X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Iran: rozpoczęło się częściowe unieważnianie porozumienia nuklearnego

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 16:26
Iran rozpoczął zapowiedziane niedawno unieważnianie niektórych postanowień porozumienia, jakie zawarł w 2015 roku z sześcioma światowymi mocarstwami w sprawie swego programu nuklearnego - podała w środę półoficjalna irańska agencja Isna.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/ Alexyz3d

Powołała się ona na informacje z Narodowej Rady Bezpieczeństwa, według których będzie to realizacja pierwszej fazy ogłoszonego w ubiegłym tygodniu planu. Iran nie będzie już przestrzegał zasady, że na jego terytorium nie może się znajdować więcej niż 300 kilogramów nisko wzbogaconego uranu i więcej niż 130 ton ciężkiej wody, a ewentualne nadwyżki tych materiałów muszą być odesłane za granicę w celu sprzedaży lub przechowania.

Tydzień wcześniej Iran ogłosił, że w rok po wypowiedzeniu przez USA porozumienia, przewidującego demontaż irańskiego wojskowego programu atomowego w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji, przestaje się stosować do jego postanowień. Jednocześnie irański prezydent Hasan Rowhani dał pięciu pozostałym państwom-sygnatariuszom traktatu - Chinom, Rosji, Niemcom, Francji i Wielkiej Brytanii - 60 dni na doprowadzenie do tego, by Iran ponownie mógł korzystać z obiecanych ulg w sankcjach. Jeśli to nie nastąpi, Iran zacznie realizować druga fazę unieważniania, podejmując wzbogacanie uranu do poziomu wyższego niż obecnie dozwolony. 

Powrót sankcji

W listopadzie ubiegłego roku prezydent Donald Trump przywrócił zawieszone wcześniej sankcje USA wobec Iranu, uzasadniając to kontynuowaniem przez Teheran prac nad bronią jądrową. Sankcje te przewidują m.in. karanie państw, które będą nadal kupować irańską ropę.

Jednak ośmiu największym importerom Waszyngton zezwolił sprowadzać jeszcze przez pół roku ograniczone jej ilości, by mogli w tym czasie znaleźć inne źródła dostaw. Nabywania ropy od Iranu zaprzestały Grecja, Tajwan i Włochy, a pozostała piątka - Chiny, Indie, Japonia, Korea Południowa i Turcja - zamierzała uzyskać przedłużenie zwolnienia. Jednak pod koniec kwietnia poinformowano o decyzji Trumpa, że na początku maja zwolnienia definitywnie wygasną. 

Jak pisze agencja dpa, coraz silniejsze stają się obawy, że w razie ostatecznego fiaska porozumienia z 2015 roku może dojść do wojny USA z Iranem.  

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Donald Trump o Iranie: nie chcemy, żeby mieli broń jądrową

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 22:20
Amerykański prezydent Donald Trump oświadczył, że mimo zaostrzenia sankcji, jest gotów do rozmów z Iranem. Nie wykluczył jednak opcji militarnej i podkreślił, że Iran musi całkowicie zrezygnować z programu broni jądrowej. 
rozwiń zwiń