X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Papież Franciszek: sekularyzacja, w której dokonuje się kulturowe odrzucenie Bożego ojcostwa, uniemożliwia powszechne braterstwo

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 16:44
Papież Franciszek ostrzegł, że szerząca się sekularyzacja na świecie i odrzucenie Boga uniemożliwiają "autentyczne powszechne braterstwo, wyrażające się we wzajemnym szacunku dla życia każdego człowieka". To słowa z papieskiego orędzia na Światowy Dzień Misyjny.
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Światowy Dzień Misyjny będzie obchodzony 20 października pod hasłem: "Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa w misji na świecie". Cały październik został ogłoszony przez papieża Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym.

W opublikowanym w niedzielę w Watykanie orędziu Franciszek podkreślił, że bardzo ważne jest odnowienie pracy misyjnej Kościoła.

komunia św 1200 .jpg
USA: biskup Illinois zakazał udzielania Komunii świętej politykom popierającym aborcję

Zapewnił zarazem tłumacząc znaczenie misji: "Boże życie nie jest produktem na sprzedaż - nie uprawiamy prozelityzmu - lecz bogactwem, które trzeba dawać, przekazywać, głosić".

Jak wskazał, "wiara w Jezusa Chrystusa daje nam właściwą miarę wszystkich rzeczy, sprawiając, że postrzegamy świat oczyma i sercem Boga".

"Kościół wychodzący aż na najodleglejsze krańce wymaga stałego i nieustannego nawrócenia misyjnego. Iluż świętych, ile kobiet i mężczyzn wiary daje nam świadectwo, ukazuje nam jako możliwą i wykonalną ową nieograniczoną otwartość, to miłosierne wyjście jako przynaglający impuls miłości i właściwą jej logikę daru, ofiary i bezinteresowności" - napisał papież.

"Każdy ochrzczony jest misją"

To - zaznaczył - jest "nakaz": "zawsze jestem misją; zawsze jesteś misją; każda ochrzczona i każdy ochrzczony jest misją". Papież zauważył: "Rozprzestrzeniająca się sekularyzacja, w której dokonuje się kulturowe odrzucenie Bożego ojcostwa w naszej historii, uniemożliwia jakiekolwiek autentyczne powszechne braterstwo, wyrażające się we wzajemnym szacunku dla życia każdego człowieka".

"Bez Boga Jezusa Chrystusa wszelka różnica sprowadza się do piekielnego zagrożenia, uniemożliwiając jakąkolwiek braterską akceptację i owocną jedność rodzaju ludzkiego" - ostrzegł.

Franciszek przypomniał, że w liście apostolskim z 1919 roku papież Benedykt XV apelował o "przezwyciężenie wszelkiego zamknięcia nacjonalistycznego i etnocentrycznego, wszelkiego przemieszania głoszenia Ewangelii z potęgami kolonialnymi, z ich interesami gospodarczymi i wojskowymi".

Jak dodał, "powszechność misji Kościoła wymaga porzucenia wyłącznej przynależności do swej ojczyzny i grupy etnicznej".

"Także i dzisiaj Kościół nadal potrzebuje mężczyzn i kobiet, którzy na mocy swego chrztu szczodrze odpowiedzą na wezwanie do opuszczenia swoich domów, rodzin, ojczyzny, języka, swego Kościoła lokalnego" - wskazał Franciszek.

Położył nacisk na konieczność "otwarcia na oścież drzwi Kościoła, aby żadna kultura nie była zamknięta sama w sobie, a żaden lud nie był odizolowany, lecz otwarty na powszechną komunię wiary".

"Niech nikt nie będzie zamknięty w swoim własnym "ja", w autoreferencyjności swej przynależności etnicznej i religijnej" - wezwał.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Papież w Niedzielę Palmową: Jezus odrzucił pokusę triumfalizmu

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 11:40
Papież Franciszek w Niedzielę Palmową odprawił uroczystą mszę na Placu św. Piotra w Rzymie. W homilii przypomniał, że Jezus nie dał się ponieść atmosferze entuzjazmu i triumfalizmu, która towarzyszyła Jego wjazdowi do Jerozolimy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Franciszek: panuje tendencja, by obrażać się nawzajem

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 23:15
Papież Franciszek powiedział dziennikarzom, że obecnie panuje tendencja do tego, by obrażać się nawzajem. - Robią to politycy, robią to rodziny - mówił podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu w drodze ze Skopje do Rzymu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Watykan: nowe przepisy dot. walki z pedofilią. Będzie obowiązek składania zawiadomień we władzach kościelnych

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 10:44
W sobotę w Kościele katolickim wchodzą w życie nowe zasady postępowania w sprawie pedofilii, jej zgłaszania i odpowiedzialności biskupów. Normy te, zawarte w liście apostolskim papieża Franciszka, dotyczą zarówno sprawców nadużyć, jak i tych, którzy je ukrywają.
rozwiń zwiń