X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

"Handelsblatt" o opłacie za niemieckie autostrady: TSUE ucina niechlubne zagrywki CSU

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 10:55
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie planowanych w Niemczech opłat za autostrady dla obcokrajowców jest ważnym sygnałem w coraz bardziej brutalnej politycznej debacie - pisze ekonomiczny dziennik "Handelsblatt", komentując orzeczenie TSUE stwierdzające, że niemiecki plan jest niezgodny z unijnymi przepisami. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

"Trybunał Sprawiedliwości UE rozprawił się z forsowanym przez CSU pomysłem wprowadzenia opłat za autostrady dla obcokrajowców. Zamaskowane jako »opłata na infrastrukturę« myto dla obcokrajowców jest dyskryminujące i stoi w sprzeczności z ideą wolnego przepływu towarów i usług. Tym policzkiem TSUE ucina niechlubne zagrywki CSU, w których pobrzmiewały tony populistyczne i ksenofobiczne" - komentuje w środę dziennik z Duesseldorfu. 

Trybunał w Luksemburgu orzekł we wtorek, że winieta za użytkowanie dróg w Niemczech przez samochody osobowe jest sprzeczna z prawem Unii. Władze planowały rozpocząć pobieranie opłat za korzystanie z autostrad przez samochody osobowe w październiku 2020 roku. Miały one de facto obowiązywać tylko obcokrajowców jeżdżących po niemieckich autostradach. 

Austria zaskarżyła to prawo do TSUE, argumentując, że dyskryminuje on obywateli innych państw UE. Holandia przyłączyła się w tej sprawie do Wiednia, natomiast Dania poparła Berlin. 

"Monopol na prawdę"

Zdaniem "Handelsblatta" werdykt zapada w czasie, gdy klimat polityczny w Niemczech i Europie cechuje się coraz większą agresją, gdy kompromisy są niepożądane i bierze się pod uwagę tylko własne stanowisko. "To właśnie przekonanie CDU, że ma monopol na prawdę, doprowadziło do upartego forsowania tego pomysłu. Najpierw podczas kampanii wyborczej do Bundestagu w 2013 roku, a następnie w rządzie, choć Angela Merkel wypowiedziała się przeciwko opłatom" - przypomina dziennik. 

autostrada niemcy 1200.jpg
Skarga do TSUE na Niemcy. Opłaty za autostrady niezgodne z prawem UE

"Kanclerz zastawiła na swoją upartą siostrzaną partię pułapkę. W umowie koalicyjnej znalazł się zapis, że myto ma nie obciążać niemieckich obywateli, być zgodne z prawem unijnym i przynosić zyski" - relacjonuje gazeta. W efekcie ministerstwo transportu, które przypadło CSU, musiało rozwiązać kwadraturę koła. Wydało na kancelarie prawne i doradców 20 mln euro. Ze znanym skutkiem" - stwierdza "Handelsblatt". 

Winieta i ulga

Zgodnie z założeniami, każdy właściciel pojazdu zarejestrowanego w Niemczech miał mieć obowiązek uiszczenia opłaty w formie winiety rocznej, w maksymalnej kwocie 130 euro. Równolegle władze Niemiec postanowiły, że od momentu poboru opłaty za użytkowanie infrastruktury właściciele pojazdów zarejestrowanych w RFN będą korzystać ze zwolnienia z podatku samochodowego w wysokości co najmniej równej kwocie tej opłaty, którą musieli uiścić.

W przypadku pojazdów zarejestrowanych za granicą opłata miała zostać wniesiona przez właściciela lub kierowcę tylko w przypadku korzystania z autostrad. Proponowano winiety dziesięciodniowe (od 2,50 do 25 euro), dwumiesięczne (od 7 do 50 euro) lub roczne (maksymalnie 130 euro). 

Naruszenie zasad

W orzeczeniu TSUE ocenił, że opłata za użytkowanie infrastruktury połączona ze zwolnieniem z podatku od pojazdów samochodowych, z którego korzystają właściciele pojazdów zarejestrowanych w Niemczech, stanowi pośrednią dyskryminację ze względu na przynależność państwową oraz naruszenie zasad swobodnego przepływu towarów i swobody świadczenia usług. 

Niemcy powinny teraz zmienić prawo. Jeżeli Komisja Europejska uzna, że państwo członkowskie nie zastosowało się do wyroku, może wnieść nową skargę i domagać się sankcji finansowych. 

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komisja Europejska pogodziła się z mytem na niemieckich autostradach

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 15:46
Komisja Europejska wycofała skargę z Trybunału Sprawiedliwości wobec sposobu naliczania myta dla samochodów osobowych na niemieckich autostradach. Poinformowała o tym agencja DPA.
rozwiń zwiń