X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier Wielkiej Brytanii: zasady ekstradycji w Hongkongu muszą być zgodne z deklaracją z 1984 roku

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 14:53
- Reguły dotyczące ekstradycji w Hongkongu nie mogą naruszać praw i wolności, ustanowionych we Wspólnej Chińsko-Brytyjskiej Deklaracji z 1984 roku - oświadczyła w środę premier Wielkiej Brytanii Theresa May.
Protest w Hongkongu przeciwko ustawie ekstradycyjnej
Protest w Hongkongu przeciwko ustawie ekstradycyjnejFoto: PAP/EPA/JEROME FAVRE

- Jesteśmy zaniepokojeni potencjalnymi skutkami tych propozycji, szczególnie biorąc pod uwagę dużą liczbę obywateli brytyjskich w Hongkongu - powiedziała May w parlamencie. - Ważne jest jednak, aby te ustalenia dotyczące ekstradycji w Hongkongu były zgodne z prawami i wolnościami określonymi w chińsko-brytyjskiej wspólnej deklaracji - podkreśliła premier, która 7 czerwca ustąpiła z funkcji lidera rządzącej Partii Konserwatywnej.

"Wzywam rząd Hongkongu, aby wysłuchał trosk swoich obywateli"

Do czasu wyłonienia jej następcy pozostanie jednak na stanowisku szefowej rządu i pełniącej obowiązki przewodniczącej ugrupowania. 

Szef brytyjskiego MSZ Jeremy Hunt wezwał w środę rząd Hongkongu, aby "wstrzymał" ustawę ekstradycyjną i "zastanowił się" nad nią. Podkreślił, że ta była brytyjska kolonia musi podjąć kroki w celu ochrony praw, wolności i rozległej autonomii.

- Wzywam rząd Hongkongu, aby wysłuchał trosk swoich obywateli i swoich przyjaciół na arenie międzynarodowej oraz aby wstrzymał kontrowersyjne kroki i zastanowił się nad nimi - apelował szef brytyjskiej dyplomacji. - Istotne jest, aby władze zaangażowały się w sensowny dialog i podjęły kroki w celu zachowania praw i wolności Hongkongu oraz wysokiego stopnia autonomii, co stanowi podstawę jego międzynarodowej reputacji - podkreślił Hunt.

Hongkońska policja użyła w środę gumowych kul i gazu łzawiącego przeciwko demonstrantom, którzy przed budynkami administracji publicznej protestowali przeciwko proponowanym przez lokalny rząd zmianom w prawie ekstradycyjnym. Umożliwiłyby one m.in. przekazywanie osób podejrzanych w sprawach kryminalnych władzom Chin kontynentalnych. Protestujący rzucali w stronę policji plastikowe butelki i atakowali ją parasolkami.

Porozumienie z 1997 roku

Pokojowa początkowo demonstracja przerodziła po południu w chaotyczne starcia z policją, w których rannych zostało około 10 osób. Protestujący domagają się wycofania projektu nowelizacji oraz dymisji szefowej administracji Hongkongu Carrie Lam.

Przewodniczący Rady Legislacyjnej, hongkońskiego parlamentu, poinformował, że zaplanowane wcześniej na środę drugie czytanie ustawy nie odbędzie się tego dnia. Demonstranci ustawili na ulicach w pobliżu Rady Legislacyjnej metalowe barierki, aby uniemożliwić posłom rozpoczęcie debaty nad ustawą. Przewodniczący parlamentu nie ujawnił, na kiedy czytanie projektu przełożono, dlatego uczestnicy protestu chcą utrzymać blokady przez noc. 

Chiny przejęły Hongkong od Wielkiej Brytanii 1 lipca 1997 roku na mocy porozumienia zawartego pomiędzy tymi krajami w 1984 roku. Dokument gwarantował, że w Hongkongu nie zostanie wprowadzony socjalistyczny ustrój ChRL, a jego system kapitalistyczny i obowiązujące w nim zasady nie ulegną zmianie co najmniej do 2047 roku. Hongkongowi obiecano szeroki zakres autonomii, w tym politycznej, w ramach ukutej przez byłego przywódcę ChRL Denga Xiaopinga zasady "jeden kraj, dwa systemy". Tymczasem hongkońscy zwolennicy demokracji ostrzegają, że Pekin stara się stopniowo zacieśniać kontrolę polityczną nad regionem. 

dcz

Czytaj także

Wielka Brytania: dymisja ministra obrony za przeciek medialny ws. Huawei

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 20:36
Brytyjska premier Theresa May zdymisjonowała ministra obrony Gavina Williamsona. Stracił stanowisko po tym, jak wewnętrzne śledztwo wykazało, żebył źródłem przecieków z posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Chodziło o kontrowersje w sprawie kontraktu dla chińskiego koncernu Huawei, którymiałby brać udział w budowie infrastruktury sieci G5.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Theresa May odejdzie dziś ze stanowiska szefowej Partii Konserwatywnej

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 10:38
Została do tego zmuszona przez członków swego ugrupowania w wyniku sporów o kształt brexitu. To wstęp do zmiany w fotelu premiera.
rozwiń zwiń