X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Niemcy: ekolodzy zakończyli trwający od piątku protest w kopalni węgla

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2019 21:09
Obrońcy klimatu kontynuujący protest okupacyjny na terenie jednej z największych kopalni odkrywkowych w Niemczech, w niedzielę ogłosili koniec akcji. Część z kilkuset protestujących z kopalni usunęła policja, część opuściła teren dobrowolnie.
Protesty proekologiczne w Niemczech
Protesty proekologiczne w NiemczechFoto: PAP/EPA/SASCHA STEINBACH

Kopalnia węgla brunatnego Garzweiler w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia na zachodzie Niemiec była miejscem proekologicznych protestów od piątku, gdy w pobliskim Akwizgranie ok. 40 tys. osób, w większości uczniów, domagało się od rządu bardziej zdecydowanych działań w obliczu zmieniającego się klimatu. 

- W ten weekend zapisaliśmy się na kartach historii klimatycznej. Nasz ruch jeszcze nigdy nie był tak różnorodny i tak zdeterminowany - przekazała grupa aktywistów End of Story, ogłaszając koniec protestu w Garzweiler. 

O protestach przed niemiecką kopalnią informowali na Twitterze m.in. niemieccy działacze Greenpeace. 

Protesty z fiaskiem porozumienia w tle

Przygotowywana od dawna akcja protestacyjna rozpoczęła się w piątek na kilka godzin po tym, jak przywódcy krajów Unii Europejskiej nie zdołali porozumieć się na szczycie w Brukseli w sprawie planu dojścia UE do neutralności klimatycznej do 2050 roku. 

W sobotę część demonstrantów przedarła się przez policyjny kordon i wkroczyła na teren kopalni, a później inni przykuli się łańcuchami do torów kolejowych używanych do transportu wydobywanego tam węgla. 

Zarówno protestujący, jak i policja oskarżali się nawzajem o agresywne zachowanie w kopalni oraz spowodowanie obrażeń u drugiej strony. Według policji, w starciach z demonstrantami rannych zostało ośmiu jej funkcjonariuszy. 

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Policja siłą usunęła protestujących z kopalni

W niedzielę policjanci przystąpili do przecinania łańcuchów, którymi przykuli się protestujący i pojedynczo wynosili ich poza teren kopalni. W samej kopalni część demonstrantów postanowiła wyjść dobrowolnie, podczas gdy innych wywieziono stamtąd autobusami. Policja spisała dane wszystkich demonstrantów. 

Jak informowała agencja dpa, aktywiści twierdzili, że osobom tymczasowo zatrzymanym policjanci odmówili podania wody i jedzenia. Policja zaprzecza. 

Również w niedzielę akwizgrańska policja przekazała na Twitterze, że zarządzający kopalnią koncern RWE złożył skargę na demonstrantów, którzy przykuli się do torów. W związku z protestem RWE na trzy dni przerwało wydobycie. Kopalnia Garzweiler od lat przyciąga protesty obrońców środowiska, ponieważ RWE planuje wycięcie okolicznych terenów leśnych w celu powiększenia kopalni. 

Szefowa rządu: Niemcy będą neutralne klimatycznie

W związku z proklimatycznymi protestami w kraju oraz zwyżkującymi notowaniami niemieckich Zielonych kanclerz Angela Merkel w ostatnim czasie zaangażowała się w realizację celu polegającego na osiągnięciu przez Niemcy neutralności klimatycznej do 2050 roku - przypomina Reuters. Oznacza to, że niemiecka gospodarka ma pochłaniać tyle samo gazów cieplarnianych, co ich emitować. 

Cel neutralności klimatycznej do 2050 roku poparło na unijnym szczycie kilka dużych europejskich państw - w tym Wielka Brytania, Francja oraz Niemcy, ale przepisy zostały zablokowane przez Polskę i kilka innych państw unijnych (według nieoficjalnych informacji: przez Węgry, Czechy i Estonię). 

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska chce dbać o klimat. Wskazywał jednak, że efektem proponowanych zmian mógłby być skokowy wzrost cen energii i ogromne koszty dla przedsiębiorców, co - jak przekonywał - wymaga dokładnie określonych mechanizmów kompensacyjnych dla Polski.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Energetyka w portalu PolskieRadio24.pl

mbl

Czytaj także

Niemcy: obrady na temat odejścia od energetyki węglowej. Wielki protest górników

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 13:54
W miejscowości Bergheim w Nadrenii Północnej - Westfalii rozpoczyna pracę powołana przez rząd komisja, która ma ustalić sposób wycofania się Niemiec z energetyki węglowej. Obradom towarzyszy protest dziesiątków tysięcy górników, którzy domagają się przedłużenia pracy niemieckich kopalń węgla brunatnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakaz wjazdu dla diesli do centrum miasta. Niemcy zaostrzają przepisy

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 11:56
Władze Moguncji będą musiały wprowadzić zakaz wjazdu do miasta samochodów z silnikami wysokoprężnymi, jeżeli poziom tlenku azotu w centrum nadal będzie przekraczać 40 mikrogram na metr sześcienny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy: władze landów ostrzegają przed odejściem od węgla

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 20:50
Premierzy Saksonii, Saksonii-Anhalt oraz Brandenburgii ostrzegają, że ceny energii wzrosną po zamknięciu elektrowni węglowych. Pismo w tej sprawie wystosowali do Kanclerz Angeli Merkel i obradującej w Berlinie tak zwanej Komisji Węglowej. 
rozwiń zwiń