X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

TSUE: polski rząd chce odrzucenia pytań sądów z Łodzi i Warszawy, RPO wnosi o rozpatrzenie

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 12:40
Pełnomocnik polskiego rządu i przedstawiciel Prokuratury Krajowej domagali się odrzucenia przez unijny Trybunał Sprawiedliwości pytań, które do Luksemburga skierowały sądy z Łodzi i Warszawy. Przedstawiciele rzecznika praw obywatelskich apelowali o ich rozpatrzenie. 
Audio
  • Rozprawa w Luksemburgu. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/corgarashu

Pytania Sądów Okręgowych w Łodzi i Warszawie dotyczą obaw o niezawisłość sędziowską po wprowadzeniu systemu postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów. W Luksemburgu od godz. 9.30 trwa rozprawa na ten temat.

- Pytania powinny być oddalone przez Trybunał Sprawiedliwości, bo nie dotyczą unijnego prawa czy też kolizji przepisów w Polsce z prawodawstwem Wspólnoty - tak argumentował Andrzej Reczka z Prokuratury Krajowej. Tłumaczył, że te pytania są tylko pretekstem do oceny wymiaru sprawiedliwości w Polsce, a organizacja sądownictwa należy do wyłączonych kompetencji państw członkowskich.

RPO jest innego zdania

Te argumenty odrzucali przedstawiciele rzecznika praw obywatelskich. Przekonywali, że nie ma znaczenia, iż polskie sądy nie pytają o konkretne zastosowanie unijnego prawa. Podkreślali, że pytania są dopuszczalne, że sądy polskie są sądami unijnymi. Mówili, że sędziowie nie mogą wydać niezawisłego wyroku, jeśli mają efekt mrożący w postaci systemu postępowania dyscyplinarnego i że za orzeczenie mogą być pociągnięci do odpowiedzialności.

Z tym nie zgodził się pełnomocnik rządu Waldemar Gontarski, który twierdzi, że stosuje się półprawdy i manipulacje, aby zdyskredytować reformę wymiaru sprawiedliwości. Ta reforma, jak mówił, jest odzwierciedleniem wyniku wyborów parlamentarnych i prezydenckich.

Strzały z "fałszywych argumentów"

Apelował też o ustanowienie europejskich standardów i poprosił o połączenie pytań przysłanych przez polskie sądy z pytaniem niemieckiego sędziego do Luksemburga, który wyrażał obawy co do niezawisłości w związku z powoływaniem i awansowaniem sędziów przez ministra sprawiedliwości w Niemczech. - Nie może być tak, że tylko Polskę zamienia się w tarczę strzelniczą, do której strzela się za pomocą fałszywych argumentów - zaznaczył.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pięć pytań SN do TSUE w związku ze sprawą poznańskiej sędzi

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 07:00
Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego skierowała w środę do Trybunału Sprawiedliwości UE pięć pytań odnoszących się m.in. do dopuszczalności orzekania o statusie osób powołanych na sędziów SN. Pytania wyłoniły się przy okazji sprawy wniesionej przez poznańską sędzię. 
rozwiń zwiń