy. Ostatecznie przejmuje go Francuzka. Wszystkich emocjonują stanowiska komisarzy i szefa Parlamentu Europejskiego. Dla mnie najbardziej fascynujący jest wybór pani Lagarde. To wielka wygrana francuskiego przywódcy. Tyczy się to również zaprzyjaźnionego z nim Charlesa Michela, kandydata na szefa Rady Europejskiej, którego nominacja jest bardzo po myśli Macrona – zaznaczył ekspert.

"Stara" Unia przeciwko "nowej"?

Brak przedstawicieli Europy Środkowo-Wschodniej we władzach Komisji Europejskiej może sugerować, że tzw. stara Unia Europejska zaczyna konsolidować się przeciwko "nowej" Unii. W ten sposób Tomasz Wróblewski skomentował dominacje kandydatów z Europy Zachodniej.

– To również duża wygrana Emmanuela Macrona. Wizją prezydenta Francji jest przecież budowa dwóch Unii Europejskich. Jego konflikty z Polską, Węgrami oraz innymi państwami naszego regionu domagającymi się swoich praw oraz innego traktowania w kwestiach handlowych wskazują na to, że stara się on je izolować  dodał.

Audycję "Kulisy spraw" prowadził Radosław Jankiewicz.

Polskie Radio 24/db

-----------------------------------

Data emisji: 5.07.2019

Godzina emisji: 19.10

Polecane

Wróć do strony głównej