X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jarosław Dudzicz z KRS: system sądownictwa leży w gestii krajów

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 14:47
- Organizacja wymiaru sprawiedliwości leży w gestii krajów członkowskich, zajmowanie się tą kwestią przez unijne instytucje jest złamaniem traktatu- mówili podczas rozprawy w Trybunale Sprawiedliwości przedstawiciele polskiego rządu, prokuratora generalnego i Krajowej Rady Sądownictwa.
Audio
  • Jarosław Dudzicz powiedział, że ewentualne orzeczenie unijnego Trybunału Sprawiedliwości w tej sprawie może być wątpliwe prawnie (IAR)
Sala rozpraw TSUE
Sala rozpraw TSUEFoto: curia.europa.eu/mat. dla prasy

Rozprawa dotyczyła pytań Sądu Najwyższego o legalność wyboru KRS, zgodność z unijnym prawem i gwarancje niezależności. Jarosław Dudzicz z Krajowej Rady Sądownictwa powiedział, że ewentualne orzeczenie w tej sprawie unijnego Trybunału Sprawiedliwości może być wątpliwe prawnie.

- Może to oznaczać akt ultra vires, czyli wyjście poza swoje kompetencje, bo wymiar sprawiedliwości jest domeną państw członkowskich i nie ma możliwości ze strony Unii, przynajmniej dopóki traktaty nie zostaną zmienione, aby Unia miała prawo mówić państwom członkowskich, jak będą wyglądały ich organy konstytucyjne - dodał Jarosław Dudzicz.

Nazwał też kuriozalnymi zarzuty dotyczące upolitycznienia i braku niezależności Krajowej Rady Sądownictwa oraz kwestionowanie jej wyboru. - To subiektywne odczucia - skomentował. - Tak naprawdę chodzi o wrażenie, nie o fakty, nie o zgodność z prawem jeżeli chodzi o KRS czy Izbę Dyscyplinarną. Tylko chodzi o wrażenie, że Izba Dyscyplinarna nie jest sądem niezależnym. No to w kategorii wrażeń nie możemy się poruszać, to nie jest kategoria prawna - dodał.

Zarzuty dotyczące KRS przedstawiała dziś w Trybunale Komisja Europejska, która mówiła, że wybór członków Krajowej Rady Sądownictwa był niezgodny z unijnym prawem. Natomiast upolitycznienie zarzucali adwokaci z instytucji "Wolne Sądy" pełnomocnicy sędziów Sądu Najwyższego, którzy zostali zaopiniowani negatywnie przez Izbę Dyscyplinarną, powołaną przez KRS.

Na podstawie argumentów przedstawionych podczas rozprawy rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości ogłosi 27 czerwca swoją opinię. Nie będzie ona wiążąca dla Wielkiej Izby złożonej z 15. sędziów, ale może być wzięta pod uwagę. Orzeczenia należy się spodziewać kilka, maksymalnie kilkanaście tygodni po ogłoszeniu opinii przez rzecznika.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

27 czerwca opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE ws. KRS

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 13:50
27 czerwca rzecznik generalny unijnego Trybunału Sprawiedliwości ogłosi opinię dotyczącą legalności i niezależności Krajowej Rady Sądownictwa. Kilka tygodni później poznamy orzeczenie Wielkiej Izby złożonej z 15 sędziów. Wątpliwości co do niezawisłości KRS i zgodności z unijnym prawem jej wyboru ma Sąd Najwyższy, który wysłał do Luksemburga pytania w tej sprawie. Przedstawiciele Krajowej Rady Sądownictwa uważają, że to wyobrażenia, które nie mają pokrycia w faktach. Dzisiejsza rozprawa poświęcona tej kwestii w unijnym Trybunale Sprawiedliwości trwała 5 godzin.
rozwiń zwiń