X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent do kalifornijskiej Polonii: dziękuję za wspaniałe świadectwo polskości

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 06:52
- Dziękuję za podtrzymywanie polskości i za wspaniałą postawę jako Polaków, którzy tu, w Kalifornii, reprezentują polskość, dając świadectwo tego, skąd jesteśmy i jacy jesteśmy - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z Polonią w San Jose.
Audio
  • Prezydent z Polonią z Kalifornii - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Andrzej Duda podczas spotkania z przedstawicielami Polonii w San Jose
Andrzej Duda podczas spotkania z przedstawicielami Polonii w San JoseFoto: PAP/Radek Pietruszka

Prezydent wraz z pierwszą damą około południa miejscowego czasu wzięli udział w mszy św. w polskim kościele św. Brata Alberta w San Jose. Po nabożeństwie para prezydencka spotkała się z mieszkającymi w Kalifornii Polakami.

duda_trump_1200.jpg
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Zobacz raport specjalny

Andrzej Duda podkreślił, że spotkanie z Polakami w San Jose ma dla niego i dla jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy symboliczny wymiar. - Trochę ponad rok temu, w sierpniu, byliśmy w Wellington w Nowej Zelandii i tam spotkaliśmy się z naszymi rodakami, także z tymi, którzy w Nowej Zelandii są najdłużej i są nazywani dziećmi z Pahiatua - mówił Andrzej Duda.

- A ten moment jest symboliczny, bo dokładnie z drugiej strony Pacyfiku jesteśmy wśród naszych rodaków, którzy tutaj mieszkają. To spotkanie z państwem jest dla nas naprawdę wielką radością i satysfakcją. W pewnym sensie jest to symboliczne dopełnienie naszej misji odwiedzania naszych rodaków we wszystkich zakątkach świata - kontynuował prezydent.

Wyraził satysfakcję z tego, że może w Kalifornii, gdzie mieszka ponad 100 tys. Polaków, spotkać się z rodakami i podziękować im "za podtrzymywanie polskości, wychowanie młodzieży, za wspaniałą postawę jako Polaków, jako ludzi i jako tych, którzy mieszkają tu - w chyba najbogatszym, a zarazem niezwykle ambitnym stanie USA - reprezentują Polskę i polskość, dając wspaniałe świadectwo tego, skąd jesteśmy, kim jesteśmy i jacy jesteśmy".

"Świadectwo wspaniałej postawy patriotycznej"

Prezydent podziękował też polskim kombatantom mieszkającym w Kalifornii za to, że "niestrudzenie dają świadectwo wspaniałej postawy patriotycznej, niezwykłej miłości ojczyzny".

- Dziękuję harcerzom za wychowanie młodzieży w duchu patriotycznym i w służbie drugiemu człowiekowi. Dziękuję wszystkim nauczycielom, tym wszystkim, którzy prowadzą szkoły, uczą języka polskiego, polskiej historii, uczą o Polsce po to, by przetrwał język i nasza tradycja - podkreślił prezydent.

- My mamy powód do dumy. Pochodzimy z pięknego kraju, który istnieje od ponad tysiąca lat, który ma swoją wielką tradycję i który przez te ponad 1050 lat był częścią Zachodu - oświadczył Andrzej Duda.

Jak mówił, "to z Zachodu przyszło do Polski chrześcijaństwo, w którym pokolenia wyrastały i my wyrastaliśmy, jeżeli tylko polska tradycja jest w naszej rodzinie". - Bo polska tradycja oznacza właśnie to i polska kultura też to oznacza - dodał prezydent.

Podziękował Polonii za to, że daje świadectwo uczciwości, rzetelności i ciężkiej pracy. - Dziękuję za to, że dzisiaj tutaj, w Kalifornii, pokazujecie też Polskę, pracując w wielkich światowych firmach, gdzie polskie nazwiska przewijają się wśród ludzi, którzy te firmy stworzyli – powiedział prezydent. Wymienił m.in. prezes YouTube'a Susan Wojcicki i Luke’a Noska, jednego z twórców systemu PayPal.

Prezydent apelował o jedność, bo jak podkreślił - dzięki temu Polonia ma siłę oddziaływania na amerykańską politykę i biznes. - Dzięki temu my jako Polacy i jako Polska stajemy się tutaj wpływowi - zaznaczył.

- Cieszę się ogromnie, że nawiązaliśmy tak dobrą współpracę ze Stanami Zjednoczonymi. Nie ukrywam, że bardzo dobrze mi się współpracuje z prezydentem Donaldem Trumpem - powiedział Andrzej Duda. Te słowa prezydenta spotkały się z oklaskami.

"Słowa zamieniają się w czyny"

Jak mówił, w obecnych relacjach polsko-amerykańskich "słowa zamieniają się w czyny". - Samymi słowami można budować zamki na piasku, ale to są słowa, które zamieniają się w czyny. To się staje realną wartością dodaną dla naszego kraju - powiedział. Wskazał w tym kontekście na umowę o kupnie gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych.

- Nas stać na to, żeby kupować najlepsze. Dzięki temu, że Polska rozwija się coraz dynamiczniej możemy sobie na coraz więcej pozwolić. I tak, chcemy kupować ten gaz. Nie chcemy kupować dziadostwa - mówił Andrzej Duda.

Prezydent zachęcał Polaków do powrotu do ojczyzny, wskazując, że Polska rozwija się dziś bardzo dynamicznie. - Jestem bardzo dumny z tego, że dziś uczestniczę - jako jeden z tych, którzy dzierżą dziś władzę w Polsce - w tym wielkim procesie budowania naszej ojczyzny jako państwa, które staje się coraz zamożniejsze - powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył, że Polska ma dziś ponad 5 proc. PKB rocznego wzrostu, co jest jednym z najlepszych wyników na świecie. Prezydent dodał, że polskie władze prowadzą też "bardzo skuteczną politykę prorodzinną". Wskazał na program Rodzina 500+.

Wcześniej prezydent odznaczył osoby zasłużone w działalności na rzecz społeczności polskiej w USA. W uznaniu wybitnych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność polonijną i kombatancką Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczona została Halina Butler.

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych w Stanach Zjednoczonych Ameryki Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP odznaczony został Andrzej Prokopczuk. Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP odznaczeni zostali: Patrycjusz Grobelny, Karol Gromek, Anna Pisańska i Czesława Szlachta.

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spotkanie z burmistrzem. Para prezydencka już w Teksasie

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 00:37
Polska para prezydencka rozpoczęła dwudniową wizytę w Houston w Teksasie. Pierwszym punktem wizyty było spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z burmistrzem Sylvestrem Turnerem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent odwiedzi terminal LNG w Sabine Pass. Andrzej Duda widzi ważną rolę Polski w kwestii gazu

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 18:04
Chcemy być silnym hubem, jeśli chodzi o dostarczanie gazu do Europy, przede wszystkim do Europy Centralnej - oświadczył Andrzej Duda, przebywający z wizytą w Stanach Zjednoczonych. Dziś prezydent ma odwiedzić terminal LNG w Sabine Pass w Teksasie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skutki wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA. "Wielki sukces dyplomatyczny Polski"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 10:57
Sobota to kolejny dzień wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA, w którym odwiedzi Reno i Carson City w stanie Nevada. O dotychczasowych jej skutkach, w kontekście podpisania deklaracji o zwiększeniu stałej obecności wojsk USA w Polsce, mówili w "Śniadaniu politycznym Trójki" politycy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adrian Stankowski o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w USA: przełamanie odwiecznej klątwy

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 15:57
- Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA jest przełamaniem odwiecznej klątwy położenia pomiędzy dwoma żywiołami: Niemcami i Rosją - powiedział w Polskim Radiu 24 Adrian Stankowski, publicysta "Gazety Polskiej". Gośćmi audycji byli również: Przemysław Harczuk (Super Express) i Cezary Krysztopa (Tygodnik Solidarność).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda w USA obejrzał testy polskich dronów

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 20:26
Technologie, które umożliwią dronom wykrywanie się nawzajem, komunikację i unikanie kolizji, i to w środku miasta, testują inżynierowie z USA przy udziale Polaków. Prezydent Andrzej Duda obejrzał takie manewry w sobotę w Reno w stanie Nevada.
rozwiń zwiń