X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Parlament Europejski wybrał 14 wiceprzewodniczących

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 21:34
Łącznie europosłowie we wszystkich trzech turach wybrali 14 wiceprzewodniczących. Wśród nich jest tylko jedna osoba z Polski - Ewa Kopacz. Nie udało się zdobyć tego stanowiska Zdzisławowi Krasnodębskiemu, który był wiceszefem PE w poprzedniej kadencji. Według Ryszarda Legutki doszło do złamania umowy między ugrupowaniami politycznymi. Wcześniej wyłoniony został też szef izby - został nim Włoch, David Sassoli.
Audio
  • Europoseł prof. Ryszard Legutko o wyborze wiceprzewodniczących PE (źr. IAR)
Sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu
Sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w StrasburguFoto: Unia Europejska 2019

Włoski socjalista David Sassoli został nowym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Wymaganą bezwzględną większość głosów uzyskał w drugim głosowaniu. Zastąpi na tym stanowisko swojego rodaka, Antonio Tajaniego. Nazwisko Sassoliego jako kandydata na stanowisko szefa Parlamentu Europejskiego pojawiło się niespodziewanie, wczoraj wieczorem. Jeszcze kilka godzin wcześniej jako faworyta wymieniano Bułgara Siergieja Staniszewa. Pojawiały się głosy, że parlament zmienił głównego kandydata, by pokazać niezależność wobec Rady Europejskiej. Po ogłoszeniu wyników głosowania David Sassoli mówił o potrzebie demokratyzacji Unii i walce o równość w krajach unijnych.

W jego opinii Europa musi być gotowa na zmierzenie się z takimi wyzwaniami jak rewolucja cyfrowa i globalne ocieplenie. Polityk zachęcał też do reformy Unii i wsłuchania się w głos tych, którzy Wspólnotę krytykują. - Musimy odnowić ducha ojców założycieli, pamiętać o duchu Ventotene. Pamiętać o tych, dzięki którym po wrogości wojny i klęsce nacjonalizmu narodził się projekt niosący pokój, prawo, demokrację i równość - mówił David Sassoli. 

Po południu PE wybierał wiceprzewodniczących

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Zdzisław Krasnodębski nie będzie wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego. 

W ostatniej, trzeciej turze głosowania uzyskał 85 głosów i przegrał z Włochem Fabio Massimo Castaldim.

Polski polityk zajmował stanowisko wiceprzewodniczącego w poprzedniej kadencji. Dziś walczył o przedłużenie tej funkcji z ramienia Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

"Zostaliśmy oszukani"

Zostaliśmy oszukani - mówi europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Legutko po trzeciej turze głosowań na wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiej.

Według Ryszarda Legutki doszło do złamania umowy między ugrupowaniami politycznymi.

- Jestem zbulwersowany tym, co się stało. Po prostu nas okłamano - EPL i socjaliści. Były uzgodnienia i w drugiej turze mieli głosować na naszego kandydata. Obiecywali to nawet liberałowie. (...) Widać było, że głosowano przeciw Krasnodębskiemu, a za Castaldo, który jest europosłem niezrzeszonym. Jest zresztą bardzo miłym człowiekiem, doskonale prowadzi obrady, nie mamy nic przeciw niemu - wskazał Legutko.

- Jest to smutne, bo źle rokuje na przyszłość. (...) W pierwszym głosowaniu popieraliśmy kilku kandydatów z innych frakcji. (...) My się zachowujemy fair - jak jest umowa, to jej przestrzegamy - zaznaczył.

Tylko jedna osoba z Polski wśród wiceprzewodniczących

Wynik trzeciej tury oznacza, że wśród wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego będzie tylko jedna Polka - europosłanka Platformy Obywatelskiej Ewa Kopacz. Była premier w pierwszej turze zyskała poparcie siedemdziesięciu procent europosłów.

Jutro planowane są wybory kwestorów europarlamentu. 

Zaś w przyszłym tygodniu europarlamentarzyści będą musieli jeszcze wybrać przewodniczących poszczególnych komisji.

Szefową komisji zatrudnienia może zostać była premier Beata Szydło, a europoseł PO Radosław Sikorski ma szanse na zostanie przewodniczącym delegacji parlamentarnej do współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. 

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

63 procent nowych deputowanych w kolejnej kadencji Parlamentu Europejskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 14:58
W kolejnej kadencji Parlamentu Europejskiego zasiądzie większość nowych deputowanych. Stanowić będą oni 63 procent - tak wynika z danych organizacji Vote Watch Europe. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beata Szydło kandydatką na szefową komisji zatrudnienia w PE

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 20:40
Była premier Beata Szydło została oficjalnie kandydatką Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) na szefową komisji do spraw zatrudnienia w Parlamencie Europejskim - podają źródła. Inny europoseł grupy EKR, Belg Johan Van Overtveldt, jest kandydatem na szefa komisji budżetowej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Zdzisław Krasnodębski: Ursula von der Leyen nie jest złym kandydatem

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 21:28
– Jestem zadowolony z tego, że to nie Frans Timmermans zostanie przewodniczącym Komisji Europejskiej. Dla Polski był on zupełnie nie do zaakceptowania – powiedział prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. – Proces wyboru kandydatów nie jest już łatwo sterowalny, nie jest to umowa jedynie między dwoma krajami – dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Czaputowicz: wybór szefa KE pokazuje rzeczywistą pozycję Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 07:33
- Polska pokazała, że bez niej i państw regionu nie można narzucić rozwiązań personalnych - powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, komentując nominację Ursuli von der Leyen na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej. Szef MSZ ocenił, że "to dobry wybór".
rozwiń zwiń

Czytaj także

David Sassoli szefem PE. Zdzisław Krasnodębski: mam nadzieję, że zachowa neutralność

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 15:53
Trwa obsadzenie stanowsik unijnych. David Sassoli został szefem Parlamentu Europejskiego. - Sassoli był dotychczas bardzo dobrym wiceprzewodniczącym PE. Ważne jest to, aby na tym stanowisku zachował pewną neutralność - powiedział w Strasburgu Zdzisław Krasnodębski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Kopacz wybrana na jedną z wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 19:04
Europosłanka PO, była premier Ewa Kopacz została wybrana wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego. Polska polityk uzyskała wymaganą większość w pierwszej turze głosowań. Jej kandydaturę poparło 461 na 661 Europosłów.
rozwiń zwiń