X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polska wygrała spór z Komisją w Sądzie UE ws. podatku handlowego

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 10:00
Sędziowie z Luksemburga unieważnili decyzję Brukseli, która nakazała zawieszenie poboru podatku, uznając, że jest on niezgodny z unijnymi zasadami dotyczącymi przyznawania pomocy publicznej. 
Audio
  • Polska wygrała spór z Komisją w Sądzie UE ws podatku handlowego. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Trybunał Sprawiedliwości UE
Trybunał Sprawiedliwości UEFoto: EPA/JULIEN WARNAND

Sąd Unii Europejskiej przyznał rację Polsce, która uważała, że Komisja dokonała błędnej kwalifikacji podatku jako pomocy państwa. Komisja nakazała zawieszenie podatku jesienią 2016 roku, a kilka miesięcy później ostatecznie uznała go za niedozwoloną pomoc państwa.

Argumentowała wtedy, że zróżnicowanie stawek podatkowych i progów obciąża sklepy wielkopowierzchniowe, faworyzując mniejsze placówki, co prowadzi do zakłócenia konkurencji na rynku.

"Komisja popełniła błąd, uznając sporny środek za pomoc państwa" - czytamy w uzasadnieniu Sądu Unii Europejskiej. Sędziowie z Luksemburga ocenili, że Komisja nie dowiodła, że jest to pomoc publiczna. Według sędziów progresywność podatku nie powoduje, że jest to forma selektywnej korzyści dla jednych przedsiębiorstw kosztem innych.

Dzisiejszy wyrok nie jest prawomocny. Komisja Europejska może w ciągu dwóch miesięcy odwołać się od decyzji Sądu Unii Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości. Wyrok dotyczy jednak wyłącznie kwestii pomocy państwa.

Komisja przeanalizuje wyrok

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka usłyszała, że Komisja może na przykład spróbować jeszcze raz zakwestionować przepisy, powołując się na uregulowania dotyczące przedsiębiorczości i zakazu dyskryminacji, tak jak zrobiła to w przypadku Węgier kilka lat temu. 

Komisja Europejska poinformowała, że przeanalizuje uważnie wyrok unijnego Sądu z Luksemburga przyznający rację Polsce w sprawie podatku handlowego. Unieważnił on decyzję Brukseli, która nakazała zawieszenie poboru podatku uznając, że jest on niezgodny z unijnymi zasadami dotyczącymi pomocy publicznej.

Rzecznik Komisji Ricardo Cardoso powiedział, że na podstawie analizy orzeczenia Bruksela zdecyduje o dalszych krokach. Dzisiejsze orzeczenie nie jest prawomocne, Komisja ma 2 miesiące na odwołanie się do Trybunału Sprawiedliwości. 

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rozprawa w Trybunale UE dotycząca skargi KE na Polskę za odmowę przyjęcia uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 06:23
W unijnym Trybunale Sprawiedliwości w środę rozprawa dotycząca skargi Komisji Europejskiej na Polskę za odmowę przyjęcia uchodźców. Razem z naszym krajem Komisja pozwała wtedy także Węgry i Czechy.
rozwiń zwiń