X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Co zawiera nowa doktryna energetyczna Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 23:33
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał nową doktrynę bezpieczeństwa energetycznego na lata 2025-2030. Co zostało w niej zapisane? O tym na antenie Polskiego Radia 24 mówił dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • 16.05.19 Dr Szymon Kardaś: Rosja nie rezygnuje z lobbowania na rzecz zniesienia sankcji.
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: Shutterstock

W dokumencie podpisanym przez rosyjskiego przywódcę znajduje się stwierdzenie mówiące, że sankcje i przeciwdziałanie rosyjskim projektom energetycznym przeszkadzają udziałowi Rosji w zapewnieniu międzynarodowego bezpieczeństwa energetycznego.

– Sankcje oraz inne środki ograniczające traktowane są również jako coś, co zagraża bezpieczeństwu energetycznemu, a więc bezpieczeństwu narodowemu Rosji. W Moskwie pogodzono się chyba, że będą one obowiązywać dłużej niż się wydawało, co nie oznacza, że Federacja Rosyjska rezygnuje z prób lobbowania za ich zniesieniem – zwrócił uwagę dr Szymon Kardaś.

Wśród wyzwań zewnętrznych dla bezpieczeństwa energetycznego Rosji wymieniono m.in. wzrost produkcji gazu skroplonego na świecie i kształtowanie się globalnego rynku gazu skroplonego. Do owych wyzwań zaliczono także takie czynniki zewnętrzne, jak przemieszczenie się centrum światowego wzrostu gospodarczego w region Azji i Pacyfiku czy spowolnienie wzrostu popytu na nośniki energii na świecie.

– Dokument jest o tyle ciekawy, że został opublikowany i można zapoznać się z jego treścią. Wcześniejsza wersja z 2012 roku była niepubliczna, więc nie mamy punktu odniesienia. Elementy doktryny podzielone są na trzy podgrupy. Zagrożenia, czynniki ryzyka oraz wyzwania mają charakter wewnętrzny, zewnętrzny i transgraniczny – wskazał ekspert.

W doktrynie jest też mowa o "dyskryminacji organizacji rosyjskich" na światowych rynkach energetycznych poprzez "zmiany międzynarodowych regulacji normatywnych i prawnych w sferze energetyki", w tym "pod pretekstem dywersyfikacji źródeł importu” energii. 

Wśród kierunków działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Rosji doktryna przewiduje rozwijanie infrastruktury kompleksu paliwowo-energetycznego m.in. na Krymie – anektowanym przez Rosję w 2014 roku – oraz w obwodzie kaliningradzkim. Jako jedno z zadań mających na celu technologiczną niezależność rosyjskiej energetyki wskazano rozwój wewnętrznego rynku gazu skroplonego.

– Trendy, które obserwujemy na rynku gazu skroplonego zostały zauważone przez Rosjan. Można powiedzieć, że dokument trafnie diagnozuje sytuację, z jaką mamy do czynienia na rynkach zewnętrznych. Idą za tym również realne działania Rosji. W ostatnich latach można zauważyć spory postęp. Pojawił się duży zakład umożliwiający eksport gazu skroplonego. Rocznie może eksportować 24 mld metrów sześciennych surowca. Szykowany jest już kolejny projekt, który ma być ukończony do 2025 roku. Ponadto powstają też małe terminale LNG - wskazał dr Szymon Kardaś.  

Audycję "7 dni: Wschód" prowadził Piotr Pogorzelski.

PAP/Polskie Radio 24/db

------------------------------------

Data emisji: 16.05.2019

Godzina emisji: 20.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dr Paweł Kowal: zachodni partnerzy nie ufają sobie wzajem ws. Rosji

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 21:00
- Rosja długo będzie się podnosić z reputacji i opinii jaka o niej krąży, że jest to państwo, na którym nie można polegać, że oficjalnie deklaruje pokój, ale jest w czasach pokojowych komuś zająć kawałek terytorium - wskazał na antenie PR24 dr Paweł Kowal (Polska Akademia Nauk). Na ostatnim szczycie NATO nierzadko wskazywano Rosję jako zagrożenie dla Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dekret Władimira Putina. Jak duże zagrożenie stanowi dla Ukrainy?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 21:39
– Rosja pokazuje, że to ona rządzi i będzie narzucała Ukrainie warunki, na których mają być przeprowadzone rozmowy dotyczące okupowanych terenów – powiedziała Olga Popowycz z Fundacji "Nasz Wybór". Skomentowała w ten sposób dekret, jaki podpisał prezydent Rosji Władimir Putin. Do sprawy odniósł się również Michał Potocki z "Dziennika Gazety Prawnej".
rozwiń zwiń